Aktualizacja: październik'17Polska Centralna
RÓWNINNY KRAJOBRAZ  • Zamek w Ciechanowie
  • Mazowieckie bezdroża
  • Muzeum Włókiennictwa
  • Autostopem przez Mazowsze
  • Łódź 10+- nie tylko Piotrkowska
  • Drewniane kościoły Mazowsza
1 1 1 1 1 1 1 1


Informator:


O regionie:Jeszcze w średniowieczu większość regionu porastały wielkie puszcze. Do dziś zachowały się tylko ich fragmenty, ale i tak są to imponujące kompleksy leśne, objęte ochroną w parkach Narodowych. W pobliżu Warszawy jest położona Puszcza Kampinoska. Stanowi świetne tereny rekreacyjne, idealne dla wycieczek pieszych, konnych i rowerowych. W bezpośrednim sąsiedztwie stolicy rozciągają się kompleksy leśne Mazowieckiego i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Na turystycznych szlakach Mazowsza spotykamy ruiny zamku książąt mazowieckich w Czersku, obiekty Twierdzy Modlin, pozostałości fortów w Beniaminowie. Na trasie wędrówek turystycznych znajdziemy zabytkowe budowle kościelne- zespół klasztorny w Czerwińsku n/Wisłą, czy gotycki kościół obronny w Brochowie. Polecamy odwiedzenie dworku w Żelazowej Woli, miejsca urodzin Fryderyka Chopina oraz bardzo interesujących zbiorów Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Pruszkowie niedaleko Warszawy. Szczególną okazję do poznania kultury ludowej Mazowsza są imprezy regionalne organizowane od lat na Mazowszu. Każdego roku w maju w Grójcu- "Święto kwitnących jabłoni",a w czerwcu w Sannikach organizowana jest "Niedziela Sannicka"

Ochrona Przyrody:Mapa regionu:

Księgarnia:

Warszawa - w stolicy i okolicy:


W największym mieście Polski, z ponad dwumilionową społecznością, z metrem i centrami biznesowymi. Ale również z niewielkim muzeum kowalstwa, z drewnianymi domkami fińskimi oraz "dziką" stroną Wisły.W odróżnieniu od Gór Świętokrzyskich miejscowe hutnictwo nie było działaniem sezonowym prowadzonym w pobliżu pokładów rudy, ale rozwijało się w obrębie i sąsiedztwie wielkich, stabilnych osad. Istniejące na Mazowszu osady hutnicze, wąsko wyspecjalizowane w tej produkcji, osiągały zaskakująco olbrzymie rozmiary. Bez przesady możemy mówić, że takie osiedla jak Milanówek, Biskupice koło Brwinowa, Brwinów, Pęcice i Parzniew koło Pruszkowa są największymi osadami hutniczymi w Europie. Szacujemy, że w istniejącej 100-150 lat osadzie w Milanówku dokonano ok. 20 tysięcy wytopów. O tradycjach hutniczych i metalurgicznych można dowiedzieć się w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.


Czy wiesz, że:

Twierdza Modlin jest wybitnym i unikatowym dziełem fortyfikacyjnym w skali Europejskiej, porównywalnym tylko z Twierdzą Verdun o 200 letniej historii istnienia i działalności. Twierdza ta stanowi pomnik architektury obronnej, budowanej na przemian przez 4 Narodowości: polską, rosyjską, francuską, niemiecką.

Najdłuższy most drewniany w Europie:

Stary drewniany most na Wiśle w Wyszogrodzie został zbudowany przez Niemców w 1944 roku rękami polskich i radzieckich jeńców wojennych. Wykonano go z drewna pochodzącego z Puszczy Kampinoskiej, miał długość 1300 m i liczył 60 przęseł.
Most został rozebrany pod koniec 1999 roku, do tego czasu był uważany za najdłuższy most drewniany w Europie.


