Beskidy
Tam gdzie góry i doliny

Informator:


O regionie:

Beskidy Wschodnie:
Część Beskidów zaliczana do Karpat Wschodnich. Rozciągają się na obszarze Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Najwyższym szczytem jest ukraińska Howerla (2061 m n.p.m.). Beskidy Wschodnie charakteryzują się brakiem części pogórskiej, charakterystycznej dla Beskidów Zachodnich i Środkowych. Po zdjęcia z części ukraińskiej zapraszamy do działu Karpaty.

Beskidy Środkowe:
Masyw górski łączący Beskidy Zachodnie z Beskidami Wschodnimi. Na obszarze Polski zajmują powierzchnię ok. 2100 km2. Do tej części Beskidów należą: * Beskid Niski – najwyższy szczyt: Busov (1002 m n.p.m.), w części polskiej Lackowa (997 m n.p.m.), * Pogórze Ondawskie na Słowacji
Z kolei Słowacy zaliczają do nich takie pasma jak Kysucké Beskydy, Kysucká vrchovina, Oravské Beskydy, Podbeskydská brázda, Podbeskydská vrchovina, Oravská Magura i Oravská vrchovina, natomiast w Polsce Beskid Żywiecki.

Beskidy Zachodnie:
Makroregion położony w obrębie Zewnętrznych Karpat Zachodnich, którego średnie wysokości nad poziomem morza oscylują pomiędzy 600 a 1400 m (wyjątek to masyw Pilska i masyw Babiej Góry, które przekraczają 1500 m n.p.m.). W skład Beskidów Zachodnich wchodzą: 513.44 Beskid Śląsko- Morawski (czes., słow. Moravskoslezské Beskydy) 513.45 Beskid Śląski (czes. Slezské Beskydy) 513.46 Kotlina Żywiecka 513.47 Beskid Mały 513.48 Beskid Makowski 513.49 Beskid Wyspowy 513.50 Kotlina Rabczańska 513.51 Beskid Żywiecki 513.52 Gorce 513.53 Kotlina są decka 513.54 Beskid Sądecki 513.55 Góry Czerchowskie (słow. Čergov) 513.56 Góry Kisuckie (słow. Kisucká vrchovina) 513.57 Magura Orawska (słow. Oravská Magura)

Regionalnie:

 •  Beskid Śląsko- Morawski
 •  Beskid Śląski
 •  Beskid Żywiecki
 •  Beskid Mały
 •  Beskid Makowski
 •  Beskid Wyspowy
 •  Spisz i Pieniny
 •  Gorce
 •  Beskid Sądecki
 •  Beskid Niski
 •  Bieszczady (Beskidy Wschodnie)


 • Mapa:  GOPRowskie szkolenie

  Internetowy program stworzony przez ratowników GOPR zyskał uznanie nie tylko 66 tys. użytkowników, którzy odwiedzili jego witrynę. To pierwszy przypadek w kraju, by do przekazania wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, profilaktyki unikania wypadkom w górach oraz zachowania się w sytuacjach ekstremalnych, wykorzystano metodę szkoleniową tzw. e-learning.

  Atrakcje turystyczne:


  Warto zobaczyć:


  Chatki, bazy i schroniska:

  Mała chatka stoi na wzgórzu
  Nie ulega żadnej wątpliwości, że chatki studenckie spełniają marzenia o górskich schroniskach.

  Zbójnicki Szlak:

 • Zbójnicki szlak A kiedy byś zbójnicką duszę poznać chciał, jej muzykę i pieśń i życie to "honorne" a pełne niebezpieczeństw i radości, to przenieś się duszą na jasną polanę, wśród gęstwiny borów odwiecznych komór i okien zbójeckich leżącą, a zobaczysz tam buchającą watrę, a obok niej kobziarza grającego i dzikie niemal postacie zbójników roztańczonych.


  Szlak Architektury Drewnianej:


  Szlak architektury drewnianej Drewno było budulcem pospolitym, łatwo dostępnym, odpornym na ściskanie, łatwym w obróbce- nic więc dziwnego, że przez długie lata właściwie nie miał ten materiał konkurencji. Niestety jego największy mankament- łatwopalność- spowodował zniknięcie z naszych ziem unikatowych zabytków.

