Gorce
Noclegi
W związku z licznymi prośbami i pytaniami z serii "gdzie spać?", wprowadzamy dział, w którym będziemy informować o możliwości noclegów w danym regionie. Z przyczyn oczywistych (to się nazywa "sprawdzone organoleptycznie") najwięcej jest na razie schronisk górskich i baz namiotowych (również chatek studenckich). Coraz więcej (no cóż- moje pokolenie zaopatrzyło się w rodziny i "kariery") jest też hoteli i zakwaterowania na poziomie. I nie mówimy tu o poziomie podłogi;) Staramy się w miarę możliwości oceniać i komentować- Wasze opinie i doświadczenia są dla nas bardzo cenne. Więc jeśli macie propozycję noclegową najlepiej popartą opinią to zapraszamy do kontaktu;)

Chatki studenckie:

www.gorczanska.pl

Ochotnica Górna Jamne 161
+48 605 676 046
Tel. do Chaty: +48 725 816 959
kontakt@gorczanska.pl

 • Gorczańska
  Nic się nie zmieniło, czyli zmieniło się wszystko. To info dla tych, którzy wiedzą, że w tej chałupie zostawiłam serce. Dawno temu. Teraz chyba je odzyskałam. Chałupa wróciła do stanu sprzed co najmniej dziesięciu lat. Mówię o stanie ducha, bo stan techniczny mnie zaskakuje niezmiennie- cudownie jest widzieć, że zebrała się grupa zapaleńców i z podupadającej chałupy stworzyła, własnymi rękami, coś, czego nie powstydziłby się niejeden majster- budowlaniec. Prace nadal trwają, więc spodziewajcie się niespodziewanego, ale... ja odzyskałam swój dom.  Bazy namiotowe (VII-VIII):


  bazagorc.blogspot.com

  Baza czynna w okresie letnim w lipcu i sierpniu
  27 czerwca- 29 sieprnia 2015 roku
  mail: gorc@skpg.krakow.pl
  Rezerwacje TYLKO SMS w sezonie:
  506790072

 • B.N. Na Gorcu
  Studencka Baza Namiotowa "Gorc" działa każdego lata od 1968 r. (z jednoroczną przerwą w stanie wojennym). Długo należała do Krakowskiego Oddziału Studenckiego Biura Podróży i Turystyki "Almatur", a obecnie do Oddziału Akademickiego PTTK z Krakowa. Tradycyjnie prowadzą ją przewodnicy z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich. Położona jest na halach podszczytowych Gorca, dokładnie na hali Gorc Gorcowski, przy zielonym szlaku schodzącym w stronę Ochotnicy Dolnej, nieco na południe od głównego grzbietu, na wysokości 1150 m n.p.m.

  Zasadniczą cześć rozbijanej na skraju hali pod lasem bazy stanowią dwa 10-osobowe namioty wojskowe. Jeden pełni rolę kuchni, drugi zaś biura, magazynu i mieszkania "bazowego". Stoi ponadto kilkanaście namiotów 2-, 3-, 4- i 5-osobowych wyposażonych w koce i gźbkowe materace. Przy bazie funkcjonuje również pole namiotowe, gdzie można rozbić własny namiot i korzystać z zaplecza gospodarczo- socjalnego bazy. Honorowane są zniżki PTTK, na ulgi mogą również liczyć przewodnicy górscy. Z bazy można organizować wypady na Turbacz i Gorc oraz do ciekawych miejscowości leżących wokół Gorców jak np. Poręba Wielka (siedziba Gorczańskiego Parku Narodowego), Ochotnica, Szczawa (wody mineralne) i Kamienica.

  Od 1994 r. w przedostatni weekend sierpnia na bazie pod Gorcem organizowany jest plenerowy festiwal (a bardziej spotkanie) piosenki turystycznej i nie tylko- zwany Gorc- stokiem.
  NOCLEGI:
  Beskidy > Gorce | Kamienica | Szczawa | Ochotnica | Gorc |

  bazaluban.pttk.pl

  Baza czynna w okresie letnim w lipcu i sierpniu
  telefoniczną: 692-054-445 (w sezonie na bazę) lub 509-654-309 (cały rok),
  (telefony w miarę możliwości odbieramy, lecz preferujemy smsy i maile z rezerwacjami ze względu na słaby zasięg na bazie).

