Aktualizacja: październik'17Góry Hańczowskie
Góra, dół i najpiękniejsze cerkwie • Cerkiew w Uściu Gorlickim
 • Cerkiew w Kwiatoniu
 • Cerkiew w Skwirtnem


I schodziłem na ziemię za kwestą. Przez skrzydlącą się bramę Lackowej
- Wojciech Belon, Pejzaże harasymowiczowskie
Informator:


O regionie:
GÓRY HAŃCZOWSKIE- sąsiadują od zachodu z Przełęczą Tylicką, położone są pomiędzy rzeką Białą i rzeką Ropą z jej dopływem Zdynią. Od północy ogranicza je linia Uście Gorlickie- Smerekowiec- gładyszów a od południa- granica polsko- słowacka. Region umownie zwany Górami Hańczowskimi jest bardzo zróżnicowany i ze wszystkich części Beskidu Niskiego najbardziej "górski". Tutaj znajdują się najwyższe szczyty całego pasma przekraczające często 900 metrów (Lackowa 997 m), Ostry Wierch (930 m) a tuż za granicą polsko- słowacką znajduje się Busov- najwyższy szczyt całego Beskidu Niskiego- przekraczający granicę 1000 metrów o całe 2 metry. Cały teren to szereg malowniczych i często zamieszkałych dolin biegnących z północnego-zachodu na południowy wschód.


Mapa regionu:


Na mapie pod numerem 1


Księgarnia:


Z przeszłości Łemkowszczyzny.

Dorzecze górnej Ropy. Historia wsi i sztuka cerkiewna XVIII wieku Monografia
Szanter Zofia
PTR Kartografia


Cerkwie drewniane Karpat
Polska i Słowacja

M. i A. Michniewscy, M. Duda,
"Rewasz", 2011


W sieci:

* Polska pod gruszą. W Swystowym Sadzie

* Z chyży na szlak- Autorstwa Ani Olej-Kobus. Ania robi świetne zdjęcia. Zresztą obydwoje z mężem (Krzysztofem Kobusem) robią wspaniałe zdjęcia. Ania oprócz zawodowych reportazy z pięknych miejsc świata, niestrudzenie od lat zajmuje się promocją miejsc pięknych w Polsce. jej synkowie chyba podzielają pasję rodziców. Zresztą- przeczytajcie, a zdjęcia z Beskidu Niskiego zobaczcie na travelphoto.pl

 • Kiesełycia w Swystowym Sadzie. Ścieżkami Beskidu Niskiego- relacja z wędrówek w okolicy Lackowej. Autor: Jerzy Pawleta

 • Krzyże w trawach. Cmentarze wojenne w Beskidzie Niskim i na Pogórzu Autor: Jarosław Nowacki

 • Beskid Niski mniej znany. W krainie Pięknej Madonny- Pomiędzy Niskim, Sądeckim, a Pogórzem Ciężkowickim. Autor: Jerzy Pawleta


 • Uzdrowisko Wysowa

 • wysowa.usciegorlickie.iap.pl
 • Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Odosobnieniowy w Ropkach

 • Noclegi:

  Teoretycznie im bliżej Krynicy lub Wysowej tym możliwości noclegu większe. W regionie panuje agroturystyka i na to musimy się nastawić szukając noclegu.

  Warto zobaczyć:


  Szlak architektury drewnianej:

  Cerkiew w Kwiatoniu
  Jest to jedna z najlepiej zachowanych świątyń zachodniołemkowskich, uważana za jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce. Od 2013- wraz z 15 innymi- na liście UNESCO  Cerkiew w Skwirtnem
  Dziś wieś to kilka ciekawych, łekowskich chat oraz bardzo ciekawa, pochodząca z 1837 roku, drewniana cerkiew p.w. śś. Kosmy i Damiana. Przy cerkwi, ogrodzony cmentarz z ciekawymi, kamiennymi nagrobkami a całość otacza rząd rozłożystych lip.


  Cmentarz wojskowy na Rotundzie
  Stromy i zalesiony szczyt nad Regetowem Wyżnym i Zdynią. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa rotundus=okrągły o oddaje dokładnie kształt wierzchołka. Na szczycie znajdują się resztki jednego z piękniejszych cmentarzy wojennych w Beskidzie Niskim.