Serce Mazowsza:Brudzeński Park Krajobrazowy
Brudzeński Park Krajobrazowy obejmuje dolinę Skrwy Prawej. Obejmuje także przylegające kompleksy leśne w uroczyskach Brwilno, Sikórz i Brudzeń oraz fragment polodowcowy Rynny Karwosiecko- Cholewickiej wraz z ciągiem drobnych jezior i torfowisk. W otulinie Parku znalazła się druga długa rynna dopływu Skrwy- Wierzbicy. Takich głębokich, świeżych morfologicznie dolin i jarów jest w Parku więcej- to jeden z uroków tego kameralnego krajobrazu. Bo właśnie rzeźba jest tu nieoczekiwanym urozmaiceniem.

Wysoczyzna Ciechanowska:


Na trasie wędrówek turystycznych znajdziemy zabytkowe budowle kościelne- jak choćby płocką katedrę na Wzgórzu Tumskim, kościół i klasztor pasjonistów w Przasnyszu i rozsiane po całej okolicy urocze drewniane kościółki. Prawdziwą ozdobą krajobrazu mazowieckiego są odremontowane pałace i dworki szlacheckie. Warto zajrzeć do Opinogóry, wsi niegdyś stanowiącej rodowy majątek jednego z największych wieszczów polskiego romantyzmu- Zygmunta Krasińskiego, gdzie w neorenesansowym pałacyku urządzono Muzeum Romantyzmu, w nieodległej Gołotczyźnie działa z kolei oddział Muzeum Pozytywizmu. Warto również odwiedzić Pułtusk- jedno z najstarszych miast Mazowsza. Tropiciel śladów przeszłości znajdzie tu najdłuższy rynek w Europie, piękną XV- wieczną Kolegiatę z renesansowymi freskami na sklepieniu, dom, w którym Napoleon spędził 6 dni po bitwie pod Pułtuskiem, gotycką wieżę ratuszową z 1405 r., zabytkowe kościoły, fragmenty murów obronnych.

Krasne- gmina z historią- Krasne było gniazdem rodowym mazowieckiej gałęzi rodziny Krasińskich. Nie zachowały się żadne wiadomości o najstarszych dziejach tego założenia. Prawdopodobnie w XVII w. znajdował się tu drewniany dwór, otoczony parkiem.

   Kościół w Krasnem

Pałacyk w Opinogórze:
Romantyczny park w stylu angielskim wraz ze zróżnicowanym drzewostanem i kilkoma stawami rybnymi stwarza znakomity mikroklimat. Do tego szczypta historii... Opinogórski pałacyk uznawany za jedną z piękniejszych budowli neogotyckich w Polsce, to miejsce związane z osobą poety, Zygmunta Krasińskiego W podziemiach kościoła spoczywają prochy Krasińskiego, jego przodków, a na miejscowym cmentarzu znajduje się wiele grobów przyjaciół domu Krasińskich.

Zabytki sakralne:


Kościół w Kraszewie -Drewniany kościół parafialny z XVIII w. p.w. Trójcy Świętej i św. Wawrzyńca. Do nawy przylega starsza XVI-to wieczna murowana kaplica. Dwuspadowy dach z naczółkiem od zach. kryty jest blachą. Wieżyczka o charakterze barokowym posiada cebulasty hełm. W Smardzewie zaś znajduje się kościół p.w. św. Stanisława Kostki. W 1711 roku w kaplicy umieszczono kopię obrazu Matki Bożej Bocheńskiej, uratowaną później z pożogi wojennej.
ŁOMŻA i Kurpiowszczyzna:

