Aktualizacja: styczeń'18Pieniny
Trzy Korony nie są najwyższym szczytem...Informator:


O regionie:


Pieniny stanowią część ciągnącego się na długości ok. 550 km pienińskiego pasa skałkowego, oddzielającego zewnętrzne Karpaty fliszowe od Karpat wewnętrznych tzw. krystalicznych. Od południa Pieniny graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim.

Pieniny Środkowe (Pieniny Właściwe), często określane po prostu jako Pieniny. Rozciągają się między Czorsztynem a Szczawnicą. Najwyższy szczyt Trzy Korony- 982 m n.p.m.- nie jest wbrew obiegowym opiniom, najwyższym szczytem Pienin (jest nim bowiem Wysoka- w paśmie Małych Pienin) Najatrakcyjniejszym pod względem przyrodniczym i krajobrazowym fragmentem pasma są Pieniny Właściwe. Północne zbocza opadają ku dolinom łagodnie, zaś od południa w stronę Dunajca zbocza obrywają się efektownie ścianami wapiennymi o wysokości dochodzącej do 300 m. Największą atrakcją tej części Pienin jest Spływ Dunajcem.

Małe Pieniny- wschodnia część pasma Pienin, ciągnąca się od doliny Dunajca do Przełęczy Rozdziela. Długość 14 km, szerokość 4 km, grzbietem biegnie granica między Polską a Słowacją. Najwyższy szczyt, będący jednocześnie najwyższym w całych Pieninach- Wysoka (1052 m n.p.m.).Pieniny Spiskie, między doliną Białki a przełomem Dunajca pod Niedzicą. Najwyższy szczyt Żar (Branisko)- 879 m n.p.m.
Linkownia:


- www.pieniny.org
- www.szczawnica.info
- Szlachtowa.pl
- Muzyczna owczarnia- klub muzyczny w Jaworkach

Informator noclegowo-gastronomiczny:


O ile Szczawnica oferuje bogaty wybór lepszych i gorszych lokali gastronomicznych (obowiązkowy punkt pobytu to cukiernia u Jacaka ze słynnymi lodami i drożdżówkami z kakao), o tyle w pozostałych miejscowościach trudno szukać jakiegokolwiek wyboru. W Jaworkach działa "Bacówka" z bardzo dobrą kuchnią, ale i wysokimi cenami. Ostatni sklep znajduje się w Jaworkach, kolejny dopiero w Kosarzyskach, kilka kilometrów za Obidzą.

W Krościenku istnieją dwie restauracje i bar oraz słynna karczma u Walusia, w Jaworkach zaś karczma z potrawami regionalnymi. W okolicach Niedzicy i Czorsztyna działają praktycznie tylko sezonowe bary. W Czerwonym Klasztorze, na terenie zabudowań otwarto bar z napojami i szybkimi daniami. Niemal w każdej miejscowości znajdują się sklepy spożywcze- bardzo dobrze zaopatrzone.

Księgarnia:Tu królują bezwzględnie Bezdroza, Rewasz i reprinty...Ochrona Przyrody:


Pieniński Park Narodowy Najbardziej znanym przykładem malowniczych form skalnych jest przełom Dunajca, gdzie niemal pionowe ściany dochodzą do kilkuset metrów wysokości. Pieniny należą do gór średnich - najwyższym szczytem parku są Trzy Korony (982 m n.p.m.). .

Atrakcje turystyczne:


Warto zobaczyć:


Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Swym zasięgiem NPE obejmuje tereny zamieszkałe przez Krakowiaków Zachodnich, a więc obszar leżący po obu stronach Wisły na zachód od Krakowa aż po Przemszę. Skansen położony tak niedaleko od Krakowa, a jednak nieodwiedzany tak często i tłumnie, jak na to zasługuje.

Galerie zdjęć:


Spływ Dunajcem -
Pienińskie ciekawostki:

Łemkowski los

RUSINI SZLACHTOWSCY

GÓRALE PIENIŃSCY
Pienińskie drewniaki:Dębno Podhalańskie