 • B.N. Na Lubaniu
  Baza namiotowa na Lubaniu prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Górskich z Krakowa. To jedna z najstarszych baz studenckich w naszych górach i chyba najstarsza z funkcjonujących do dnia dzisiejszego. Pierwszy raz stanęła ona na polanie pod szczytem Lubania w 1967 roku. Baza położona jest na wysokości ok. 1200m n.p.m. (jest to więc najwyżej położona baza namiotowa w Beskidach), przy czerwonym szlaku biegnącym z przełęczy Knurowskiej do Krościenka. Czynna jest w miesiącach letnich, zazwyczaj od 24 czerwca do 30 sierpnia. Posiada 45 miejsc noclegowych w małych namiotach 2-4 osobowych, stojących na drewnianych podestach. W namiotach śpi się na materacach piankowych, istnieje również możliwość wypożyczenia śpiwora lub koca. Można też na Lubań przyjść z własnym namiotem.

  Miejsce to ma wśród turystów sławę najlepiej zorganizowanej bazy namiotowej ;-). Baza posiada zaplecze kuchenne w postaci drewnianej wiaty z piecem, wyposażonej w potrzebne naczynia kuchenne, zewnętrzne stoły do spożywania posiłków oraz świetlico-jadalnię zorganizowaną w dużym namiocie. Źródło z pitną wodą znajduje się niedaleko od bazy (5 min), po przeciwległej stronie stoku przy niebieskim szlaku schodzącym w kierunku przełęczy Snozka. Źródełko to służy zarówno jako zdrój pitnej wody, kran, zlew i prysznic.

  Drewnianą toaletę zaś znajdziemy po przeciwnej stronie bazy na skraju lasu. Ze szczytu Lubania roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry, Pieniny, cały Spisz i Zalew Czorsztyński.

  NOCLEGI:
  Beskidy > Gorce | Grywałd | Szczawa | Ochotnica | Lubań |
 • Schroniska PTTK:


  Schronisko PTTK na Turbaczu:

  http://turbacz.net/

  ul. Kowaniec 1, 34-400, Nowy Targ, skr. pocztowa 102 tel/fax: +48 18 266-77-80, tel GSM: +48 602 118 889
  schronisko@turbacz.net

  co ciekawe, wyklinany przeze mnie "Turbolot", po zmianie właściciela stał się... UWAGA !!! ... jednym z najbardziej proturystycznych miejsc w Gorcach. Po zmianie właściciela (ajenta) stał się normalnym schroniskiem sprzed lat, co cieszy niezmiernie. Ujmę to tak: przez 15 lat omijałam Turbacz szerokim łukiem- wolałam iść w śniegu i chłodzie kilometrami. Dziś? Przez ostatnie dwa lata gościłam w nim dwa razy i z pełną świadomością tego co robię szłam nocą z ośmioletnim chłopcem, wiedząc, że tam nam noclegu nie odmówią. Z taką samą siłą jak niegdyś bombardowałam pomysł wejścia Chociażby w progi Turbolotu, teraz go promuję. Gościnność i turystyczność gospodarzy sprawdzone na własnej skórze.


  SCHRONISKO PTTK STARE WIERCHY

  34-404 KLIKUSZOWA tel. 018 267 52 97
  zwierzęta mile widziane (byle nie myszy, bo mieszkają tu dwa małe kotki). Gospodarze przeuroczy.


 • Schronisko PTTK na Maciejowej

 • 34-700 Rabka-Zdrój
  tel. (18) 44 757 29
  e-mail: schronisko@maciejowa.pl
  strona WWW
  Bardzo fajne schronisko, właściciele i obsługa bardzo mili, a nade wszystko: Psiaki mile widziane bez jakichkolwiek dodatkowych opłat
  Miejsca z Klimatem:

  * KURNYTOWA KOLIBA- Ochotnica Górna, Forędówki

  Nie miałam przyjemności, ale z tego co wiem to: Od 1839 roku kiedy powstała niewiele się w niej zmieniło- nie ma prądu, a po wodę trzeba urządzić sobie krótki spacer. W dwóch izbach stoją całkiem nieźle działające piece, reszta wyposażenia to stoły, ławy i materace do spania. Kurnytowa udostępniana jest właściwie tylko grupom zorganizowanym, a cena- około 10 zł- jest do uzgodnienia.
  Kontakt: metoda "na gębę"W Ochotnicy Górnej... Lub w okolicznych szałasach i schronach;)
  * Niedaleko znajduje się tragedii Liberatora (teraz prowadzi tam żółty szlak)- Pańska Przechybka