Aktualizacja: listopad'19Beskid Żywiecki
Najwyższe polskie BeskidyInformator:


O regionie:


Na piękno i niepowtarzalny charakter Beskidu Żywieckiego składają się przede wszystkim wyniosłe szczyty, długie grzbiety z rozległymi i malowniczymi halami oraz rezerwaty, skrywające często prastarą karpacką puszczę zachowaną w niemal nienaruszonym stanie. To region, gdzie korzystać można z uroków pobytu w górach, jak i nad wodą. To geograficznie najwyższa partia Beskidów Zachodnich (1725m), obfitująca w bogactwo górskich krajobrazów. Dobrze zachowana jest tu pierwotna karpacka przyroda. Jezioro Żywieckie jest znane w całej Polsce ze swojego niezwykłego położenia.

Linkownia:


- www.mosornygron.pl

Noclegi:


W tym regionie na turystów plecakowych czekają chatki studenckie - jest tu ich zatrzęsienie. Dla bardziej tradycyjnych (i z rodzinami) podwoje otwierają schroniska PTTK. W dolinach aż roi się od gospodarstw agroturystycznych, oferujących różnorodne noclegi.

- Chałupa Chemików- Dolina Danielki, tel: (+48 32) 258 26 26, gsm: 609 34 91 04, e-mail: chatka_chemikow@o2.pl, www.danielka.com.pl

Księgarnia:Od Babiej Góry boli głowa... Publikacji wszelakich też jest dość dużo (choć większośc regionalnych). Pozostałe regiony żywieckiego... wciąż czekają na odpowiednie publikacje.

s
Ochrona Przyrody:


Babiogórski Park Narodowy
Park leży na terenie masywu górskiego w Beskidzie Żywieckim w obrębie Beskidu Wysokiego. Najwyższy szczyt: Diablak 1725 m n.p.m. Masyw jest oddzielony od sąsiednich pasm na zachodzie przełęczą Jałowiecką (1017 m n.p.m.), na wschodzie przełęcz Krowiarki (986 m n.p.m.). Od północy przylega do doliny Skawicy, od południa łagodny stok przechodzi w płaską kotlinę Orawską, oddzielającą Babią Górę od wypiętrzenia Tatr.


Atrakcje turystyczne:


Warto zobaczyć:


Skansen w Sidzinie

- niewielki, acz wart zwiedzenia.
Godziny otwarcia:
Od 1 kwietnia do 31 października.
Wtorek- piątek 7-15
Niedziela 10-18Kontakt:
Stanisława Czarny, tel.: 501 597 208

Pasmo Polic

Pasmo Polic- pasmo górskie w Beskidzie Żywieckim w Beskidach Zachodnich; zaczyna się od Przełęczy Lipnickiej, później biegnie przez Policę, skąd schodzi w kierunku doliny Skawy przez Okrąglicę, Urwanicę, Naroże i Czupel. Kończy się na dolinie Skawy koło Osielca. Od szczytu Policy w kierunku południowo- wschodnim odchodzi długi grzbiet, wyznaczający dział wodny pomiędzy zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego- od Syhylca na Przełęcz Zubrzycką i dalej na Pasmo Żeleźnicy (Pasmo Orawsko-Podhalańskie). Kończy się na Przełęczy Sieniawskiej, za którą leżą Gorce.

W okolicy schroniska na Hali Krupowej regularnie organizowane są ZIMAKI- czyli zimowe przejścia z noclegiem gdzieś w śniegu.

Tu również kwestują wolontariusze z Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nad stroną schroniska czuwa znany podróżnik, Kuba Terakowski.


Galerie zdjęć:


Babia Góra jesienią

Zawoja i wsie podbabiogórskie
Babiogórskie ciekawostki:

BLIŻEJ SŁOŃCA - Marcin Żyła

Babia Hora po slovensku

Sokolica Ski Area
Bieszczadzkie drewniaki:Skansen Babiogórców w Zawoi Markowej

Jeleśnia - karczma z XVIII w.