Śląsk Opolski
Rzepak, opuszczone dwory i Kopa Biskupia  • Kirkut w Białej
  • Pałac w Mosznej
  • Polski Neuschwanstein - Moszna
  • Grodków - miasto Elsnera
  • Forty w Nysie
  • Obórki - szachulcowy kościół
  • Brzeg - zamek książąt opolskich
  • Francuskie chodaki w Brzegu
  • Skarbiec św. Jakuba w Nysie
  • Jezioro Otmuchowskie
1 2 3 4 4 3 5 5 1 2

Informator:


O regionie:


Leżąca pomiędzy Dolnym a Górnym Śląskiem jest nieco zapomnianym regionem Polski. Mało kto wie, że tutaj zaczynają się Sudety - najdalej na wschód wysunięty szczyt Sudetów to Gajna w masywie Długoty. Mało kto wie, że planowane jet otwarcie opolskiego odcinka szlaku Architektury Drewnianej, bo to właśnie tutaj aż roi się od drewnianych cudeniek architektury sakralnej. Mało kto wie, ze nie musi jechać do Neuschwanstein - tu w Mosznej znajdziecie bliźniaczy Disney'owski zamek. Dołóżmy do tego przepiękny skansen w Opolu i kilkaset kilometrów ścieżek rowerowych.


Mapa regionu:
Noclegi:


Gospodarstwo Agroturystyczne Końskie Zacisze
Tel: 0693 62-79-39;
Jana Pawła II 45,
Łąka Prudnicka,
48-200 PrudnikKsięgarnia:


Atrakcje turystyczne:


Warto zobaczyć:


Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu to jedyne muzeum na wolnym powietrzu w województwie Opolskiem i jedno z czterech tego rodzaju, położonych w historycznych granicach Śląska. Jeden z ładniejszych skansenów na trasie MUWITu.

Pałac w Mosznej
Dla wielbicieli przyrody i muzyki Moszna to majowe święto Kwitnących Azalii. Dla kuracjuszy- tu odzyskuje się siły. Dla badaczy historii to nierozwiązana zagadka osoby architekta i idei właściciela. Dla wszystkich to miejsce zdumiewające rozmachem i oryginalnością, o zagmatwanej i tajemniczej historii.

Kirkut w Białej
Zachowany do dnia dzisiejszego kirkut na wzgórzu zwanym Kopcem (po niemiecku Schwedenschanze), powstał nie później niż w 1621 r. Z tego też roku pochodzi najstarsza zachowana macewa. Jest to największa i najstarsza nekropolia żydowska w województwie opolskim.

Nysa
Z przepiękną katedrą i olśniewającym skarbcem św. Jakuba, przyciągające rzesze turystów w lipcowy weekend na jarmark jakubowy i nie mniej amatorów wielkich bitew na Dni Twierdzy Nysa /koniecznie zobaczcie forty/.


Brzeg - zamek książąt opolskich


Grodków -miasto Elsnera, nauczyciela ChopinaOpuszczone i zrujnowane...
Piorunkowice
Pałac w Piorunkowicach zbudowali w XVII lub XVIII w. przedstawiciele rodziny von Mettich. Przebudowany w 1820 r. w stylu klasycystycznym.

Po drugiej wojnie światowej pałac użytkowała miejscowa stadnina koni, a od lat siedemdziesiątych XX w. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Do 1989 r. pałac był w dobrym stanie technicznym, potem doprowadzony do ruiny. Budynek jest własnością prywatną jednak nie jest ogrodzony ani zabezpieczony przed wejściem. Właściciel nie wykazuje żadnego zainteresowania jego losem. Do dawnej rezydencji przylegają resztki zdewastowanego parku krajobrazowego


Ruiny zamku w Łące Prudnickiej
Zamek w łące Prudnickiej obrósł w ... drzewa. Tak, że prawie nie widać go z drogi. Dziś, jest to ruina, sypiąca się w oczach- szkoda, bo warto było ją uratować- niestety, właściciel (stadnina koni) wyraźnie nie poczuwał się do odpowiedzialności za zabytek i tak niszczał przez lata. Dzisiaj stoi strasząc smutnymi oczodołami okien, imponując swymi rozmiarami i malowniczością. I dalej niszczejąc. Zamek nie jest udostępniony do zwiedzania, można jednak do niego podejść, by zobaczyć pozostałości dawnej świetności w postaci okazałych wież, detali architektonicznych i sgraffitowego zdobienia niektórych elewacji.

