Aktualizacja: styczeń'18Europa
W Unii i poza niąInformator:


Stolice europejskie:
Wilno - Litwa
W 2009 roku Wilno było Europejską Stolicą Kultury. Na ten rok przypadały także huczne obchody 1000-lecia Litwy. Dzielnicą artystów- obecną w każdej stolicy- jest tutaj Zarzecze.Dublin - Irlandia
Archaiczna Irlandzka nazwa okolic miasta – Dúbh Linn (oznaczająca "Czarny Staw") – została przez stulecia zangielszczona do współczesnej, używanej również w innych językach postaci Dublin. Natomiast współczesna Irlandzka nazwa Baile Átha Cliath oznacza "Miasto Brodu z Trzcinowymi Płotami".Praga - Czechy
W 1992 r. zabytkowe centrum Pragi zostało zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Praga jest uważana za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy, z tego względu corocznie odwiedzają ją liczne rzesze turystów. W mieście znajduje się ponad 20 muzeów i prawie 100 galerii.
Sztokholm - Szwecja
Stolica kraju- Sztokholm leży na wschodnim wybrzeżu, chroniona od morza przez rozległy archipelag liczący 24 tysiące wysp i wysepek: "To nie miasto- powiedział z mocą- To nawet śmieszne uznać je za miasto. Jest to raczej ogromna wioska, wśród lasów i jezior. Człowiek się zastanawia, co ono o sobie myśli, że tak się puszy."
Paryż - Francja
Sercem regionu Ile de France jest oczywiście Paryż. Znajduje się tu co prawda kilkanaście innych ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc, jednakże nie ukrywajmy- magnesem przyciągającym wszystkich- czy to turyści, czy biznesmeni- jest leżące nad Sekwaną miasto- cud.Rzym - Włochy
Miasto na siedmiu wzgórzach. Miasto Remusa i Romulusa. Miasto- załozyciel. Miasto, które tchnie historią. I niestety na tej historii bazuje. Promocja miasta opiera się na przeświadczeniu "I tak do nas przyjedziecie, pójdziecie na Forum Romanum i pod Coloseum. Po co się męczyć i pokazywać Wam, jak piękne jest nasze miasto poza standardami turystycznymi".Sarajevo - Bośnia i Hercegowina
Sarajewo leży w centralnym punkcie Bośni i Hercegowiny. Zajmuje powierzchnię 142 km2. Przepływa przez nie rzeka Miljacka. W pobliżu dzielnicy Ilidża znajduje się malownicze źródło rzeki Bośnia (Vrelo Bosne). Miasto położone jest na wysokości 500 m n.p.m., w kotlinie pomiędzy pięcioma górami pasma Alp Dynarskich.Skanseny Polski i Europy:

Porównajcie wymuskany i zadbany skansen w Gamla Linkoping w Szwecji i wioski zachodniej Ukrainy- pytanie brzmi: co bardziej przypomina Wam skansen? Dodam tylko, że właśnie w ukraińskiej wsi Brustury znalazłam urządzenie do ręcznego wytwarzania gontów- cudo, którego w żadnym skansenie (formalnym) nie widziałam.

 • Skansen Górnictwa Złota [Czechy]

 • Wilkoliniec [Słowacja]
  Strasse der Romanik
  Jedną z doskonale zagospodarowanych i ciekawych tras związanych nierozłącznie z historią naszego kontynentu jest "Strasse der Romanik" ("Szlak Romański") w Saksonii-Anhalt w środkowych Niemczech. Obejmuje ona kilkadziesiąt najbardziej reprezentatywnych przykładów architektury romańskiej, powstałej tu pomiędzy X i XIII wiekiem, czyli w czasach krzepnięcia kultury chrześcijańskiej, jak i państw i narodów europejskich. "Strasse der Romanik" tworzą 72 zabytki- bazyliki romańskie, kościoły wiejskie, klasztory, zamki i kaplice- związane bezpośrednio z pierwszą saską dynastią Ludolfingów i Ottonów, zakonami średniowiecznymi, głównie benedyktynami, norbertanami i cystersami, z ceglaną romańszczyzną z czasów chrystianizacji Słowian Połabskich przez cesarza Lothara III oraz saskich margrafów Henryka Lwa i Albrechta Niedźwiedzia.


  Smakuszki i specjały:

  Oryginalne serki ołomunieckie to odtłuszczony, miękki, dojrzewający ser z chudego kwaśnego twarogu. Mają wyjątkowy, pikantny smak, specyficzny zapach i żółtą "skórkę". Tradycja ich wyrobu na ziemiach czeskich liczy niemal 600 lat. Produkcja różnych pod względem maku i kształtu serków ołomunieckich jest od 120 lat zgodna z rodzinną recepturą. Historia tej produkcji ukazana jest w muzeum, w którym można zobaczyć przyrząd do formowania, młynek do twarogu, foremki do serków i stare fotografie. Na Morawach istnieje bardzo duża ilość fabryk i browarów, które są udostępnione do zwiedzania.

