Niemcy
Strasse der Romanik i inne perły architektury


Informator:


O kraju:

Niemcy to przede wszystkim kraj regionów. Wiele z nich jest znanych na całym świecie z różnych względów. W sumie jest ich szesnaście, a każdy cechuje się charakterystyczną specyfiką. Wyróżnia się wśród nich: Zagłębie Ruhry, dawniej słynące z Kopalni, dziś z pomników przyrody. Górna Bawaria, kraina wiosek i folkloru, Mozela i Saara, region- skansen pełen zabytków, Rheingau słynący z upraw winorośli i doskonałego wina, Palatynat, kraina o historycznym znaczeniu dla kraju, górzysty Schwarzwald z malowniczym Jeziorem Bodeńskim, pełne legend Góry Harz i Przedgórze Harzu, Allgau - Szwabia Bawarska słynąca z kościołów, sera i sztuki, Region Zugspitze z pięknym i czystym górskim krajobrazem oraz Rudawy słynące z górnictwa srebra oraz snycerki.

tekst pochodzi ze strony: niemcy.lovetotravel.pl

Regionalnie:

 •  Badenia- Wirtembergia
 •  Bawaria
 •  Berlin
 •  Brandenburgia
 •  Brema
 •  Hamburg
 •  Hesja
 •  Meklemburgia-Pomorze Przednie
 •  Dolna Saksonia
 •  Nadrenia Północna- westfalia
 •  Nadrenia-Palatynat
 •  Saara
 •  Saksonia
 •  Saksonia-Anhalt
 •  Szlezwik-Holsztyn
 •  Turyngia


  Mapa regionu:
  Pogoda w regionie:

  Berlin Forecast • Warto zobaczyć:


  UNESCO:

    UNESCO
  Katedra Mariacka i kościół Św. Michała w Hildesheim
  Kościół Św. Michała został zbudowany w latach 1010-1020, na charakterystycznym dla sztuki ottońskiej w Dolnej Saksonii planie symetrycznym, z dwoma przeciwległymi chórami. Jego wnętrze, a zwłaszcza drewniany sufit i polichromia, brązowe drzwi i kolumna Bernwarda, jak również skarby Katedry Mariackiej, stanowią świadectwo potęgi kościołów romańskich Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

  Bamberg (K II, IV / 1993) Począwszy od X w. Bamberg stanowił ważny łącznik z krajami słowiańskimi Europy Wschodniej, głównie z Polską i Pomorzem. W okresie świetności, od XII w., architektura Bambergu miała znaczący wpływ na architekturę w Niemczech północnych i na Węgrzech. W końcu XVIII w. Bamberg był głównym ośrodkiem Oświecenia w południowych Niemczech. Mieszkali tam słynni filozofowie i pisarze jak Hegel i E.T.A. Hoffmann.


    
  Strasse der Romanik
  Jedną z doskonale zagospodarowanych i ciekawych tras związanych nierozłącznie z historią naszego kontynentu jest "Strasse der Romanik" ("Szlak Romański") w Saksonii-Anhalt w środkowych Niemczech. Obejmuje ona kilkadziesiąt najbardziej reprezentatywnych przykładów architektury romańskiej, powstałej tu pomiędzy X i XIII wiekiem, czyli w czasach krzepnięcia kultury chrześcijańskiej, jak i państw i narodów europejskich. "Strasse der Romanik" tworzą 72 zabytki- bazyliki romańskie, kościoły wiejskie, klasztory, zamki i kaplice- związane bezpośrednio z pierwszą saską dynastią Ludolfingów i Ottonów, zakonami średniowiecznymi, głównie benedyktynami, norbertanami i cystersami, z ceglaną romańszczyzną z czasów chrystianizacji Słowian Połabskich przez cesarza Lothara III oraz saskich margrafów Henryka Lwa i Albrechta Niedźwiedzia.

  Hildesheim
  Kościół Św. Michała został zbudowany w latach 1010-1020, na charakterystycznym dla sztuki ottońskiej w Dolnej Saksonii planie symetrycznym, z dwoma przeciwległymi chórami. Jego wnętrze, a zwłaszcza drewniany sufit i polichromia, brązowe drzwi i kolumna Bernwarda, jak również skarby Katedry Mariackiej, stanowią świadectwo potęgi kościołów romańskich Świętego Cesarstwa Rzymskiego. • Konigslutter
  Katedra otwierana na fotokomórkę.
 • Jerichow
  Drewniany kościół i klasztor.
 • Marienborn
  Kościół w Marienborn.
 • Klasztor Marienstern
  Panschwitz-Kuckau.
 • Burg bei Magdeburg


 •  A przy okazji trochę drzazg...

