Aktualizacja: styczeń'19Jura Krakowsko-Częstochowska
W krainie Orlich Gniazd

Żarki  |  Koziegłowy  |  Olkusz  |  


Informator:


O regionie:Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Każdy krok, po tej ziemi to spotkanie z historią, przyrodą i pięknem niespotykanego gdzie indziej krajobrazu. Są tu miejsca znane w całej Polsce i poza jej granicami np. Ojcowski Park Narodowy, perła renesansu- zamek w Pieskowej Skale czy też niesamowita Maczuga Herkulesa, oraz miejsca, które są mało znane, lecz niemniej godne zobaczenia.

Linkownia:


- Forum jurajskie

- jura.net.vot.plNoclegi:


Jura jest tak znanym regionem turystycznym, że w okolicach znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne, stanice harcerskie i wszelakiego typu noclegownie. Polecamy kilka z nich.

- Stacja Turystyczna Domaniewice 54, Tel.: 032 644 71 68, www.stacjaturystyczna.prv.pl


Księgarnia:Tu królują bezwzględnie Bezdroza...Ochrona Przyrody:


Ojcowski Park Narodowy  Jaskinie i schroniska skalne są charakterystyczną grupą form związanych z wapieniami i działalnością krasową wód podziemnych. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska jest obszarem licznego ich występowania. Do tej pory zinwentaryzowano tu ok. 1000 jaskiń i schronisk (małych jaskiń), z czego na Ojcowski Park Narodowy przypada ponad 400. Rozwinęły się one głównie w skalistej odmianie wapienia jurajskiego.


Atrakcje turystyczne:


Warto zobaczyć:


Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Swym zasięgiem NPE obejmuje tereny zamieszkałe przez Krakowiaków Zachodnich, a więc obszar leżący po obu stronach Wisły na zachód od Krakowa aż po Przemszę. Skansen położony tak niedaleko od Krakowa, a jednak nieodwiedzany tak często i tłumnie, jak na to zasługuje.

Galerie zdjęć:


Zamek w Olsztynie

Żarki -miasteczko żydowskie
Jurajskie ciekawostki:

HISTORIA MUZEUM GÓRNICTWA RUD

Klątwa pierścienia
Jurajskie drewniaki:Dalewice, kaplica na górce

Wilków, drewniana kaplica

Miechów, dworek Zacisze

Prandocin, Drewniana dzwonnica na cmentarzu

Przesławice, drewniany kościół

Wygiełzów - Skansen Krakowiaków Zachodnich