Polska
Jest taki kraj w Europie...Informator:


O kraju:W Polsce można znaleźć niemal wszystko: od gór o charakterze alpejskim, przez szerokie plaże, czyste jeziora, przepastne lasy, po zabytki światowej klasy i życzliwych ludzi. Na spotkania z kulturą zapraszają tysiącletnie miasta, wioski pozwalają odpocząć od hałaśliwej cywilizacji. A wszystko to w oprawie zmiennych, urzekających krajobrazów. Bo największą polską atrakcją jest właśnie przyroda. Dzika, nieskażona, tak różnorodna, jak w niewielu krajach w Europie i na świecie, a przy tym - powszechnie dostępna.

Ze względów technicznych podzieliliśmy Polskę zupełnie bez sensu:) Turystycznie na kwadraciki, czy tam prostokąty. Po długich latach bojów z podziałem Polski, żeby było a) logicznie, b) funkcjonalnie c) zgodnie z linkami (które zazwyczaj odnoszą się do stron z podziałem na województwa) 4) zgodnie z turystycznym podziałem i na dokładkę 5) zgodnie z własnym sumieniem... uznałam, że inaczej się nie da:)
Zawartość nie znika - przenosi się tylko pod inne linki, co dla Was - użytkowników - nie powinno mieć większego znaczenia. Ale ufam, że znaczenie będzie mieć łatwiejsze znalezienie tego, czego się szuka...


Mapa regionu:MUWITowy Podział Polski:

 • POLSKA
 • Polska Centralna
  Polska Północna
  Polska Południowa
  Polska Wschodnia
  Polska Zachodnia


  Cyklicznie - tematycznie:

  Regionalnie:

 • POLSKA
 • Polska Centralna
    > Ziemia łódzka
    > Mazowsze
    > Polska Centralna
  Pomorze
  Mazury i Suwalszczyzna
  Podlasie Górne i Dolne
  Podkarpackie
  Małopolska
  Śląsk
    > Górny Śląsk
    > Śląsk Opolski
  >>  Wielkopolska
  >>  Dolny Śląsk


  Góry w Polsce:
 • Karpaty
 • Beskidy
 • Tatry
 • Pieniny
 • Sudety • Łódź- najdłuższy miejski deptak
  Ulica Piotrkowska, czyli tzw. Pietryna, dawny trakt prowadzący z Piotrkowa Trybunalskiego do Łęczycy, od zawsze była osią centralną miasta. Czasem odnosi się wrażenie, że wszystkich Łodzian ulokowano na tej, niesamowicie długiej, ulicy. Poczynając od sławnych Łodzian na chodniku i sławnych Łodzian na ścianach przy pasażu Rubinsteina, aż po Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci, wmurowany w jezdnię ulicy. Rację miał najwyraźniej Jan Sztaudynger, mówiąc:
  To największą Łodzi troską, by Łódź całą zmieścić na Piotrkowską.


  Poczytaj:


  Kozia Szyja pod Górą Chrobrego
  Wszystko zaczęło się w XII wieku, kiedy odkryto tu złoża złota. Zawieruchy historyczne nie oszczędziły miasta i rozkwit nastąpił dopiero w XVI wieku. Wtedy właśnie powstało najwięcej płuczek, szybów i sztolni wraz ze słynną Sztolnią Trzech Króli, gdzie znaleziono największe samorodki (1,3 i 1,7 kg) dziś znajdujące się w muzeum w Wiedniu.


  KRÓTKIE TRZY DNI
  Ale przyszli jacyś z Podhala. Mieli owce. Na tych polach je wypasali, a na noc chowali je do mnie, do wnętrza. Obrazu Matki Boskiej już tu nie było, na szczęście nie musiała na to patrzeć... Tam, gdzie klękali ludzie, leżało siano, a zamiast śpiewów cerkiewnych po dolinie niosło się beczenie owiec. To było straszne poniżenie.... Myślałam, że już się nie podniosę po tym upadku.... Ale przyszli inni. Oni nie byli obcy, choć ich nie znałam. Podobno mają tu bazę namiotową. Siedzieli pod moimi murami i śpiewali. Mieli gitary, bębenki, fujarki, ale inne niż pastuszkowie. Śpiewali i śpiewali. Inne to były pieśni, niż te cerkiewne... Wesołe, turystyczne. Wrócili po roku.    UNESCO

  Szlakiem UNESCO- Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jest rejestrem najcenniejszych obiektów na świecie. Została utworzona w 1978 roku, aby chronić światową spuściznę kulturalną i naturalną. Na pierwszą listę zostało wpisane centrum Krakowa z Kazimierzem oraz zabytkowa Kopalnia soli w Wieliczce. Dziś na liście znajduje się 14 wpisów dotyczących Polski. Obiektów jest jednak dwa razy więcej.


