Aktualizacja: luty'18Sudety
bo... nie tylko Karpaty

Informator:


O regionie:

Oprócz Beskidów największe skupisko gór w Polsce. Zupełnie się jednak różnią od moich rodzinnych gór - przede wszystkim największy ssak to jeleń. Jedynym wrogiem jest dla niego człowiek, więc jeleniowate rozpanoszyły się na tym terenie. Można też spotkać obcy gatunek- muflony. Sudety nie mają olśniewających połaci lasów - króluje tu świerk a i to mocno podniszczony. Kolejna różnica to dostępność- w Sudetach niejednokrotnie drogi wiodą na sam szczyt. Turystów też tu jest mnogość, choć są też tereny rzadziej odwiedzane- jak Bardzkie, Opawskie poza sezonem czy Bystrzyckie.

Wędrując po sudeckich szlakach można zaobserwować żyjące tu muflony, a także znaleźć cenne minerały, które niegdyś stanowiły bogactwo tych gór (w średniowieczu Sudety były nazywane "skarbcem Europy"). W niektórych rejonach do można ponoć znaleźć złoto.


Linkownia:- www.naszesudety.pl - Fantastyczny serwis o Sudetach. nie tylko polskich. Serwis, w którym znajdziecie absolutnie wszystko. Od najnowszych publikacji, przez ciekawostki regionalne, opowiadania, pogadanki po profesjonalne artykuły. Jak twierdzi twórca serwisu, Waldek Brygier,: "prawie wszystko o Sudetach" czyli prawie wszystko na tej stronie jest o Sudetach :-)

- TRASY ROWEROWE - opisy tras rowerowych Sudetów i przedgórza Sudeckiego tworzona przez grupkę zapaleńcow.

- STUDENCKIE KOŁO PRZEWODNIKÓW SUDECKICH

Noclegi:


Uwaga! powtarzam się:) Skoro naszesudety.pl stworzyło genialny dział noclegowy - aktualizowany na bieżąco - to ja nie będę wyważać otwartych drzwi.
- Dział NOCLEGI na NaszeSudety.pl

Księgarnia:

Tu królują Sudety. NaszeSudety:) Waldemar Brygier - przewodnik i krajoznawca - to człowiek, który na Sudetach zęby zjadł. W efekcie od wielu lat prowadzi fantastyczną stronę naszesudety.pl, a dostępna tamże księgarnia oferuje perełki niedostępne gdzie indziej. Oprócz perełek klasyczne, weekendowe przewodniki Bezdroży. Reprintów Orłowiczowskich tu nie znajdziecie, gdyż za jego czasów "tam były Niemce...".Ochrona Przyrody:


W Górach Stołowych fantastyczne formy skalne występują nie tylko na Szczelińcu Wielkim i Małym oraz w Błędnych Skałach. Spotkać je można również w rejonie tzw. Skalnych Grzybów (północno-wschodnia część PNGS), Radkowskich Skał (przy Szosie Stu Zakrętów) czy też w okolicach Białych Skał leżących przy Narożniku. Miejsca te są mniej znane i rzadziej odwiedzane przez turystów, przez co bardzo atrakcyjne dla osób ceniących kontakt z przyrodą.

Wyjątkowość Karkonoszy i ich niepowtarzalne walory sprawiły, że już w 1933 roku w miejscach szczególnie cennych utworzono pierwsze rezerwaty przyrody: Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł, Kocioł Łomniczki, Kocioł Małego Stawu, Kocioł Wielkiego Stawu.
Warto zobaczyć:


Karkonosze:

Sztolnie w Kowarach

Skitury w Samotni
W Schronisku Samotnia otwarto centrum skitourowe na najwyższym poziomie. Można w nim przetestować, kupić i wypożyczyć sprzęt, a także nauczyć się jeździć od podstaw, udoskonalić technikę oraz zapoznać z elementami freeride'u. Centrum Skitourowe powstało w 2006 roku przy Szkole Górskiej w schronisku Samotnia nad Karpaczem Centrum ma przyczynić się do popularyzacji skituringu w Polsce i być miejscem spotkań- realnych i wirtualnych- wszystkich miłośników tej formy narciarstwa.Góry Sowie:

Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese" ("Olbrzym"). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód.

Dawnych kolei czar- Góry Sowie


Góry Stołowe:

Błędne Skały
Niepowtarzalny skalny labirynt obejmujący grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.) wyrzeźbiony w górnokredowych piaskowcach ciosowych przez wodę i wiatry, wykorzystujące niejednakową ich odporność na wietrzenie.

Błędne Skały - planem filmowym


Kudowa-Pstrążna - Muzeum Pogórza Sudeckiego:
Muzeum działające od 1984 r. w przepięknie położonej wsi Pstrążna. W skansenie gromadzone są zabytkowe obiekty z terenu Sudetów. Budynki mieszkalne, kuźnia wiejska czy wieża alarmowa są bogato wyposażone w orygnalne sprzęty służące niegdyś mieszkańcom tych ziem. dużą atrakcję stanowią liczne imprezy kulturalne podczas których odbywa się np. pieczenie chleba tradycyjnymi metodami w oryginalnym piecu chlebowym.


Góry izerskie:

Góry Opawskie są najdalej na wschód wysuniętym pasmem polskich Sudetów i jedynym na terenie województwa opolskiego. Tutaj marketingowe hasło "2 kraje, 3 regiony w 4 godziny..." może stać się hasłem krajoznawczym. Od Kotliny Kłodzkiej oddziela nas jedynie Zlatohorska Vrhovina i masyw Jeseników. Porównując do Beskidów... to taki Beskid Makowski - mało spektakularny, ale... po prostu piękny.


Przedgórze Sudeckie:

Zamek Książ
O powstaniu zamku Książ opowiada legenda, według której warowną siedzibę wzniósł tutaj cesarski rycerz Funkenstein. Jeszcze jako młody giermek podarował on swemu władcy worek znalezionego przypadkiem w lesie węgla, co tak zachwyciło obdarowanego, że naprędce awansował chłopaka i nazwał Tym Który Przynosi Kamienie Dające Iskry. Rozkazał też udać się w pobliską okolicę, odnaleźć cenne miejsce i wybudować tam obronny gród, strzegący odtąd czarnego skarbu. Według legendy wydarzenie to miało mieć miejsce w roku 933. Pierwsza historycznie udokumentowana wzmianka podaje, że w latach 1288-91 warownię w Książu odnowił i rozbudował książę świdnicko-jaworski Bolko I, syn Bolesława Rogatki i wnuk Henryka Pobożnego.

Tajemnice Bunkra


Galerie zdjęć:


Pstrążna - skansen Pogórza Sudeckiego

Góry Stołowe latem i zimą - z archiwum 2003

Adrspach - czeskie skalne miasto

Książniański Park Krajobrazowy

Góry Izerskie - archiwalne z 1999


SUDECKI MUWIT:

Zimowe Skały Błędne

Gdzie jest Lucia? - o zmianach na gastronomicznej mapie Głuchołaz

Droga - O niekończącej się podróży

Dobrze, że już jesteś... - - Samotność w górach

>Drewniaki:


> Drewniaki dolnośląskie

> Drewniaki opolskie

> Drewniaki po czeskiej stronie

> Skanseny