Aktualizacja: styczeń'18Zbójnicki szlak
Leszek Młodzianowski


AUTOR:


Leszek Młodzianowski
jest pomysłodawcą Szlaku Zbójników Karpackich. Doświadczenie zdobyte jako przewodnik i pilot wycieczek wykorzystuje teraz w firmie Zbójnicki Szlak, umilając gościom indywidualnym, turystom i firmom, czas spędzany na chodzeniu szlakami zbójników.

Chcecie zbójeckiego napadu? chcecie złota, pieniędzy i dobrej biesiady w karczmie?- cóż... do pana Leszka wystarczy zadzwonić:) Jeśli natomiast chcecie się dowiedzieć co nieco o zbójnictwie...- wejdźcie na stronę zbojnickiszlak.pl Gwarantuję, że będzie to więcej niż co- nieco...


PORTAL WIEDZY O ZBÓJNICTWIE:

Czegoś takiego w polskim internecie jeszcze nie widziałam. Jest to absolutne i totalne kompendium wiedzy o zbójnictwie, połączone z imprezami tematycznymi i wszystkim co ze zbójnictwem związane. Pomysłodawca szlaku zbójnickiego oraz właściciel firmy Zbójnicki Szlak, pan Leszek Młodzianowski, jest chyba największym pasjonatem tego tematu- przynajmniej tak wynika ze strony. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy chcieliby się dowiedzieć kto zbójował w ich regionie- bo że ktoś zbójował to niemal pewne. Polecam również tym, którzy wbrew oczywistym faktom, nadal uważaja, że Janosik wielkim, polskim zbójem był...

A kiedy byś zbójnicką duszę poznać chciał, jej muzykę i pieśń i życie to „honorne” a pełne niebezpieczeństw i radości, to przenieś się duszą na jasną polanę, wśród gęstwiny borów odwiecznych komór i okien zbójeckich leżącą, a zobaczysz tam buchającą watrę, a obok niej kobziarza grającego i dzikie niemal postacie zbójników roztańczonych. Widno, że dopiero co wrócili z uherskiej krainy, okryci kurzem, potem, a nieraz i krwią zbroczeni, przemierzyli bogaty łup kotlikiem, wydzielili z niego część na ofiarę Bogu, do kościołów, korale postanowili księdzu ludźmierskiemu dać, by niemi przystroił Najświętszą Panienkę, a część dla ubogich, ziemnych duchów i dla siebie rozebrali. A potem, napiwszy się palenki czy wineczka z Tokaja, stanęli wokół watry, a kobziarz im gra zbójnickiego. I zdaje im się, że słyszą w tej muzyce i ten szum lasów i trzaś k palącego się zamku, te krzyki w czas napadu, wołania o pomoc, tę walkę z pańskimi hajdukami i ten brzęk „maryjasów” złotych, jako łup unoszony z sobą ze zwycięskiej wyprawy. I te „gajdy” oddają im to wszystko, a oni przyśpiewują sobie, tańczą około watry, uderzają w ciupagi, a z tą muzyką, śpiewem, szumem miesza się dźwięk stalnych ciupag, a oni coraz to hutniej tańczą, jakby te wierchy buków i smreków przeskoczyć chcieli. I odczujesz wtedy, czem jest ta pozorna monotonia kobzy, jej bek, te przeróżne głosy, mamrotające o czemś, co było, a nie istnieje już, a idące hen gdzieś, „od wnuka” samego

Międzynarodowy Szlak Zbójników Karpackich jest nowoczesnym i oryginalnym sieciowym produktem turystycznym. Sieciowy produkt turystyczny to nic innego jak gotowa do sprzedaży spakietyzowana oferta, opierająca się o rozproszoną strukturę podmiotów, atrakcji, miejsc, punktów obsługi, obiektów, funkcjonująca jako jedna spójna koncepcja posiadająca wspólny, wiodący silny wyróżnik (markę) produktu. Tym oryginalnym wyróżnikiem jest zbójnicki mit. Mit bardzo głęboko i pozytywnie zakorzeniony w społeczeństwie nie tylko polskim, ale i słowackim, czeskim, ukraińskim i rumuńskim. Szlak Zbójników Karpackich jest produktem bazującym przede wszystkim na regionalizmie, góralszczyźnie, folklorze, karpackim dziedzictwie Narodowym pięciu krajów.

