Aktualizacja: styczeń'18


MUWIT.pl
Spis przewodników 10+
Pokaż przewodniki 10+ na większej mapie
Tam, gdzie w wojennych nastrojach przybywali Wikingowie, Niemcy i Słowianie, dziś przybywają również- tylko w pokojowych zamiarach.Być może Koszalin jest nieciekawym miastem. Być może nad morze wybieramy się dla dzieci... Ale skoro już tu jesteśmy... Przy okazji- wzięliście rower?
Tereny leżące na zachód od Białegostoku zadziwiają niezwykłą przyrodą. Tutaj znajdują się rozlewiska Narwi, które najlepiej zwiedzać w kajaku. Tu znajduje się europejska wioska bociania i miasteczko-bajeczka- Tykocin. Mało znane, a jakże piękne. Spokój jest tu prawie gwarantowany.
Na przełomie XVIII i XIX wieku świat stał u progu nowoczesności. Położono kabel telegraficzny pod kanałem La Manche, przepłynięto Atlantyk i skonstruowano silnik elektryczny. Po świecie jeździły już pociągi, a następne lata miały przynieść rozwój lotnictwa. Świat parł do przodu. A tym czasem w maleńkim i uroczym miasteczku na Warmii palono na stosie ostatnią czarownicę...Położony jest na samym koniuszku Polski (północno-wschodnim). Dojechać tutaj można albo od strony Augustowa i Suwałk albo od strony Gołdapi. Miejscowości z których najczęściej rozpoczyna się wędrówkę to Smolniki- w północnej części Parku lub też Jeleniewo- w południowej.
Włókiennicza Łódź, do niedawna kojarzona głównie z fabrykami, dziś staje się atrakcją turystyczną na miarę europejską. Dawne fabryki, dzielnica Księży Młyn z famułami i dawnymi przędzalniami, moc muzeów jedynych takich w Europie (Muzeum Kanału, muzeum Włókiennictwa itd), a d tego największa w Europie nekropolia żydowska.Tym razem przedstawiamy Gród Boruty- bodaj najsłynniejszego z polskich diabłów. Łęczyca to jednak nie tylko zamek. W okolicy znajdują się liczne drewniane kościoły oraz bodaj najcenniejszy zabytek ziemi łódzkiej- kolegiata w Tumie.


Czechy  >Severomoravský kraj  > Jesenik 


W miejscu, gdzie powstał prysznic, 12 000 kuracjuszy codziennie brodziło w niewielkim stawku. A malutkie Grafenberg - dziś znane jako Jesenik-Lazne - przeżywało prawdziwe oblężenie. Do tego górnictwo złota, skały w Jesenikach i wspaniałe tereny narciarskie. Tuż za granicą.

> Opolszczyzna  > Góry Opawskie  > Głuchołazy 


Niegdysiejsze uzdrowisko, dziś zapomniane miasteczko na granicy polsko-czeskiej. Od momentu wstąpienia do strefy Schengen, otwarły się możliwości bezproblemowego zwiedzania czeskich Jeseników, czyli skansenu górnictwa złota, jaskiń na Spicaku i okolicznych wsi. Transgraniczne wycieczki w masywie Kopy Biskupiej stanowią magnez tej okolicy.Wprost nie można odwiedzić Tychów, nie zaglądnąwszy do Muzeum Browarnictwa. Historia warzenia piwa ma tutaj już 380 lat. Obecnie jako browar funkcjonuje tylko książęcy choć w historii był także gorzelnią. Można go zwiedzać w kilku wariantach – także nocnym, jednak większość wariantów ma jedną wspólną cechę – kończy się przy barze z kuflem piwa.
jadąc główną droga do Częstochowy mijamy miasto Koziegłowy- mało kto skręca, aby choć przejechać przez tą miejscowość. po kilku latach jeżdżenia trasą S1, w końcu odbiłam w bok... i oto..- wspaniałe dwa kościoły, kaplica mariawitów i uroczy rynek ze starą zabudową. Nie jest to może miejscowość do której warto pojechać na urlop, ale z pewnością warto tu wstąpić "po drodze"WieloNarodowe Żarki, jako jedyne miasto w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zachowały dawną synagogę (przebudowaną na dom kultury), kirkut oraz charakterystyczną zabudowę w centrum, które kiedyś stanowiło główne skupisko obywateli żydowskich. Jeszcze dzisiaj niektórzy określają Żarki mianem "żydowskie".
Z Krościenka i nieodległej Szczawnicy wychodzi mnóstwo szlaków górskich: w zachodnie rejony pasma Radziejowej, w Małe Pieniny, w Pieniny Właściwe i na Lubań w Gorcach. Najliczniej odwiedzane są oczywiście Pieniny Właściwe z K3 i Sokolicą, na drugim miejscu są Małe Pieniny i szlaki spacerowe wokół Szczawnicy.Małe Pieniny są atrakcyjnym terenem dla uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej (miejscowości Szczawnica i Jaworki). Praktycznie całą granią Małych Pienin prowadzi szlak turystyczny znakowany na niebiesko, przedłużenie szlaku wiodącego Pieninami Właściwymi. Trasa jest bardzo atrakcyjna krajobrazowo, w większości poprowadzona terenami odkrytymi z rozległymi widokami na Tatry, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy oraz góry na Słowacji: Góry Lewockie (Levočské Vrhy), Magurę Spiską (Spišska Magura), Pogórze Czergowskie (Čergovské pohorie) i Wyżynę Lubowlańską (Ľubovnianska vrchovina).
Co zobaczyć w Nowym Sączu, gdzie wybrać się na narty, spacer lub lody? Jakich regionalnych specjałów spróbować i gdzie znajdują się najpiękniejsze miejsca warte odwiedzenia? Przeczytaj nowosądeckie legendy, odwiedź skansen i klasztor Klarysek w Starym Sączu oraz wybierz się na wycieczkę Małopolskim szlakiem Owocowym.Piwniczna to głównie góry i turystyka aktywna (od rowerów poczynając, poprzez konie, narty aż po turystykę pieszą). To tutaj znajdują się te miejsca, o których bardowie beskidzcy śpiewają... Niemcowa, Chatka Magóry, Kordowiec. Wśród ciszy i pagórków leśnych można znaleźć to, czego nie da się przeżyć w mieście.


Słowacja  >Słowackie Karpaty  >Spiš 


Na północ rozłożyły się Levočske Vrchy, na wschód przepiękny masyw Braniska, a od południa urocza dolina Hornadu. W okolicy aż roi się od zabytków i miejsc wartych odwiedzenia.Od zamków w Niedzicy i Czorsztynie, przez drewniane domy i kościoły, aż po szlak gotycki wytyczony po obu stronach granicy. Dodajmy zalew czorsztyński i piwnice na wino w Kacwinie, łąki Spisza i koszmarne, acz unikatowe Organy Hasiora.
Dolina Górnego Sanu to Raj dla tych którzy szukają ciszy i spokoju. Raj dla tych, którzy chcą na chwilkę oderwać się od zgiełku panującego w Ustrzykach czy w Wetlinie. Dla tych, którzy siadając wśród łąk dawnych wsi potrafią wyobrazić sobie jak to ongiś bywało.Gniazdo Tarnicy to tereny co najmniej dziwne. Z jednej strony- najwyższy szczyt polskich Bieszczad (Tarnica) z krzyżem milenijnym na szczycie. Z drugiej- nieprzebyte zarośla na wschód od wyznakowanego szlaku.