Leżąca dziś w woj. podlaskim, historycznie należy jednak do Mazowsza. Łomża, jako stolica guberni i ważna przeprawa przez Narew, stała się odrębną twierdzą na linii obrony przed Prusami Wschodnimi. Forty były przygotowane do obrony okrężnej (w sytuacji odcięcia od zaopatrzenia). Posiadały własne kuchnie, piekarnie, ujęcie wody, piecowe ogrzewanie i spalinowy agregat prądotwórczy.
Kurpiowszczyzna położona jest w północno-wschodniej Polsce. Region ten obecnie znajduje się na obszarze trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko- mazurskiego. Równina Kurpiowska jest częścią Niziny Mazowieckiej /płn..wsch./ Granice regionu trudno jest jednoznacznie określić. Różni autorzy określają je z większa lub mniejszą dokładnością. Na przykład Adam Chętnik tak określa granice tego regionu: od wschodu- rzeka Pisa wypływająca z Jeziora Śniardwy i Wysoczyzna Kolneńska, od południa- rzeka Narew i Międzyrzecze Łomżyńskie, od zachodu- środkowy bieg rzeki Orzyc, od południowego zachodu- dolny bieg rzeki Omulwi, od północy- dawna granica z Prusami Wschodnimi. Puszcza Kurpiowska podzielona jest na dwa obszary: Puszcza Zielona obejmująca tereny w pasie między Chorzelami, Ostrołęką, Nowogrodem i Kolnem, czyli puszcze: Nowogrodzką, Skwańską, Ostrołęcką, Myszyniecką, Różańską.¨ Puszcza Biała obejmująca tereny między miastami: Pułtuskiem, Różanem, Ostrowią, Brokiem i Wyszkowem- nazywana również Puszczą Nadbużańską.

- Katedra w Łomży

- Klasztor i Kościół Ojców Kapucynów w Łomży

- Stary Cmentarz w Łomży - zespół cmentarzy wyznaniowych przy ulicy Kopernika. Ta pochodząca z pierwszych lat XIX wieku nekropolia łączy w sobie trzy cmentarze: rzymskokatolicki, ewangelicko-augsburski i prawosławny. Ze względu na zachowane cmentarne nagrobki i pomniki porównywany jest do warszawskich Powązek. Tu spoczywają szczątki min.: Jakuba Wagi autora "Flory Polskiej", pisarza Feliksa Bernatowicza, czy poety Jana Kulki.

Forty Piątnica
Forty w Piątnicy to zespół elementów bojowych (baterii artylerii i stanowisk piechoty) rozmieszczanych na stałe w terenie. Zadaniem tego typu zespołów było długie samodzielne stawianie oporu atakom przeciwnika i wspieranie ogniem między pola. Załoga fortu składała się z 4 kompanii piechoty i 4 baterii artylerii.
Skanseny Polski i Europy

Należy do dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce. Kurpiowskie chaty z ozdobnymi szczytami, śparogami, nadokiennikami, a także budynki gospodarcze m.in. spichlerze z podcieniami, ustawione na kamieniach czy "grzybkach" reprezentują niemal klasyczne formy w drewnianym budownictwie ludowym.
18-414 Nowogród
ul. Zamkowa 25, tel./fax 086 217-55-62
www.muzeum.4lomza.pl; skansenkurpiowski@op.pl


Czy wiesz, że:

Na terenie Puszczy Zielonej palma wielkanocna posiada swój charakterystyczny, niepowtarzalny wyraz. Cechują ją zarówno rozmiary (od 1 do 10 m wysokości), sposób wykonania (oplatanie roślinnością leśnego kija), jak też bogata dekoracja bibułkowymi kwiatami i wstążkami. Najwyższe palmy wielkanocne podziwiać można w Łysych na Kurpiowszczyźnie oraz w Lipnicy Murowanej na Pogórzu Wiślickim. Znacznych rozmiarów są też palmy we wsi Tokarnia w Beskidzie Makowskim.
Ochrona przyrody:


Parki Narodowe:


Czy wiesz, że:

Pierwsze w Polsce multimedialne muzeum płyty gramofonowej powstanie w Pionkach (Mazowieckie)- mieście, w którym do końca lat 80. w Zakładach Tworzyw Sztucznych Pronit tłoczono płyty winylowe na zlecenie największych polskich wydawnictw muzycznych