Zbójnictwo stało się jednym z wiodących tematów folkloru, na jego kanwie zrodził się interesujący mit, nawiązujący do starych struktur indoeuropejskich mitów bohaterskich, w których obok starożytnych herosów znalazł swe miejsce król Artur i jego rycerze. Mitem zbójnickim rządzą te same prawa, pojawiają się w nim te same schematy: szlachetność, siła, walka z niesprawiedliwością, a nawet miłość i zdrada kobiety. Wreszcie mit ten, jak żaden inny element kultury ludowej Karpat, stał się motywem, który na stałe wszedł w kulturę elitarną- powieść, poezję, muzykę, plastykę, i jako taki po dziś dzień znajduje odbiorcę. Być może u źródeł jego popularności leży odwieczne dążenie człowieka do wyrównania krzywd, zwalczania niesprawiedliwości, przeciwstawiania siły i bogactwa słabości i biedzie. Mit taki wybiela bohatera, przemilcza wszystko, co nie godzi się z jego wyobrażeniem, z czasem zaciera się granica pomiędzy legendą a rzeczywistością. Z takim procesem mamy do czynienia także w wypadku zbójnictwa i trudno dziś ustalić, gdzie kończy się prawda, a zaczyna uformowana przez procesy kulturowe legenda.

SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH powstał dla usystematyzowania wiadomości o zbójnictwie, które do tego czasu były bardzo chaotyczne i nieprecyzyjne. Idea przewodnia, która towarzyszyła twórcy szlaku była związana z pokazaniem unikatowego rdzenia kultury i tradycji krajów, które zlokalizowane są na łuku Karpat. Zbójnictwo to magia, to tajemnica, która w najbliższym czasie zacznie generować potężny ruch turystyczny zarówno w Polsce jak i w pozostałych krajach które autor wyeksponował tworząc szlak. Zbójnictwo ludowe to także bardzo chwytliwy medialnie wyróżnik Polski na tle innych krajów, który powinien być wykorzystany w promocji Polski przez Polską Organizację Turystyki na arenie międzynarodowej. Polska była miejscem największego nasilenia zbójnictwa karpackiego w XVI, XVII i XVIII wieku. Za stolicę zbójnictwa karpackiego autor obrał Żywiecczyznę.

Wielka literatura ugruntowała przekonanie bardzo powszechne choć nie uzasadnione, iż kolebką zbójnictwa jest Janosikowe Podhale (Janosik na Podhalu nigdy nie przebywał!). Gdy polscy pisarze poczęli w pierwszej połowie XIX wieku odwiedzać Tatry, podziwiać ich piękno i kulturę mieszkańców Podhala, zwrócili uwagę na opowieści zbójnickie i na podanie o Janosiku. Seweryn Goszczyński i Lucjan Siemieński zebrali i ogłosili parę opowiadań z tego zakresu, torując w ten sposób drogę pisarzom drugiej generacji. Wtedy to Zakopane stawało się bardzo znanym i popularnym uzdrowiskiem, stacja turystyczną i stolica Podhala. Zakopane stało się w tym czasie bardzo modne. Na czele pisarzy drugiej generacji stanął Henryk Sienkiewicz, który w Potopie wprowadził górali tatrzańskich, ratujących Jana Kazimierza z pułapki podczas szwedzkiego najazdu.

Inne ziemie górskie żyły przeto w cieniu Podhala tym więcej, iż właśnie obszar najbardziej nasycony ruchem zbójnictwa, Beskidy Śląsko-Żywieckie, nie miały szczęścia do wielkich piór, które rozniosłyby imię zbójnictwa tego, typowo antyszlacheckiego i o cechach patriotycznych, ruchu. Trzeba pamiętać, ze to właśnie Żywiecczyzna powinna być uznawana za stolicę zbójnictwa karpackiego, a nie skalne Podhale!