  Drewniane perły
  Wśród 800 polskich kościołów drewnianych wpisanych do rejestru zabytków kościoły południowej Małopolski i Podkarpacia stanowią wyjątkową enklawę usytuowaną na styku dwóch kultur: rzymsko-katolickiego Zachodu i prawosławnego Wschodu. W roku 2003 zostały wpisane na listę UNESCO.
  Kolejne trzy, nominowane do tej listy, nie zostały na razie na nią wpisane, najprawdopodobniej z powodu wieku. są młodsze... Ale czy mniej wartościowe? Oceńcie sami. Trzy nominowane kościoły to: kościół w Orawce, kościół w Lachowicach oraz kościół w Szalowej. Z nominowanych największą atencją darzę kościół w Lachowicach- nie widziałam jeszcze tak spektakularnych sobót!
  Z kościołów uhonorowanych wpisem, urzeka urodą kościół św. Leonarda w Lipnicy oraz zniewalające polichromie w Binarowej.  Czy wiesz, że:

  W 2003 roku aż pięć kościołów gotyckich z Małopolski i Podkarpacia, doczekało się grupowego wpisu na prestiżową listę UNESCO. Są to:
  Binarowa
  Blizne
  Dębno Podhalańskie
  Haczów
  Kościół św. Leonarda w Lipnicy
  Sękowa

  Ochrona przyrody:

  Największą polską atrakcją jest właśnie przyroda. Dzika, nieskażona, tak różnorodna, jak w niewielu krajach w Europie i na świecie, a przy tym- powszechnie dostępna.

  Czy wiesz, że:

  Wąż Eskulapa- to największy z naszych gadów (do 180 cm). Nie jest jadowity- swoje ofiary (gryzonie, ptaki) dusi niczym Wąż boa. Prowadzi nadrzewny tryb życia. Należy do gatunków ciepłolubnych, dlatego odpowiada mu osłonięta i dobrze nasłoneczniona dolina Sanu. Występuje głównie w południowej Europie, przez Bieszczady przebiega północna granica jego zasięgu. W Polsce jest niezwykle rzadkim gadem- poza Bieszczadami swoje stanowiska ma jeszcze w Beskidzie Sądeckim. Podlega ścisłej ochronie gatunkowej. W Bieszczadach najczęściej spotykany w paśmie Otrytu.

  Klasztory i sanktuaria:

  Mówiąc o jakimkolwiek regionie ciężko nie wspomnieć o religii. Może i za parę ładnych lat sytuacja ulegnie zmianie (w co szczerze wątpię), ale jak na razie kulty świętych osób odgrywają jeszcze rolę dość znaczną w życiu społeczności. A już w szczególności tyczy to się regionów mniej zurbanizowanych jakimi są właśnie Beskidy
 • Beskidzkie projektyystyczne:


  Przewodniki 10 +:


  Przewodniki 10+ to autorski projekt prowadzony pod egidą MUWIT-u. Ideą jest opisanie wszystkich, znanych autorowi, miejsc i atrakcji, bez względu na własne przekonania. Z oczywistych względów czasem zasięg przewodnika obejmuje promień 10 km od danego miejsca, czasem mniej, a czasem więcej. Polska jest tak różnorodna, że nie da się jej wcisnąć w sztywne ramy zasad i formularzy.  Pokaż przewodniki 10+ na większej mapie

  Gniazdo Tarnicy- Gniazdo Tarnicy to tereny co najmniej dziwne. Z jednej strony- najwyższy szczyt polskich Bieszczad (Tarnica) z krzyżem milenijnym na szczycie. Z drugiej- nieprzebyte zarośla na wschód od wyznakowanego szlaku.


  Dolina Górnego Sanu- Dolina Górnego Sanu to Raj dla tych którzy szukają ciszy i spokoju. Raj dla tych, którzy chcą na chwilkę oderwać się od zgiełku panującego w Ustrzykach czy w Wetlinie. Dla tych, którzy siadając wśród łąk dawnych wsi potrafią wyobrazić sobie jak to ongiś bywało.


  Wokół Nowego Sącza Co zobaczyć w Nowym Sączu, gdzie wybrać się na narty, spacer lub lody? Jakich regionalnych specjałów spróbować i gdzie znajdują się najpiękniejsze miejsca warte odwiedzenia? Przeczytaj nowosądeckie legendy, odwiedź skansen i klasztor Klarysek w Starym Sączu oraz wybierz się na wycieczkę Małopolskim szlakiem Owocowym.  Na dwóch kółkach:

  Pokaż Szlaki rowerowe Sądecczyzny na większej mapie

  Szlaki rowerowe Sądecczyzny- Cykl przewodników po Sądecczyźnie Marka Ryglewicza. Nie tylko wycieczki wokół stolicy regionu, ale również trasa szlakami cerkwi łemkowskich, wokół pasma Jaworzyny. Co prawda jeżdżenie w ślad za Markiem jest męczące, bo do słabych rowerzystów nie należy, ale... zresztą... zobaczcie: