Aktualizacja: październik'17


MUWIT.pl
Na stronie o stronie


Aktualności:

Strona jest tworzona hobbystycznie. W ramach tzw. wolnego czasu i chęci (tych drugich nie brakuje, gorzej z tym pierwszym), dlatego stopień jej aktualizacji jest przeróżny. Do wszystkich, którzy wyrażą taką chęć, "raz na czas" będę wysyłać informacje pt. Co nowego i co można polecić na ten okres. Czy to weekend majowy czy Święta Bożego Narodzenia. Chciałabym móc rozsyłać go powiedzmy raz na miesiąc, ale gwarancji dać nie mogę;)))


Newsletter:

Wszyscy zainteresowani dostawaniem tego typu informacji na skrzynkę proszeni są o wysłanie e-maila na adres: redakcja@muwit.pl z tematem "newsletter"

Jeżeli chcesz zrezygnować z subskrypcji wystarczy wysłać maila na ten sam adres z tematem "Rezygnacja".

Szlak Zbójników Karpackich:

Gdzie zbójował Janosik? Czy wielkim zbójem był? A może rosły Józef Baczyński był od niego mocniejszy? A okrutny Martyn Portasz? Wreszcie legendarny Oleksy Dobosz... Szlak zbójników karpackich ma tą zaletę, że przekracza granice administracyjne- tak jak niegdyś zbójnicy.

 • Szlak zbójników karpackich

 • Co zbójnik wkładał do pyska  Wooden Architecture Route:

  (...) przystańmy na chwilę w niewielkiej Orawce. Od połowy siedemnastego wieku stoi tu kunsztowny kościółek z drewna. Wewnątrz- polichromia z cyklem scen z życia św. Jana Chrzciciela. To dzieło anonimowych twórców ludowych, którzy swoje talenty nierzadko poświęcali na tworzenie przydrożnych krzyży i kapliczek.


 • Jak powstał MUWIT.pl?:

  Co Żyłka z Zielloną robili pod Rabią Skałą?
  MUWIT powstał w lipcu 2001 roku w bieszczadzkim paśmie granicznym. Założyliśmy go wspólnie z Marcinem Żyłą gdzieś pomiędzy Jasłem, a Rabią Skałą. Lipiec 2001. Wychodziliśmy z Marcinem pod Rabią Skałę, mając na celu zrealizowanie założenia sprzed roku, albo dwóch- przejść pasmo graniczne w jeden dzień. Wtedy - i nie mam pojecia które z nas to powiedziało- ktoś wpadł na pomysł wytypowania sobie kilkunastu miejsc, które chciałoby się odwiedzić i konsekwentnie je realizować;) Z konsekwencją u nas zawsze było na bakier, jednakże już po kilkunastu metrach mieliśmy nazwę "stowarzyszenia"- MUWIT- rozszerzenie skrótu wymyśliliśmy już chyba na Kremenarosie.

  MIĘDZYNarodowY UNIWERSYTET WŁÓCZĘGÓW I TURYSTÓW
  Muszę tu zaznaczyć, że ojcem chrzestnym MUWITu jest Paulo Coelho- jego Alchemik był pierwszym "Działaczem naszego stowarzyszenia"- choć my nawet nie wiedzieliśmy, że, kiedyś takie "stowarzyszenie" powstanie...:) Z tego, co się orientuję, Paulo Coelho nadal o nim nic nie wie...


  Założenia MUWITu:

  - każdy z nas ma jakieś miejsca, gdzie chciałby pojechać- nie musi to być od razu Meksyk, albo Tajlandia. Również bliskie miejsca są atrakcyjne i dużo łatwiejsze do zobaczenia.

  - Aby dostać "zaliczenie" wystarczy zrobić to co się chcialo- czyli na przykład : odwiedzić skansen w Pstrążnej

  - Nie wymagane są potwierdzenia, słowa, zdjęcia czy pieczątki- każdy realizuje kolejne punkty MUWITu tylko dla siebie i czystej przyjemności

  - Jedyna reguła to NAPRAWDĘ CHCIEĆ TAM BYĆ- lista MUWITU nie musi być przecież spisana. Każdy podróżnik ma swój MUWIT w głowie i sercu.

