Beskid Niski
Urok opuszczonych dolin
Archiwum MUWITu


Informator:


O regionie:Góry leżące pomiędzy Beskidem Sądeckim (Krynica), a Bieszczadami (dolinami Osławy i Osławicy), Kartografowie spierają się co do dokładnego przebiegu granicy. Turyści nie mają wątpliwości- oba te masywy są tak fascynujące, że przebiegi granic nie mają tu znaczenia. Beskid Niski to przede wszystkim piękne, opuszczone dolinki, naznaczone krwawą historią i wysiedleniami ludności łemkowskiej. W krajobrazie dominują niewysokie, zalesione szczyty, przepiękne ciągi dolin, ślady dawnej bytności człowieka i ... drewniane cerkwie... Beskid Niski sąsiaduje od zachodu z Przełęczą Tylicką, położone są pomiędzy rzeką Białą i rzeką Ropą z jej dopływem Zdynią. Od wschodu zaś doliny Osławy i Osławicy. Od południa- granica polsko słowacka, od północy zaś główna droga między Gorlicami,a Przemyślem.
Oświadczenie: Jest taki portal... Portal http://www.beskid-niski.pl/, Bartka Wadasa. Zawiera tak dużo informacji, aktualności oraz innych wartych odnotowania materiałów, że osobiście nie widzę sensu kopiowania części tekstów, nawet za zgodą zainteresowanych. Dlatego pozwalam sobie zamieścić krótką informację oraz link do strony. Lwia część materiałów pochodzi właśnie z beskid-niski.pl, duża część to jednak materiały autorskie Muwit.pl

Regionalnie:

 •  Góry Hańczowskie
 •  Góry Grybowskie
 •  Pasmo Magurskie
 •  Dorzecze Górnej Wisłoki
 •  Beskid Dukielski
 •  Beskid Rymanowski
 •  Pasmo graniczne
 •  Pasmo Bukowicy


 • Mapa regionu:


  Pokaż 10+beskid niski na większej mapie


  Księgarnia:


  Cerkwie drewniane Karpat
  Polska i Słowacja

  M. i A. Michniewscy, M. Duda,
  "Rewasz", 2011


  Noclegi:

  Szczególnie polecamy chatki i bazy studenckie w Beskidzie Niskim:
 • Nieznajowa

 • Polany Surowiczne

 • Zawadka Rymanowska

 • Hyrowa

 • Zyndranowa
 • oraz wspaniały gościniec Banica w Krzywej-Banica, - u państwa Nowaków i ich kotów... • Atrakcje turystyczne:


  Warto zobaczyć:


  Cmentarze wojenne W okręgu cmentarnym nr 1 (Nowy Żmigród) znajduje się 31 obiektów – wszystkie zaprojektowane przez znanego słowackiego architekta Duszana Jurkowicza. Były to chyba najpiękniejsze cmentarze Galicji Zachodniej zarówno ze względu na różnorodność form architektonicznych, dbałość o najmniejszy detal, jak również ze względu na umiejscowienie w terenie Beskidu Niskiego. Głównym budulcem Jurkowicza było drewno– miał nadzieję że położone najczęściej na eksponowanych zboczach lub szczytach cmentarze po wsze czasy będą pod opieką ludności – nie mógł przewidzieć upadku monarchii austro- węgierskiej, później II wojny światowej i wreszcie niesławnej akcji "Wisła", w których wyniku obecnie cmentarze te są czasem jedynymi śladami ludzkiej obecności w górskich dolinach."

     tekst pochodzi ze strony: Cmentarze wojenne I WŚ

 • Groby żydowskich żołnierzy na cmentarzach I wojny światowej w Beskidzie Niskim


 • Symbolika zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych


 • Szlak Architektury Drewnianej:

  Zachodni Beskid Niski

  Środkowy Beskid Niski

  Wokół Gorlic

  Pogórze Grybowskie

  SAD w Małopolsce

    >> SAD w Podkarpackim

  Czy wiesz, że:


  Macewy z jaśliskiego kirkutu zostały użyte przez miejscowego młynarza do budowy tamy na potoku Bełcza po 1943 roku.
  Ciekawostki


  Szlak Architektury Drewnianej:

  Drewniane perły- Drewniane cerkwie łemkowskie były bardzo harmonijnie połączone z otaczającym je krajobrazem, budowano je wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu, umieszczając z reguły świątynie na niewielkich wzniesieniach podtrzymując tradycję, że dom Boży powinien stać wyżej niż domy mieszkańców wsi. Wokół świątyni sadzono gęsto drzewa spośród których z daleka widać było hełmy wież. Teren cerkwi (kiedyś prócz świątyni znajdował się na nim również cmentarz) z reguły jest ogrodzony bądź kamiennym murkiem (Czasami przykrytym daszkiem) bądź ogrodzeniem z bali drewnianych przykrytym jedno bądź dwuspadowym daszkiem z gontów. Na teren przy cerkwi prowadzą przeważnie drewniane bramki, często oszalowane pionowymi deskami lub podbite gontem.