  Skalický trdelník pierwszy słowacki regionalny produkt spożywczy, który został zarejestrowany przez Unię Europejską. Skalický trdelník- to ciasto w kształcie walca pustego w środku, o średnicy wewnętrznej 3-5 cm, a zewnętrznej 6-10 cm. Przygotowuje się je w sposób tradycyjny. Wyrośnięte ciasto nawija się na drewniany wałek (po słowacku trdlo). Następnie naciera ubitymi białkami, posypuje siekanymi orzechami włoskimi, migdałami lub pestkami moreli. Piecze się do uzyskane złotego koloru nad żarem lub w piecu żarowym, co pewien czas obracając i natłuszczając. Dzięki temu ciasto uzyskuje swój wyjątkowy smak.


  Na narty:

  Narty na jednym karnecie w Polsce i na Słowacji? To już nie mrzonki. Dzięki porozumieniu ośrodków w Zwardoniu i Skalitem narciarze pierwszy raz w historii mogą swobodnie szaleć po obu stronach granicy.

  Na narty do Turcji?

  Czeskie ośrodki narciarskie

  Wiżajny- polski biegun zimna

  Słowackie ski regiony

  Centrum skitourowe w Samotni

  Sokolica ski-area

  Babia hora po slovensku

  Zimowy Grześ

  Autostopem:

  Poradnik autostopowicza
  Dla autostopowicza istnieje tylko jedna prawda: Każdy kierowca jest miły i chce go podwieźć, tylko Czasami sam jeszcze o tym nie wie. Bardzo rzadko zatrzymują się osoby zatrzymujące sie zawsze i wszędzie,"bo kiedyś też tak jeździli". Zdecydowaną większość trzeba do tego przekonać. Jak to zrobić?


  Kraj Fety i oliwek
  Kraj uroczych, otwartych i pomocnych ludzi. Kraj, który jest, oczywiście jak na bałkańskie warunki, wyjątkowo czysty. I wyjątkowo bezpieczny. Naszym celem była "kolebka greckiej cywilizacji", a jak mówią sami mieszkańcy "kwintesencja greckości"- Peloponez. I wyśniony przeze mnie masyw Olimpu.


  Paryż- Cudo nad Sekwaną
  Sercem regionu Ile de France jest oczywiście Paryż. Znajduje się tu co prawda kilkanaście innych ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc, jednakże nie ukrywajmy- magnesem przyciągającym wszystkich- czy to turyści, czy biznesmeni- jest leżące nad Sekwaną miasto- cud.

  PODRÓŻ DO SZWECJI I Z POWROTEM
  Parkingi w Szwecji to cała epopeja. Zacznijmy od tego, ze kary za Parkowanie są z góry ustalone: 700 koron za Parkowanie w niedozwolonym miejscu, 400 koron za Parkowanie w złym miejscu o złym czasie (na przykład na parkingowym miejscu, które ktoś już wykupił, albo 10 minut po minięciu daty ważności biletu parkingowego). Parkowanie dozwolone jest w miejscach oznaczonych znakiem "P"- jak parking- szczególnie należy uważać na podpisy pod tą magiczną literką.

  Czy wiesz, że:

  Park Narodowy Durmitor obejmuje malowniczy i najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary dochodzący nawet do 1300 m głębokości. Głębszy jest tylko kanion Colorado (1800 m) i kanion Colca w Peru (3400 m).

  Zbójnicki Szlak:

  A kiedy byś zbójnicką duszę poznać chciał, jej muzykę i pieśń i życie to "honorne" a pełne niebezpieczeństw i radości, to przenieś się duszą na jasną polanę, wśród gęstwiny borów odwiecznych komór i okien zbójeckich leżącą, a zobaczysz tam buchającą watrę, a obok niej kobziarza grającego i dzikie niemal postacie zbójników roztańczonych
 • Szlak zbójników karpackich

 • Co zbójnik wkładał do pyska  Szlak Architektury Drewnianej:

  (...) przystańmy na chwilę w niewielkiej Orawce. Od połowy siedemnastego wieku stoi tu kunsztowny kościółek z drewna. Wewnątrz- polichromia z cyklem scen z życia św. Jana Chrzciciela. To dzieło anonimowych twórców ludowych, którzy swoje talenty nierzadko poświęcali na tworzenie przydrożnych krzyży i kapliczek.