Aktualizacja: styczeń'18Europa Południowa
Artykuły - spis treści
Koguty pieją po północy
Kukuryku- zapiał kogut.
Bar przy głównej w Episkopi zapełnia się klientami. Tłumy mieszkańców wracają właśnie z pracy w pobliskim Limassol. Doniosłe "Kukuryku" jest sygnałem do rozpoczęcia zaś łużonego odpoczynku. Koguty na Cyprze mają trochę przestawiony rytm dnia. Pierwszy raz pieją po północy, drugi- dokładnie o drugiej w nocy.


Grecja trochę inaczej Grecja- kraj fety i oliwek. Kraj uroczych, otwartych i pomocnych ludzi. Kraj, który jest, oczywiście jak na bałkańskie warunki, wyjątkowo czysty. I wyjątkowo bezpieczny. Naszym celem była "kolebka greckiej cywilizacji", a jak mówią sami mieszkańcy "kwintesencja greckości"- Peloponez. I wyśniony przeze mnie masyw Olimpu.


Europa > Europa Południowa  > Grecja > Peloponez  >Południowy Peloponez  >Półwysep Mani 

Wieże buntowników- Połwysep Mani Półwysep Mani. Środkowy z trzech palców Peloponezu. Półwysep Mani. Środkowy z trzech palców Peloponezu. Ojczyzna wszystkich buntów, rewolucji i rebelii. Półwysep, który jak żaden inny region Grecji, przypomina średniowiecze. Zresztą trwało ono tutaj, bez większych zmian, aż do końca XIX wieku. Nawet teraz, na początku XXI wieku, przekraczając magiczną linię Tajgetu, wjeżdża się w inny świat. Świat, w którym czas zatrzymał się jakieś sto lat temu. A może jeszcze wcześniej. ..

Europa > Europa Południowa  > Grecja > Macedonia Środkowa / Tesalia  >Masyw Olimpu 

Na tronie Zeusa Masyw Olimpu jest naturalną granicą pomiędzy Macedonią (krainą, geograficzną, której lwia część znajduje się właśnie w Grecji) a Tesaliź- równiną, znaną ze skalnych, jakby kosmicznych, grzybów, na których wybudowane są klasztory Meteora. Olimp wyrasta nagle. Zaledwie 20 km od morza pojawia się góra wysoka prawie na trzy kilometry w górę... Nie może to nie zrobić wrażenia... • Christos Anesti- Alithos Anesti Grecy spędzają Wielkanoc z dala od miast, udając się do rodzin, do małych miasteczek i wsi. W Kościele Ortodoksyjnym (Prawosławnym) Wielkanoc jest świętem najważniejszym. Jest poprzedzona 40 dniowym okresem postu.


  Autostopem do Chorwacji

  ROLA MITÓW NarodowYCH W KONFLIKCIE KOSOWSKIM:

  Bałkański etnomit Narodowy, przekształcając się w mit polityczny, stał się zabójczym narzędziem w rękach przywódców, a "gra na czułych strunach Narodowej tradycji", doprowadziła do krwawych rozgrywek międzynarodowych. Tradycja, kultura i głęboko zakorzenione mity Narodowe, są tak bardzo żywe w świadomości narodów bałkańskich, że wystarczy jedynie charyzmatyczny przywódca, aby światem wstrząsnęła kolejna wojna na Bałkanach.


  Podróż Krótka historia o podróży przez Słowację i Węgry. Oraz o upierdliwości madziarskich strażników. Również o tym jak los na drodze niekiedy decyduje za nas...


  Europa > Europa Południowa  > "Bałkany" > Słowenia  >Ljubljana / Kocevlje 

  CZARNE DAVIDOFFY- PRZEPOWIEDNIA STAREGO CYGANA Gdyby nie Akosz, pewnie nigdy bym tu nie dojechała... O pchlim targu w Ljubljanie, Cyganach, Ljubljańskim Hradzie i nade wszystko o wspaniałym pobycie u słoweńskich poetów.


  Europa > Europa Południowa  > "Bałkany" > Chorwacja  >Istria / Kvarner 

  FLIPERY NA ISTRII- PRZYPADEK rządZI O niezapowiedzianej przyjaźni polsko- chorwackiej. O tym jak należy czasem zrezygnować z planów zwiedzania zabytków Unesco na rzecz naprawiania fliperów w przydrożnych barach...


  Europa > Europa Południowa  > "Bałkany" > Chorwacja  > Kvarner > Krk 

  BUŁKI NA PLAŻY I AUTOSTOP-TAKSÓWKA Kvarner i północna Dalmacja. Dalsze perypetie autostopowe. W Chorwacji nie da się jeździć normalnie- każdy stop to osobna historia.


