Góry Opawskie
Kopa Biskupia- z widokiem na Polskę
Informator:


O regionie:


Góry Opawskie są najdalej na wschód wysuniętym pasmem polskich Sudetów i jedynym na terenie województwa opolskiego. Są naturalnym przedłużeniem czeskich Jeseników,a dokładniej Zlatohorskiej Vrhoviny. Można je podzielić na cztery wyraźne wyspy: masyw Kopy Biskupiej, górującej nad okolicą i nie do pomylenia z żadną inną górą po tej stronie granicy. Druga wyspa to Góra Parkowa zwana Górą Chrobrego górująca nad Głuchołazami. Trzecia i czwarta to małe 'wysepki' we wschodniej części: masyw Lipowca (369 m) i Długoty (457 m).

Mapa regionu:

Noclegi:


Zagroda Zajazd Tomasz Obłonczek ,
Konradów 178
077 / 439-13-83


W sieci:

www.jarnoltowek.pl

www.glucholazy.info

Księgarnia:Atrakcje turystyczne:


Warto zobaczyć:


Głuchołazy
Niewielkie, kilkunastotysięczne miasteczko w powiecie nyskim. Niegdyś wspaniałe uzdrowisko, odwiedzane tłumnie przez kuracjuszy z Polski i Europy. Znane z górnictwa złota i wspaniałego klimatu. Do Głuchołaz warto przyjechać nie tylko ze względu na uroczy rynek i kilka bardzo sympatycznych zabytków, ale przede wszystkim ze względu na mnogość ścieżek rowerowych, bliskość Gór Opawskich i czeskich Jeseników. Tu sezon trwa naprawdę cały rok...

Kopa Biskupia
Najwyższy szczyt Gór Opawskich, a także najwyższe wzniesienie woj. opolskiego, zwracające z daleka uwagę piękną dzwonowatą sylwetką, wznoszące się ponad 600 m. ponad okoliczne równiny. Była to od wieków góra graniczna. Dziś jej szczytem biegnie granica polsko-czeska. Pierwsze znakowane szlaki na Kopę powstały w końcu XIX w. W 1898 roku wybudowano na szczycie wieżę widokową, a od roku 1893 czynne było pierwsze schronisko. Obecne schronisko wybudowano po I wojnie światowej jako tzw. Chatę Górnoślązaków. Od 1996 roku na Biskupiej Kopie funkcjonuje turystyczne przejście graniczne dla pieszych, rowerzystów i narciarzy.


Ruiny zamku w Łące Prudnickiej
Zamek w łące Prudnickiej obrósł w ... drzewa. Tak, że prawie nie widać go z drogi. Dziś, jest to ruina, sypiąca się w oczach- szkoda, bo warto było ją uratować- niestety, właściciel (stadnina koni) wyraźnie nie poczuwał się do odpowiedzialności za zabytek i tak niszczał przez lata. Dzisiaj stoi strasząc smutnymi oczodołami okien, imponując swymi rozmiarami i malowniczością. I dalej niszczejąc. Zamek nie jest udostępniony do zwiedzania, można jednak do niego podejść, by zobaczyć pozostałości dawnej świetności w postaci okazałych wież, detali architektonicznych i sgraffitowego zdobienia niektórych elewacji.

Czy wiesz, że:

Żabie Oczko to pozostałość po dawnym kamieniołomie łupków. Skała charakteryzuje się niezwykłą wprost łatwością dzielenia się na tafle, dzięki czemu była wykorzystywana do pokrycia dachów i ścian. Zapewniała wyśmienitą ochronę przed deszczami i wiatrami. Po zakończeniu eksploatacji wyrobisko napełniło się wodą, tworząc dziś cel wędrówek grup szkolnych. Radzimy tu uważać, gdyż upadek z kilkunastometrowej wysokości ściany może skończyć się boleśnie.
Turystyka aktywna:


Na dwóch kółkach:Na dwóch kółkach:

Góry Opawskie to raj dla cyklistów. Istnieje tu mnóstwo ścieżek i dróg rowerowych wytyczonych przez powiaty i Euroregion Pradziad. Wiele z nich przekracza granice i trafia w region Zlatohorskiej Vrhoviny. Niekiedy jest pod górkę, ale jednak większość nadaje się wyśmienicie dla średnio i słabo zaawansowanych rowerzystów.
Zaplecze turystyczne:


Żabie Oczko w "masywie" Olszaku
Od kilku lat właściciele ośrodków starają się uatrakcyjnić pobyt i zapewnić zaplecze turystyczne i różnorakie atrakcje. Proces uturystyczniania idzie powoli, ale coraz więcej pojawia się tu miejsc, z których turyści chętnie korzystają. Stowarzyszenie "Biskupia Kopa" zrzeszająca właścicieli ośrodków z Pokrzywnej starają się pozyskać fundusze z Euroregionu Pradziad - najbliższe plany to centrum Fitness w Pokrzywnej.

W Głuchołazach miał również powstać ogromny, nowoczesny aquapark. Nic z tego nie wyszło- chodzą słuchy iż pieniądze z Unii zostały sprzeniewierzone, najprawdopodobniej jednak źle zostało wybrane miejsce na ów aquapark- z plotek głuchołaskich wynika iż planowano go naprzeciwko szpitala- a mało kto z Głuchołazian zdaje sobie sprawę że pod pięknymi łąkami, na których gdzieniegdzie rysują się zapadliska, znajduje się Sztolnia Trzech Króli- inaczej mówiąc 40 metrów pod ziemią zieje ogromna dziura:)- aquapark w tym miejscu nie miałby długiej przyszłości...

  • Park Linowy- przy hotelu Carina w Pokrzywnej. Adrenalina gwarantowana

  • Wypożyczalnia rowerów- przy ośrodku Mieszko w Pokrzywnej. Ceny niskie 5 zł za godzinę, 20 zł za całą dobę.
    Również wypożyczalnia kijków Nordic Walking

  • kąpielisko- przy hotelu Carina w Pokrzywnej. Tłumne, gwarne, średnio atrakcyjne, ale jest to jedyna woda w okolicy

  • Paintball, quady- organizacja na grupowe zamówienie. Zajmuje się tym firma GAROTA z Głuchołaz.