  Kozie Żebro nad Regetowem


  Cerkiew w Gładyszowie
  Cerkiew w Gładyszowie swoją bryłą odbiega od wyobrażenia typowej cerkwi łemkowskiej, gdyż jest zbudowana na planie krzyża greckiego, według wzoru zaczerpniętego z terenu dzisiejszej Ukrainy, taki styl zwany jest często "ukraińskim stylem Narodowym"


  Cerkiew w Bielicznej
  cerkiew-prześliczna, bielona. W dolinie zdziczałe sady pełne pysznych owoców

  Sanktuarium na Górze Jawor


  Turystyka aktywna:

  Beskid Niski, mimo swojego ogromnego obszaru nie jest niestety rajem dla amatorów "białego szaleństwa w wersji zjazdowej". Na całym jego obszarze jest zaledwie kilkanaście wyciągów umożliwiających uprawianie narciarstwa zjazdowego, natomiast te wyciągi które funkcjonują są z reguły krótkie- nie przekraczając 400 metrów długości. Aczkolwiek wiele osób ceni sobie właśnie taki stan faktyczny wykorzystując go albo do nauki albo do doskonalenia swoich umiejętności na niezbyt oblężonych, łatwych nartostradach. Wyjątkami jeśli chodzi o długość wyciągów oraz infrastrukturę są obiekty w Krynicy, na Magurze Małastowskiej oraz prężnie rozwijająca się stacja narciarska w Puławach.

  Niezależnie od infrastruktury narciarskiej, tereny te są rajem dla amatorów narciarstwa biegowego i śladowego. Coraz częściej na zasypanych śniegiem beskidzkich drogach można spotkać narciarzy podążających na tradycyjnych biegówkach.

  Wysowa- W uzdrowisku Wysowa znajdują się dwa krótkie wyciągi talerzykowe, przeznaczone dla początkujacych i mniej wymagających narciarzy.

  W bezpośredniej bliskości znajdują się kolejne 2 wyciągi:
  * Gładyszów- Wyciąg "Na Wirchnem" znajduje się przy drodze do Krzywej, około 1,5 kilometra od skrzyżowania w Gładyszowie z drogą Konieczna- gorlice.
  * w Smerekowcu koło Uścia Gorlickiego (14 km) otwarto wyciąg narciarski o długości 600 m.


  Bliskość uzdrowiska krynickiego powoduje że Góry Hańczowskie są dość często odwiedzanym terenem. To tutaj znajduje się najwyższy szczyt beskidu Niskiego po polskiej stronie- opiewana w wielu wierszach i pieśniach Lackowa (niesłusznie zwana niekiedy Laskową). poruszanie się po górach nie jest łatwe- występują tu najbardziej strome podejścia w Beskidach, pełna nazwa tych gór brzmi bowiem: Hańczowskie góry Rusztowe.
  Przez obszar Gór Hańczowskich przechodzi:

  główny szlak Beskidzki,
  niebieski szlak graniczny

  i szlaki krótsze:
  Szymbark-Krynica
  Ropki-Ostry Wierch
  Magura Małastowska- sucha Homola.

  Najtańsza w Polsce stadnina koni huculskich w Gładyszowie, to raj dla osób nie posiadających własnego konia. Organizowane są tutaj zarówno wycieczki bryczką, wycieczki terenowe oraz oczywiście padok- czyli trening przed wyruszeniem na koń. Osobiście najbardziej lubię wycieczki terenowe, z ogniskiem i osiodłanym koniem, jednakże pamietajmy, że koń to żywe zwierzę i do tego bardzo mądre. Szczególnie wyczulone na niebezpieczeństwo są właśnie konie huculskie. Ponoć koń takiej rasy uratował zycie zbójnikowi, Oleksemu Doboszowi. W pewnym momencie odmówił pojścia dalej, pomimo próśb i gróźb i pomimo tego, że nic nie wskazywało na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Kilkanaście sekund później, w to miejsce zeszła potężna kamienna lawina. Gdyby nie siódmy zmysł konia, zbójnik niechybnie zginąłby pod kamieniami.

  Klasycznych ścieżek czy szlaków rowerowych jest tu niedostatek. Jednakże, drogi wiejskie są jakby stworzone do uprawiania turystyki rowerowej, a jedyny problem polega na tym, jak tutaj ten rower dostarczyć- jeśli się nie ma własnego bagażnika. Duża część dróg wiejskich i szlaków pieszych nie nadaje się do uprawiania kolarstwa szosowego. Cienkie opony mogą nie wytrzymać twardego, żwirowego podłoża z kamieniami. Rower górski czy trekingowy jest tu zdecydowanie najlepszym jednośladem.