Głuchołazy
Niewielkie, kilkunastotysięczne miasteczko w powiecie nyskim. Niegdyś wspaniałe uzdrowisko, odwiedzane tłumnie przez kuracjuszy z Polski i Europy. Znane z górnictwa złota i wspaniałego klimatu. Do Głuchołaz warto przyjechać nie tylko ze względu na uroczy rynek i kilka bardzo sympatycznych zabytków, ale przede wszystkim ze względu na mnogość ścieżek rowerowych, bliskość Gór Opawskich i czeskich Jeseników. Tu sezon trwa naprawdę cały rok...

Turystyka aktywna:Na narty:

Na Opolszczyźnie nie istnieje narciarstwo śladowe - lepiej wybrać się na czeską stronę. Biegówki są w użyciu - jednak brak przygotowanych tras. Na Górnym Śląsku - oprócz Beskidu Śląskiego (raju dla narciarzy) istnieje potężne centrum w Bytomiu - Dolomity Sportowa Dolina. Inaczej rzecz się ma na Górnym Śląsku - Sudety przyciągają narciarzy nie tylko z zachodniej Polski, ale również z zagranicy.

Na dwóch kółkach:

Genialnym terenem na rower jest Opolszczyzna. Za niedługo pojawią się tutaj propozycje tras rowerowych - na razie zapraszamy w Góry Opawskie - wybitnym plusem jest to, że właściwie na rowerze można wszędzie, gdzie tylko są drogi- szlaki piesze poprowadzone są bitymi traktami (w zdecydowanej większości), także z powodzeniem można je wykorzystywać do uprawiania turystyki rowerowej. Dzięki współpracy z Euroregionem Pradziad zarówno ziemia nyska jak i powiat prudnicki pokryte są gęstą siecią ścieżek i dróg rowerowych- uważajcie jednak na samochody - w większości prowadzą "normalnymi drogami".


Góry Opawskie to raj dla cyklistów. Istnieje tu mnóstwo ścieżek i dróg rowerowych wytyczonych przez powiaty i Euroregion Pradziad. Wiele z nich przekracza granice i trafia w region Zlatohorskiej Vrhoviny. Niekiedy jest pod górkę, ale jednak większość nadaje się wyśmienicie dla średnio i słabo zaawansowanych rowerzystów.
Kopa Biskupia
Najwyższy szczyt Gór Opawskich, a także najwyższe wzniesienie woj. opolskiego, zwracające z daleka uwagę piękną dzwonowatą sylwetką, wznoszące się ponad 600 m. ponad okoliczne równiny. Była to od wieków góra graniczna. Dziś jej szczytem biegnie granica polsko-czeska. Pierwsze znakowane szlaki na Kopę powstały w końcu XIX w. W 1898 roku wybudowano na szczycie wieżę widokową, a od roku 1893 czynne było pierwsze schronisko. Obecne schronisko wybudowano po I wojnie światowej jako tzw. Chatę Górnoślązaków. Od 1996 roku na Biskupiej Kopie funkcjonuje turystyczne przejście graniczne dla pieszych, rowerzystów i narciarzy.


Szlaki tematyczne:Szlak architektury drewnianej:

Specjalny szlak – Szlak Architektury Drewnianej zaczyna się w skansenie Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach i prowadzi 100 km na wschód m.in. przez: Czarnowąsy, Dobrzeń Wielki, Kolanowice, Laskowice, Bierdzan, Lasowice Wielkie i Małe, Chocianowice, Olesno.

Obórki - szachulcowy kościół

Gwoździany - formalnie w województwie śląskim