Aktualizacja: styczeń'18Beskid Sądecki
W krainie biesów i czadów


Nowy Sącz  |  Piwniczna  |  Krynica  |  


Informator:


O regionie:


Beskid Sądecki jest najbardziej na wschód wysuniętą częścią Beskidu Wysokiego. Rozciąga się pomiędzy doliną Dunajca (od Szczawnicy do Nowego Sącza) a Przełęczą Tylicką i doliną Kamienicy Nawojowskiej. Dzieli się na dwie części: zachodnią (pasmo Radziejowej), objętą ramionami Dunajca i Popradu, i wschodnią (pasmo Jaworzyny Krynickiej), rozciągającą się między Popradem a Kamienicą Nawojowską i Przełęczą Tylicką.Do części wschodniej Beskidu Sądeckiego zaliczamy również wzniesienia o samodzielnym charakterze, a także grupę górską Zimnego i Dubnego pomiędzy Popradem i jego dopływami: Muszynką i potokiem Smereczek.

Najbardziej umownie można Beskid Sądecki podzielić na pasmo Radziejowej i Jaworzyny. Ta umowna granica przebiega wzdłuż drogi z Nowego Sącza na Słowację. Wydzieliliśmy również pasmo graniczne (od Andrzejówki po Tylicz) oraz Małe Pieniny, które tak naprawdę należą do Pienin.

Linkownia:


- Polsko-słowacka informacja turystyczna

Noclegi:


Możliwości noclegu są ogromne, szczególnie w miejscowościach uzdrowiskowych- od hoteli, poprzez zajazdy na agroturystyce kończąc. Znajdziemy tu schronisko pod Bereśnikiem, na Hali Łabowskiej, bacówkę pod Wierchomlą, schronisko na Prehybie i trzy chatki: pod Niemcową, na Kordowcu i "Chatę Magóry"

- Chata Górska CYRLA, GPS N49.37046, E20.9007, Sucha Struga 64, 33-343 RYTRO, tel. 018 446 96 89, kom. +48 604 087 609, mail: schron(at)cyrla.pl,

Mała chatka stoi na wzgórzu
Nie ulega żadnej wątpliwości, że chatki studenckie spełniają marzenia o górskich schroniskach.


Księgarnia:Tu królują bezwzględnie Bezdroza, Rewasz i reprinty...Ochrona Przyrody:


Popradzki Park Krajobrazowy Rejon Popradzkiego Parku Krajobrazowego bogaty jest w złoża wód mineralnych uważanych za jedne z cenniejszych w Europie. Rejon ten wchodzi w skład centralnej strefy hydrochemicznej rozciągającej się od Piwnicznej przez Żegiestów, Muszynę, Krynicę-Zdrój, Tylicz po Wysową (znajdującą się poza granicami Popradzkiego Parku).

Atrakcje turystyczne:


Warto zobaczyć:


Cerkiew w Powroźniku

Perłą regionu niewątpliwie jest cerkiew w Powroźniku- od 2013 roku na liście UNESCO. Bodaj najpiękniejsza z cerkwi zachodniołemkowskich w Polsce. Kroku dorównują jej cerkiew w Złockiem, niewielka cerkiew w Miliku, zagubiona w lasach Wojkowa i Dubne.

Śladami Łemków- śladem dwóch kółek Marka Ryglewicza
Galerie zdjęć:


Łabowska i Jarzębiaki

Rytro i zamek ryterski

Żegiestów i Zubrzyk

Nowy Sącz
Sądeckie ciekawostki:

BIURO RZECZY ZGUBIONYCH

Żegiestów - cerkiew grekokatolicka

Kolonia Kolejarzy w Nowym Sącz

Mofeta i Bulgotka

Dźwięki z Mofety - Marek Styczyński

Pseudo zimowa wycieczka z Rytra

Cmentarz przeklętych pod Dzwonkówką
Sądeckie drewniaki:Cmentarny kościół św. Heleny w Nowym Sączu

Kościół św. Rocha w Nowym Sączu /Dąbrówka Polska/

Wierchomla

Muszyna Złockie

Jastrzębik

Hranićne - po słowackiej stronie

Powroźnik /UNESCO

Dubne

Andrzejówka

Milik

Szczawnik