  Księgarnia:
  Pokaż przewodniki 10+ na większej mapie

  Przewodniki 10+ to autorski projekt prowadzony pod egidą MUWIT-u. Ideą jest opisanie wszystkich, znanych autorowi, miejsc i atrakcji, bez względu na własne przekonania. Z oczywistych względów czasem zasięg przewodnika obejmuje promień 10 km od danego miejsca, czasem mniej, a czasem więcej. Polska jest tak różnorodna, że nie da się jej wcisnąć w sztywne ramy zasad i formularzy.


  Przewodniki 10 +:

  Wokół Piwnicznej Piwniczna to głównie góry i turystyka aktywna (od rowerów poczynając, poprzez konie, narty aż po turystykę pieszą). To tutaj znajdują się te miejsca, o których bardowie beskidzcy śpiewają... Niemcowa, Chatka Magóry, Kordowiec. Wśród ciszy i pagórków leśnych można znaleźć to, czego nie da się przeżyć w mieście.

  Przewodniki 10 +:

  Reszel 10+- Na przełomie XVIII i XIX wieku świat stał u progu nowoczesności. Położono kabel telegraficzny pod kanałem La Manche, przepłynięto Atlantyk i skonstruowano silnik elektryczny. Po świecie jeździły już pociągi, a następne lata miały przynieść rozwój lotnictwa. Świat parł do przodu. A tym czasem w maleńkim i uroczym miasteczku na Warmii palono na stosie ostatnią czarownicę...  Księgarnia:

  Czy wiesz, że:


  Nadmorskie wydmy powstały z piasków naniesionych przez fale morskie. W Polsce wydmy występują na bardzo wielu obszarach, mają jednak w większości charakter wydm utrwalonych. Wydmy wędrujące spotyka się jedynie w rejonie nadmorskim.
  Ciekawostki


  Parki Narodowe:

  Słowiński Park Narodowy

  Ojcowski Park Narodowy

  Wigierski Park Narodowy

  Gorczański Park Narodowy

  Tatrzański Park Narodowy

  Wąż Eskulapa to największy z naszych gadów (do 180 cm). Nie jest jadowity- swoje ofiary (gryzonie, ptaki) dusi niczym Wąż boa. Prowadzi nadrzewny tryb życia. Należy do gatunków ciepłolubnych, dlatego odpowiada mu osłonięta i dobrze nasłoneczniona dolina Sanu. Występuje głównie w południowej Europie, przez Bieszczady przebiega północna granica jego zasięgu. W Polsce jest niezwykle rzadkim gadem- poza Bieszczadami swoje stanowiska ma jeszcze w Beskidzie Sądeckim. Podlega ścisłej ochronie gatunkowej. W Bieszczadach najczęściej spotykany w paśmie Otrytu.


  Szlak Architektury Drewnianej:

  Drewniane perły
  Wśród 800 polskich kościołów drewnianych wpisanych do rejestru zabytków kościoły południowej Małopolski i Podkarpacia stanowią wyjątkową enklawę usytuowaną na styku dwóch kultur: rzymsko-katolickiego Zachodu i prawosławnego Wschodu. W roku 2003 zostały wpisane na listę UNESCO.
  Kolejne trzy, nominowane do tej listy, nie zostały na razie na nią wpisane, najprawdopodobniej z powodu wieku. są młodsze... Ale czy mniej wartościowe? Oceńcie sami. Trzy nominowane kościoły to: kościół w Orawce, kościół w Lachowicach oraz kościół w Szalowej. Z nominowanych największą atencją darzę kościół w Lachowicach- nie widziałam jeszcze tak spektakularnych sobót!
  Z kościołów uhonorowanych wpisem, urzeka urodą kościół św. Leonarda w Lipnicy oraz zniewalające polichromie w Binarowej.


  W sieci:

 • POLSKA.PL
 • PARKI NarodowE POLSKI
 • MUZEA POLSKI
 • PTAKI.INFO
 • PRACOWNIA NA RZECZ WSZYSTKICH ISTOT
 • Zobacz więcej