  Niemiecka architektura słynie nie tylko z pięknych, romańskich katedr, ale również z ukrytych zabytków architektury drewnianej. Na tym terenie są to głównie tzw. "domy w kratę", czyli króluje konstrukcja tzw. szachulcowa (błędnie nazywana "murem pruskim".)

 • Hildesheim - Ulica w kratę
  W całym regionie znajdują się liczne domy szachulcowe. W Hildesheim, oprócz rozsianych tu i ówdzie drewnianych domów, znajduje się cała ulica domów zbudowanych w tym stylu. Co prawda był już wieczór, a światło jakoś nie chciało nam towarzyszyć, jednakże zdjęcia powstały. Zobaczcie jak wygląda cała dzielnica szachulcowych cudeniek. Największe skupisko domów szachulcowych znajduje się wzdłuż ulicy Kesslerstrasse oraz Hinterer Brühl.


 • Jerichow - drewniany kościół
  Oprócz nagminnie odwiedzanego klasztoru, w Jerichowie znajduje się również kościół. I to kościół drewniany - zobaczcie wnętrze. Mnie urzekło zupełnie.


 • Burg - pojedyncze drewniane budynki
  To właśnie tutaj na własne oczy zobaczyłam dlaczego określenie "mur pruski" jest nieprawidłowe.


 • Ciekawostki:


  Będąc w Niemczech koniecznie trzeba odwiedzić kilka miejsc i Chociaż cały kraj zaprasza, a atrakcji jest w nim mnóstwo, te konkretne obiekty po prostu muszą się znaleźć na trasie zwiedzania ze względu na swoją historyczna i artystyczną wartość. Należą do nich przede wszystkim: wzniesiony w Dreźnie w XVIII wieku zespół architektoniczny Zwinger, jedna z najbardziej znaczących europejskich budowli późnego baroku w Europie, a zarazem chyba najbogatszy europejski pałac, pełen ozdobnych pawilonów, egzotycznych roślin i zachwycających fontann. Zamek Neuschwanstein to jeden z najwspanialszych zabytków Bawarii stał oraz jedna z największych atrakcji turystycznych Niemiec, budowla na pierwszy rzut oka wręcz bajkowa. Katedra w Kolonii jest absolutnym arcydziełem architektury gotyckiej i jedną z najokazalszych katolickich świątyń. Kościół ma gigantyczne rozmiary157 m wysokości, 144 m długości, 86 m szerokości i jest drugim co do wielkości kościołem świata. Posiada także najwyższą na świecie fasadę. Zamek w Heidelbergu, który można bez wahania nazwać najbardziej znaną ruiną w Niemczech. Ze świata natury na odwiedzenie czekają dwie wyspy na Jeziorze Bodeńskim – Mainau i Reichenau. Reichenau słynie z wzniesionego na wyspie klasztoru Benedyktynów, Mainau nazywana często wyspą kwiatów, słynie ze wspaniałych parków i ogrodów pełnych tropikalnej roślinności. Na odwiedzenie czekają jeszcze niesamowite pałace i ogrody w Poczdamie oraz wyjątkowo szczęśliwa Katedra we Freiburgu.

  Symbolem atrakcyjności turystycznej jest Ren, a dokładniej jego romantyczny odcinek między Moguncją a Kolonią. Jednak Niemcy mają do zaoferowania turystom znacznie więcej. Urozmaicone wybrzeże Bałtyku, piaszczyste wyspy na Morzu Północnym, Pojezierze Meklemburskie, samotne zamki na skałach w Badenii i Turyngii budowane przez wiele stuleci i katedry, na przykład w Kolonii albo Akwizgranie, średnie i wysokie pasma górskie aż po Alpy, Jezioro Bodeńskie jak morze, średniowieczne miasta i miasteczka jak z bajki... Nie wszystkie oryginalne. Wiele miast bomby lotnicze zniszczyły kompletnie, lecz zostały odbudowane według planów sprzed stuleci i dziś próżno szukać różnicy między starym i nowym.