  Budowa cerkwi drewnianej- na beskid-niski.pl

  Poczytaj:


  Nocne brzmienie ektenii
  Kiedy tuż po świętach odbierałem telefony z pytaniami, co też będę robił w następny weekend, moi znajomi nie kryli zaskoczenia. Doprawdy dziwię się ich zdziwieniu. Odpowiadałem przecież zgodnie z prawdą: jadę na Wielkanoc. są bowiem w Polsce takie miejsca, w których Bożą Mękę wspomina się dwa razy w roku... Wieś Bartne w zachodniej części Beskidu Niskiego, dziesiąty kwietnia, kwadrans po szóstej wieczorem.  Urok Opuszczonych Dolin
  We wrześniu pasł tu swoje owce baca z Nowego Targu. przesympatyczny góral z trójką uroczych dzieci. Nad dolina roztaczał się zapach oscypków i żentycy,, a nad lasem unosił się dym z komina. Zabawy dzieci i beczenie owiec wypełniały ciszę dolinki... Ale kiedy przyjechałam po roku nic nie usłyszałam...


  >Dorzecze Górnej Wisłoki  >Nieznajowa 

  Nieznajowe ujście Zawoi
  Miliardy gwiazd patrzą w dół. Od zarania dziejów spoglądają na koleje losu wsi Nieznajowa. Patrzyły, kiedy w połowie XVI wieku przybył tu Steczko Oleśko ze Świątkowej dzierżąc w dłoni pozwolenie od Zygmunta I na lokowanie wsi na prawie wołoskim.  W zaś pach Wołowca  "ZaKopaliście się? no to macie szczęście, bo tu tylko trzech gospodarzy ma ciągniki. Chociaż... w sumie jest tylko pięciu gospodarzy, to nie macie takiego dużego szczęścia".
  Taką mądrością ludową powitał nas ksiądz w Wołowcu, kiedy nie mogliśmy ruszyć samochodu z zaś py śnieżnej. Zaraz potem poprosił jednego z owych trzech, mających ciągniki, gospodarzy o wyciągnięcie nas z zaś py. Tym sposobem poszliśmy z księdzem "po kolędzie", czyli uczestniczyliśmy w odwiedzinach wiernych podczas prawosławnego święta Jordanu.
  >Beskid Dukielski  >Baranie- Stavok 

  Wieża na Baranim
  Wielu turystów szybko przemyka zielonym szlakiem w dół do Olchowca, albo jeszcze dalej do przejścia granicznego w Barwinku, jednak garstka mknie specjalnie na Baranie, specjalnie dla niej. są to przeważnie bywalcy chatki "U Malucha" w Ropiance- na Baranie nie jest ani za daleko, ani za blisko; ani za stromo, ani za płasko. Idealnie na kilkugodzinny spacer. Dodatkową atrakcją była do niedawna wspinaczka na szczyt wieży.  Na dwóch kółkach:

  Rowerem przez Popardową Wielką
  Droga lekko opada, dojeżdżamy do rozwidlenia. Stąd lepsza jakościowo droga skręca w prawo do Kamionki Wielkiej, my natomiast już znacznie gorszą jedziemy dalej prosto (cały czas towarzyszy nam żółty szlak). Trasa lekko się wznosi trawersując południowe stoki szczytu Skalnik 669 m n.p.m. Wokół gęsty las iglasty z przewaga jodły.  Zajęcia ludności łemkowskiej:

  Wokół tematyki zawodów leśnych Żadna praca nie hańbi- to przysłowie przekazywane z pokolenia na pokolenie zna każdy Polak. I dobrze jest o tym mówić, ale rzadko zdajemy sobie sprawę z faktu jak wygląda ta ciężka i trudniejsza niż większość innych praca.

  Wokół tematyki zawodów leśnych

  Węglarze z Rostajnego na beskid-niski.pl

  Kamieniarstwo ludowe na beskid-niski.pl

  Łemkowskie krzyże i ich twórcy na beskid-niski.pl

  Maziarstwo w Łosiach na beskid-niski.pl

  Dziegciarstwo na beskid-niski.pl

  Święci i Błogosławieni:

 • Św. Jan z Dukli
  Ponieważ św. Jan z Dukli był wspaniałym przykładem człowieka ubogiego i do zakonu franciszkańskiego wstąpił powodowany pragnieniem praktykowania najdoskonalszego ubóstwa, postanowił zmienić klasztor, by żyć w surowszym klimacie przestrzegania ubóstwa. A Obserwanci (Bernardyni) do których postanowił przejść byli wówczas tą grupą zakonną, która za główny cel obrała sobie powrót do pierwotnej gorliwości i zachowywanie ubóstwa w takim stopniu jak życzyłby sobie tego św. Franciszek z Asyżu.


 • *Św. Mikołaj z Mirry
  *Św. Maksym Sandowycz
  *Św. Dymitr z Salonik


  Sanktuaria maryjne:

  *Sanktuarium w Jaśliskach


  Ochrona przyrody:


  Magurski Park Narodowy
  Krajobraz parku to typowy krajobraz gór średnich i niskich. Dominują nieodporne skały fliszu karpackiego płaszczowiny Magurskiej. Miejscami wypiętrzone są synkliny twardego, odpornego na erozję piaskowca Magurskiego, tworząc bardzo urozmaicone wychodnie (z najciekawszych: Diabli Kamień pod Foluszem, czy Kornuty nad Bartnem).
  Piórem i pazurem:

  Piec
  Problem suchego drewna, a właściwie jego braku przewija się przez wszystkie chaty i bacówki. Tym razem, kiedy ze świeżo porąbanych bali kapie woda, nie udaje się nam szarlotka. Już od sześciu godzin siedzi w piekarniku, w którym temperatura nie przekracza stu stopni!