  Parafrazując nieco genialnego Aleksandra Lwowa ("Każdy ma swój Everest") jestem pewna, że tak naprawdę KAŻDY MA SWÓJ MUWIT- TYLKO JESZCZE O TYM NIE WIE;) ten portal powstał z myślą o tych, którzy szukają informacji na temat jakiś miejsc mało turystycznych, lub unikatowych informacji na temat miejsc turystycznych. sądząc z ilości maili (głównie na temat Doliny Górnego Sanu) w pewnym stopniu spełnił swoje zadanie. Ale chciałabym, aby więcej osób mogło z niego korzystać i znajdować to czego szuka (to też jest na mojej liście MUWITu;))))- bo MUWIT wcale nie musi być górski, wręcz wcale nie musi być podróżniczy- tylko wtedy nazywa się DUIT- po prostu Zrób To!!!!

  Na początku był... beskid-makowski.pl:

  Forel z Forelką do perfekcji mają opanowane drogi, dróżki i dróżeczki pasma Kotunia. Gdzieś w połowie 2006 roku Forel wpadł na pomysł stworzenia portalu o Beskidzie Makowskim. Od tego się zaczęło.

  Z czasem, do Makowskiego dołączyły inne grupy górskie, aż w końcu... zabijcie mnie, nie pamiętam dokładnej daty... powstał portal MUWIT. Od marca 2008 portal znajduje się pod domeną www.muwit.pl, a zawartość dotycząca makowskiego pod domeną beskid-makowski.pl


  Na stronie o stronie:

  Strona jest bezapelacyjnie i nieodwołalnie stroną prywatną o charakterze niekomercyjnym. Ale ponieważ zamieszczam tu również zdjęcia i artykuły nie mojego autorstwa, dlatego znajduje się pod egidą MUWITu. W pewnym sensie, nie czarujmy się, powstała, żeby się pochwalić, pokazać i inne po..., ale jednak chciałabym aby kiedyś w przyszłości był to naprawdę serwis dla wagabundów. I tych mniejszych i tych większych. I tych bliskich i dalekich. Nie byłam wszędzie, nie odwiedziłam nawet wszystkich regionów Polski, ale chciałabym aby to co zobaczyłam i zwiedziłam poszło sobie dalej w świat. I żeby ktoś kiedyś nie przejechał obojętnie koło Pelplina i zamku w Gniewie, bo "skąd miał wiedzieć, ze tam tak pięknie", jak ja to kiedyś zrobiłam...


  Nasi Autorzy:

  W poczet naszych autorów wchodzą nie tylko regionalni patrioci, turyści i włóczędzy. W naszych kręgach są też prawdziwi specjaliści. są też tacy, którzy mają projekty, plany i- co gorsza- je realizują;)))

  >> Autorzy MUWITu


  Projekty MUWITowe:

  Wooden Architecture Route- czyli drewniane kościoły, cerkwie i chałupy. Do oficjalnych obiektów dodajemy nowe i chodzimy po nich własnymi ścieżkami. Czasem fotografujemy, czasem opisujemy, często zaznaczamy na mapie- bo dokładna Location to jest to czego brakuje oficjalnym stronom województw.

  Przewodniki 10+- Wszystko, lub prawie wszystko, co można zobaczyć, zwiedzić itd. w okolicy. Niekoniecznie kupując grube tomiska przewodników regionalnych- choć ja akurat mam ich chyba z trzy regały.


  Zajęczym Tropem w Gorce- projekt Marcina Leśniakiewicza.
  Czasami wpadają mi do głowy dziwne pomysły- im dziwniejsze, tym bardziej mam ochotę je zrealizować. Takim właśnie pomysłem jest plan na ten rok, jaki narodził się dosłownie kilka dni temu w hotelu w Łodzi. Otóż mam zamiar w tym roku przejść wszystkie możliwe szlaki w Gorcach. Więcej- chcę o każdej mojej wycieczce coś napisać. Jeszcze więcej- planuję te wędrówki uwiecznić na zdjęciach, zakładając, że przynajmniej co trzecie jako tako wyjdzie, bo fotograf ze mnie kiepski. W tym roku stawiam na Gorce. Dlaczego Gorce? Sam do końca nie wiem (...)

  Na dwóch kółkach- Marek Ryglewicz.
  Przewodniki rowerowe po Beskidzie Sądeckim