Miejsca na SZLAKU ZBÓJNIKÓW KARPACKICH stanowią wielkie bogactwo regionów karpackich. Oddają jego specyfikę i określają kulturową tożsamość. Ich unikatowość i autentyczność sprawia, że są integralną częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Ze względu zarówno na walory krajobrazowe, czystość środowiska, architekturę drewnianą, sakralną, jak i mozaikę etniczną, region karpacki posiada bardzo wysoki potencjał turystyczny.

Szlak Zbójników Karpackich jest drugim po Szlaku Zabytków Techniki tak ambitnym projektem na polskiej arenie turystycznej. Szlak Zbójników Karpackich to tematyczny, pieszo- samochodowy szlak turystyczny o zasięgu międzynarodowym, obejmujący obiekty przyrodnicze i antropogeniczne związane z dziedzictwem kulturalnym regionu karpackiego. Tworzy go około 600 miejsc związanych z tradycją zbójnicką, opryszkowską i hajdamacką. Szlak obejmuje miejsca legendarnego ukrycia zbójnickich skarbów, zbójnickie zamczyska, skanseny architektury ludowej, przydrożne zapomniane kapliczki o zbójnickiej tradycji, izby pracy twórczej, zabytki architektury sakralnej, Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe.

Intencją autora zbójnickiego projektu jest zbudowanie, w oparciu o najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów historycznych i architektonicznych obiekty w Karpatach, markowego produktu turystycznego. Docelowo Szlak ZBÓJNIKÓW KARPACKICH ma stać się najbardziej interesującą trasą turystyczną w Europie.

Wszystkich informacji na temat SZLAKU ZBÓJNIKÓW KARPACKICH, jak również na temat ciekawostek i zbójnickich legend mogą Państwo zasięgnąć wchodząc na stronę www.zbojnickiszlak.pl


Szlak w Polsce:

 • Przez Beskid Żywiecki

 • Przez polską Orawę

 • Przez Tatry i Podhale

 • Przez Beskid Makowski

 • Przez Beskid Wyspowy

 • Przez Gorce

 • Przez polski Spisz

 • Przez Pieniny

 • Przez Beskid Sądecki

 • Przez Beskid Mały

 • Przez Śląsk Cieszyński

 • Przez Góry Świętokrzyskie

 • Przez Bieszczady

 • Przez Beskid Niski

 • Przez Pszczynę

 • Przez Kraków

 • Przez Jurę


  Podstawowe informacje:

 • Kim był harnaś?...

 • Beskidzcy zbójnicy

 • Legendy beskidzkie

 • Prawda i legenda o zbójnictwie góralskim


  To co nas nurtuje:

 • Czy zbójnicy podczas napadów znali się nawzajem?
 • Namawianie na zbój- gdzie wysłać CV żeby zostać zbójnikiem?


 • Zbójnicka zdrada?

  Zbójnik od kuchni:

  * Co jadali zbójnicy?
  * Placek zbójecki

  Zbójnickie menu:

  Choć nie chce się wierzyć, że zbójnik np. jadł sałatkę:) to spróbować zawsze warto:)
  * Grzaniec zbójnicki
  * Gulasz zbójnicki
  * Kluski zbójnickie
  * Kotlet zbójnicki
  * Zapiekanka zbójnicka
  * Żeberka po zbóju
  * Zbójnicki ser
  * Zbójnicka zakąska z jagnięcia
  * Zapiekanka zbójnicka z oscypkiem
  * Zupa zbójnicka
  * Zbójnicki placek Janosika
  * Kotlety baranie
  * Kurczak po zbójnicku
  * Zupa zbójnicka
  * Pierogi zbójnickie
  * Placek węgierskiego zbójnika
  * Pyzy zbójnickie
  * Rulony wołowe
  * Sałatka zbójnicka
  * Siacz zbójnicki
  Pić na z(a)bój:

  * Zbójnicki UBOT
  * Grzaniec zbójnicki
  * Drink harnasia

  W zbójnickim temacie:

  * Zbójnik, hulaka i zakład

 •   

  Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |  Zamów newsletter |