Zapomniane miasteczko - Głuchołazy
Informator i spis treści

Lokalizacja:

50°18'21"N 17°22'14"E

Głuchołazy znajdują się 20 km na południe od Nysy. leżą na granicy z Czechami, w samym sercu Zlatohorskiej Vrhoviny i zagłębia złota.Gdzie jest Lucia?
o zmianach na gastronomicznej mapie Głuchołaz. Post emocjonalny.
Kozia Szyja pod Górą Chrobrego
Rzecz o uzdrowisku, sanatoriach i Zdroju.


W sieci:

 • PRZEDNIA KOPA – WIEŻA HOHENZOLLERNÓW


 • Co zobaczyć w Głuchołazach:

  - Mury obronne- wybudowane w 1350 r na polecenie bpa Przecława z Pogorzeli, wraz z wieżą i bramami górną i dolną. Mury miały pierwotnie 5 m wysokości i 2 metry grubości. umocnienia rozebrano ok. 1860 r, do dziś zachowały się tylko fragmenty i wieża Bramy Górnej.

  - Wieża Bramy Górnej- wzmiankowana w 1418 r. Swoją obecną wysokość 25 m uzyskała po przebudowie w 1600 r. Ceglany hełm dodano w 1902 r. Na jego szczycie zamontowano chorągiewkę pochodzącą z nieistniejącego już ratusza. Na szczyt wieży, skąd roztacza się widok na stare miasto, prowadzą 105 cio stopniowe drewniane schody.

  - Kościółek Św. Rocha- Pamiątka po wielkiej epidemii dżumy, która nawiedziła miasto. Powstał w latach 1626-27 na miejscu wcześniejszej budowli z 1350 r, pełnił rolę kościółka cmentarnego. Wewnątrz późnorenesansowy ołtarz z 1625 r. budowlę odnowiono w 1860 r.

  - Kościół poewangelicki św Franciszka - Wybudowany w latach 1865-66 z datków miejscowych ewangelików. projekt opracował i kierował budową Hartman z Nysy. Wnętrze zdobi marmurowy ołtarz 1890 r. oraz drewniany strop kasetonowy.

  Głuchołascy ewangelicy, których liczba znacznie wzrosła w XIX w., mieli dom modlitwy w wynajętych pokojach u farbiarza Kapsa. Ponieważ gmina była uboga, pastora opłacało Towarzystwo Gustawa Adolfa. Należały do niej okoliczne wsie, m. in. Jarnołtówek, Podlesie, Sławniowice, Nowy Świętów. Pomyślano o budowie kościoła, gdy dom modlitwy okazał się za mały, a hałas domowników i gołębi przeszkadzał w modlitwie. Świątynia powstała dzięki hojnym darom, m. in. od księżniczki holenderskiej Marianny, i kolektom w śląskich kościołach. Kamień węgielny położono 14 VI 1865. Projekt opracował (za darmo) i kierował budową Hartmann z Nysy. Budowa została przerwana przez wojnę z Austrią, do której powołano też murarzy. Po skończonej wojnie, gdy wojska pruskie wracały od Zlatych Hor, ich serca krzepił widok wielkiej flagi pruskiej, powiewającej na wieży nowego kościoła. 12 XII 1866 konsekrowano kościół, który otrzymał imię Pokoju Bożego, na pamiątkę zwycięskiej wojny. Wnętrze urządzono darami: marmurowy ołtarz główny z 1890 podarował właściciel kamieniołomów w Sławniowicach, a chrzcielnicę - głuchołaski kamieniarz. Do kościoła dyrektor sądu powiatowego z Nysy dr Koch zakupił 3 dzwony (zarekwirowane podczas I WS.). Nawiązanie do gotyku (wysoka wieża ze sterczynami, wyposażenie) było typowe dla świątyń ewangelickich, jakich wiele powstało na Śląsku w 2 poł. XIX w.
  Informacje:
  Eduard von Gebhardt [EN] - kim był Eduard von Gebhardt, niemiecki Matejko?
  Wewnątrz zwraca uwagę drewniany strop kasetonowy. W ołtarzu głównym obraz Chrystus ukazuje się św. Franciszkowi i figury świętych: Agnieszki i Alojzego (?). Ołtarze po bokach przedstawiają MB z Dzieciątkiem i Ecce homo. W ołtarzach na bocznych ścianach obrazy: Św. Rodziny (lewy) i Piotra i Jezusa na Jeziorze (90 * 180 cm). Ten ostatni, autorstwa E. von Gebhardta-Dusseldorfa (1886), jest darem niemieckiego ministra d.s. wyznań z polecenia cesarzowej Wiktorii.
  źródło: glucholazy.info


  - Kościół parafialny św Wawrzyńca-pochodzi z przełomu XII/XIII w. Obecny wygląd budowla uzyskała po przebudowie w latach 1729-33. jego barokowe wnętrze wykonał K. Tausch wg projektu J.I. Toppera. Część jego wyposażenia pochodzi z czasów wcześniejszych niż przebudowa. Zachował się również portal, ozdobiony maskami mnichów, pochodzący z XIII wieku.


  - Zabytkowe kamieniczki na rynku- pochodzą w większości z okresu po pożarach w 1834 roku. W tym też roku władze miasta przeprowadziły się do budynku (Rynek nr 40) po rozebraniu rausza, który znajdował się w centralnej częsci Rynku W 1867 roku dobudowano nowemu ratuszowi drewnianą wieżyczkę z zegarem i dzwonkiem pochodzącym z wieży kościelnej. Fasada budynku ozdobiona jest pilastrami i postaciami "amorków".

  - Kaplica św. Anny- Wybudowana na Wiszących Skałach (u szczytu Góry Chobrego) przez Jana Hoya w 1908 roku. Kaplica powstała w miejscu piramidy i obrazu sw. Anny wykonanego przez H. Herforta, biednego malarza, którego miłością wzgardziła niejaka Anna. Ponoć Herfort przez 20 lat miał przychodzić z siostrami na szczyt i zapalać tam rubinową lampkę widoczną z daleka. Kaplica z 1908 r. stanęła nad malowniczym odsłonięciem skalnym zwanym Wiszącymi Skałami. W obecnej pseudogotyckiej kaplicy znajduje się ołtarz z marmuru, autorstwa J. Stehra, na wieżyczce wisi dzwonek ze zburzonego głuchołaskiego ratusza.  kościół św. Wawrzyńca

  kościół św. Wawrzyńca

  kaplica św. Anny

  kaplica św. Anny

  kaplica św. Anny

  Rynek w Głuchołazach

  kaplica św. Anny

  kaplica św. Anny

  Rynek w Głuchołazach