Aktualizacja: styczeń'18Bałkany
Adriatyk, góry i UNESCOOrientacyjny zasięg przewodnika:
Kraina trzech języków, trzech religii i dwóch alfabetów. To tu spotkać możemy Chorwatów, Serbów i Muslimanów, zwanych Bosanci, czyli Słowian wyznających islam- ta unikatowa mieszanka to pokłosie najazdów tureckich. W Bośni często można usłyszeć następujący dowcip: "Jak rozróżnić Serba od Chorwata i od Muslimana? Ano tak, że Serb nie chodzi do cerkwi, Chorwat nie chodzi do kościoła, a Musliman nie chodzi do meczetu".

Z drugiej strony fascynująca jest płynność bałkańskiej granicy. W Ljubljanie usłyszymy, że Bałkany zaczynają się w Zagrzebiu, w Zagrzebiu: że w Sofii. W stolicy Bułgarii każą nam szukać Bałkanów za granicą grecką. I bądź tu mądry, człowieku...


SPIS TREŚCI:

UNESCO

Autostopem do Chorwacji:


  • Podróż Krótka historia o podróży przez Słowację i Węgry. Oraz o upierdliwości madziarskich strażników. Również o tym jak los na drodze niekiedy decyduje za nas...  • CZARNE DAVIDOFFY- PRZEPOWIEDNIA STAREGO CYGANA Gdyby nie Akosz, pewnie nigdy bym tu nie dojechała... O pchlim targu w Ljubljanie, Cyganach, Ljubljańskim Hradzie i nade wszystko o wspaniałym pobycie u słoweńskich poetów.  • FLIPERY NA ISTRII- PRZYPADEK rządZI O niezapowiedzianej przyjaźni polsko- chorwackiej. O tym jak należy czasem zrezygnować z planów zwiedzania zabytków Unesco na rzecz naprawiania fliperów w przydrożnych barach...


  • BUŁKI NA PLAŻY I AUTOSTOP-TAKSÓWKA Kvarner i północna Dalmacja. Dalsze perypetie autostopowe. W Chorwacji nie da się jeździć normalnie- każdy stop to osobna historia.


  • WODOSPADY MARZEŃ O przypadkowym spotkaniu, które zaowocowało... O przyjaźni polsko-polskiej w obcym, było nie było, kraju. O cudownych wodospadach Krki i Plitvickich Jezerach. Kiedy byłam tu kilka lat temu to do górnej części wejść nie można było- stał uzbrojony strażnik i wisiała ogromna tablica "UWAGA MINY- ZAKAZ WSTĘPU"  • ZAGRZEB I DUBRAVKO Stolica kraju. o poszukiwaniu słownika, cmentarzu Mirogoj i kawie na Ślieme. O wspaniałym fotografie i o powrocie na wariackich papierach.