  Większość naszych rodaków odwiedza Niemcy zimą,aby skorzystać z nowoczesnych ośrodków narciarskich w głębi kraju. Natomiast wielu z podróżujących nie zdaje sobie sprawy z ogromu atrakcji turystycznych ,dostępnych przez cały rok. Nazwane zostały szlakami wraz z nazwami zwyczajowymi ,nadanymi od regionu w którym szlak prowadzi. Poza nimi jest też wiele tras tematycznych, które pozwalają na poznanie kraju z konkretnej strony. Należą do nich: Niemiecki Szlak Alpejski przez biało-błękitne góry słynące z bajecznych widoków, Szlak Zamków- wędrówka przez epokę średniowiecza od zamku do zamku, śladami rycerzy i palatynów, Niemiecki Szlak Baśniowy ze swoimi różnorodnymi krajobrazami nawiązującymi do baśni braci Grandmm, Szlak Winny wzdłuż Mozeli, z lampką Rieslinga na rozgrzewkę, Szlak Romański w królewskiej krainie Saksonii-Anhalt, pełen średniowiecznych ruin, Szlak Jury Szwabskiej w jednej z najbogatszych w zamki i jaskinie krain Niemiec, Szlak Romantyczny poprzez wystawne rezydencje, dworski przepych i średniowieczne domy o konstrukcji szkieletowej i wiele innych atrakcyjnych tras wycieczkowych.

  tekst pochodzi ze strony: niemcy.lovetotravel.pl

  STRIEZELMARKT w Dreznie:

  Jarmark bożonarodzeniowy w stolicy Saksonii nazwany Striezelmarkt od słowa 'striezel', czyli strucla (tradycyjny saksoński wypiek) jest najstarszym tego typu jarmarkiem w Niemczech. W tym roku obchodzony będzie już po raz 577! Na placu Altmarkt swoje stragany wystawi ponad 200 kupców. Podawany będzie strudel, prażone kasztany, migdały, piernikowe serca, marcepan, precle i oczywiście tradycyjny bratwurst. Do tego gorące i aromatycze grzane wino glühwein (uwaga: cena za kubeczek ok. 5,00 euro- przy czym wliczona jest tu kaucja ok. 2,00-3,00 euro, zwrotna gdy goście oddadzą naczynie). Przy wielu stoiskach z jedzeniem znajdują się stoliki barowe, a nawet namioty ze stolikami i ławkami, z grzejącymi lampami gazowymi. Na miejscu można kupić mnóstwo figurek z drewna (rękodzieło z gór Rudaw- z oryginalnym dziadkiem do orzechów na czele), wyroby włókiennicze oraz wypieki. Stragany zamykane są o 21:00, jednak karuzela (wygląda niczym żywcem wyjęta z XIX-- wiecznego Paryża), lodowisko, budka z muzyką do tańca czy inne atrakcje dla mieszkańców czynne są dwie godziny dłużej. Ze spraw organizacyjnych warto wspomnieć, że główny jarmark znajduje się bezpośrednio nad podziemnym parkingiem samochodowym. Będąc w Dreźnie w okresie adwentu, warto odwiedzić Stallhof, czyli dawne stajnie królewskie. Odbywa się tu średniowieczny jarmark bożonarodzeniowy. Wejście kosztuje co prawda 3 euro, ale warto zapłacić. Zobaczymy rzemieślników przy pracy, kupców zachwalających swoje towary, kuglarzy i magików. Można nawet skorzystać z publicznej łaźni i wypróbować starodawny sposób kąpieli- w wielkiej drewnianej balii na powietrzu.

  Świateczny jarmark w Berlinie:

  podczas adwentu place stolicy zamieniają się w Weinahtsmarkty. Niektóre czynne są cały tydzień, inne tylko w weekendy. Największy i najbardziej "jarmarczny" rozkłada się w sercu Berlina Zachodniego, przy kościele Kaiser- wilhelm- gedächtniskirche w pobliżu Dworca Zoo. Jarmark koło opery przy Unter den Linden jest znacznie mniejszy i ma przypominać tradycyjne kiermasze świąteczne sprzed stu lat. Najbardziej autentyczny jest ten na przedmieściu Berlina w Dahlem (stacja metra U1 Dahlem-Dorf) na terenie tamtejszego skansenu. Tutaj przyjeżdżają w weekendy rzemieślnicy i kupcy z prowincji, nie wszystko jeszcze jest skomercjalizowane. Na stoiskach znajduje się wszystko, co potrzebne jest do wyprawienia świąt i obdarowania rodziny i przyjaciół: świece, tkaniny, foremki do pierniczków, tradycyjne ozdoby choinkowe oraz masa przysmaków.