  Europa > Europa Południowa  > "Bałkany" > Chorwacja  > Północna Dalmacja > Lika- Srbska Kraina 

  WODOSPADY MARZEŃ O przypadkowym spotkaniu, które zaowocowało... O przyjaźni polsko-polskiej w obcym, było nie było, kraju. O cudownych wodospadach Krki i Plitvickich Jezerach. Kiedy byłam tu kilka lat temu to do górnej części wejść nie można było- stał uzbrojony strażnik i wisiała ogromna tablica "UWAGA MINY- ZAKAZ WSTĘPU"


  Europa > Europa Południowa  > "Bałkany" > Chorwacja  > Północna Dalmacja > Lika- Srbska Kraina 

  ZAGRZEB I DUBRAVKO Stolica kraju. o poszukiwaniu słownika, cmentarzu Mirogoj i kawie na Ślieme. O wspaniałym fotografie i o powrocie na wariackich papierach.
  http://muwit.blogspot.com/2002/05/zagrzeb-i-dubravko.html>> więcej
  Odkrywanie nieznanej Europy


 • Monastyry, meczety i minarety Zagłębiając się w Bałkany od pewnego momentu zaczęła nas jednak intrygować mnogość świątyń wielu wyznań. Oczywiście regiony są wyraźnie podzielone na muzułmańskie, chrześcijańskie (prawosławne, katolickie, protestanckie) oraz żydowskie. Jednakże przejeżdżając tranzytem, widzi się jedynie wieże kościelne lub minarety.


  Europa > Europa Południowa  > "Bałkany" > Czarnogóra > Durmitor i Tara 

 • Przez Durmitor do Tary W górach drogi zazwyczaj biegną korytami rzek.
  Nie inaczej było na naszej trasie. Najpierw, przed granicą czarnogórską, była to Drina, rzeka powstała z połączenia najdłuższej rzeki naszego docelowego kraju czyli Tary i Pivy.


  Europa > Europa Południowa  > "Bałkany" > Czarnogóra  >Cetinje i Podgorica 

 • Cetinje, Stari Bar i Stara Maslina Cetinje i Podgorica- stara i nowa stolica kraju, Stari Bar- miasto ruin i duchów przeszłości oraz nieopodal rosnąca Stara Maslina, czy też jedna z żelaznych atrakcji tego regionu – szczyt Lovcen ze mauzoleum i ponoć przepięknym widokiem – przy pięknej pogodzie Czasami widać aż Włochy.


  Europa > Europa Południowa  > "Bałkany" > Czarnogóra  >Jezioro Szkoderskie 

 • Jezioro Szkoderskie Przekraczamy przełęcz, czy też raczej przeKopany szczyt grzbietu górskiego i... stajemy przed jednym z najbardziej niezwykłych widoków, jakie dane nam było oglądać. Lakoniczna wzmianka w jednym tylko przewodniku, że warto tędy przejechać ze względu na panoramę Jeziora, jest niesprawiedliwa. Może to przepiękna pogoda i kłęby chmur siedzących na grzbietach Alp Albańskich, a może cisza i niesamowity błękit, w każdym razie jesteśmy zaczarowani. • Przepołowiony Geniusz Nikola Tesla, etniczny Serb, urodził się w lipcu 1856 r. Na terytorium monarchii austro- węgierskiej. Dziś jego rodzinna wioska Smiljan leży w samym środku Chorwacji. Sam Nikola podkreślał, że był jednakowo dumny zarówno ze swej chorwackiej ojczyzny, jak i swojego serbskiego pochodzenia.

  ... > > Chorwacja  > Kvarner  > Rijeka 

 • Chorwackie eldorado W samym centrum Rijeki archeolodzy odkryli doskonale zachowane rzymskie zabytki- m.in. fragmenty mozaiki podłogowej i pozostałości term z kompletnym systemem grzewczym • Bułgarskie zwyczaje Tradycja obrzędów ludowych sięga zamierzchłych czasów, gdy człowiek drżał przed potęgą żywiołów i starał się przebłagać ich moce. Pełne piękna, radości i umiłowania życia, zwyczaje najlepiej wyrażają etniczną samoświadomość Bułgarów, dowodząc jednocześnie rozwoju kultury, która mimo wielu zagrożeń zdołała przetrwać.


  ...> Włochy  >Wenecja 

 • WENECKIE PROBLEMY Wenecja, do której ściągają miliony turystów, wydała wojnę piknikom na ulicach, walającym się papierkom po jedzeniu i roznegliżowaniu. Przestrzegania zasad przyzwoitości pilnują specjalne strażniczki- poliglotki. A za łamanie zasad grożą grzywny.


  ...> Włochy  >Lacium  >Rzym  

 • Włosi znaleźli jaskinię Romulusa i Remusa
  Na rzymskim Palatynie znaleziono jaskinię, w której legendarna wilczyca wykarmiła założycieli Wiecznego Miasta- Romulusa i Remusa. Poinformował o tym we wtorek włoski minister kultury, wicepremier Francesco Rutelli.

  Europa > Europa Południowa  > Turcja 

 • NA NARTY DO TURCJI? W górach Anatolii w Turcji pokrywa śniegu ma zimą nawet trzy metry grubości. Obecnie tureckie ośrodki narciarskie odwiedzają głównie Rosjanie, jednak nie brakuje też turystów z Zachodu. Polaków jest tam jeszcze bardzo mało, gdyż nie kojarzą Turcji z wypoczynkiem zimowym.