Aktualizacja: listopad'19Tatry
Uwaga na turystów!

Zakopane  |  


Informator:


O regionie:


Tatry są najwyższym pasmem górskim w Karpatach, a dokładniej w Karpatach Zachodnich. W porównaniu z całymi Karpatami, Tatry zajmują niewielka powierzchnię, bo niespełna 800 kilometrów kwadratowych z czego nieco ponad 20% leży w granicach Polski, pozostała część to już Słowacja. Długość Tatr mierzona od wschodu do zachodu ma w linii prostej około 60 kilometrów.

Umownie Tatry dzieli się na Zachodnie z Bystrą (2248 mn.p.m.) i Starorobociańskim Wierchem (2176m) i Wschodnie. Te drugie z kolei na Bielskie (Hawrań, 2152) i Wysokie- z najwyższym szczytem Tatr, Gerlachem (2655m, Słowacja) oraz najwyższym szczytem Polski- Rysy (2499m). Granicę pomiędzy Tatrami Wschodnimi, a Zachodnimi stanowi linia biegnąca z północy przez dolinę Suchej Wody, przełęcz Liliowe i dolinę Cichą po słowackiej, południowej stronie.

Przypominamy, że 1 listopada do 15 czerwca przyszłego roku, wszystkie szlaki wysokogórskie w Tatrach Słowackich (powyżej schronisk) zostają zamknięte dla ruchu turystycznego. Zamknięte są również przejścia graniczne w Tatrach.

Linkownia:
Księgarnia:

Ochrona Przyrody:


Tatrzański Park Narodowy Tatry są najwyższymi górami alpejskimi w Karpatach Zachodnich. Jest to jedyny w Polsce obszar typowo wysokogórski. Dzieli się na dwie części: Tatry Wysokie zbudowane ze skał krystalicznych i Tatry Zachodnie zbudowane ze skał krystalicznych i osadowych. Najwyższy szczyt- Rysy, 2499 m n.p.m. Liczne oligotroficzne jeziora. Powierzchnia największych: Morskiego Oka i Wielkiego Stawu sięga 35 ha. W Tatrach zachodnich liczne są jaskinie (ok.550).
Atrakcje turystyczne:


Warto wiedzieć:


Czy wiesz, od czego pochodzi nazwa naszych najwyższych gór? Od starosłowiańskiego słowa "try-try", co oznaczało wielkie głazy.


Szlaki turystyczne:

Odcinek od Przełęczy Zawrat do Koziego Wierchu będzie można pokonywać tylko w kierunku wschodnim tj. od Zawratu w kierunku Koziego Wierchu. Na ścieżce prowadzącej na Orlą Perć pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego postawili tablice z trupią czaszką. Ich koledzy- ratownicy TOPR-u mówią, że to rozwiązanie może zbyt radykalne, bo bardziej straszy niż ostrzega. Orla Perć jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków w Tatrach. Co roku ginie na nim przynajmniej kilku turystów.


Podhale:

Podhale – kraina historyczno-etnograficzna w południowej Polsce u północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca. Podhale zajmuje środkową część Kotliny Podhala, na południu wkracza w Tatry. W krajobrazie Podhala występują rozległe torfowiska i stożki napyłowe. Najważniejsze miejscowości: Nowy Targ (historyczna stolica Podhala), Ludźmierz, Zakopane, Szaflary, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Podczerwone, Chochołów, Witów, Koniówka i inne. Południową część Podhala nazywa się czasem "Skalnym Podhalem" – obejmuje ono obszar od Brzegów i Bukowiny po Zakopane, Kościelisko i Witów. Do najcenniejszych zabytków należy grupa pięciu kościołów podhalańskich. Wysokości bezwzględne tej krainy wahają się od 600 do 900 m n.p.m. Zimy są tutaj mroźne ze średnią temperaturą stycznia-6°C i częstymi zamgleniami, lata natomiast – stosunkowo ciepłe (ze średnią temperaturą lipca 16°C) i suche. Bogata kultura ludowa rozwinęła się wśród wolnej od dawna od powinności pańszczyźnianych ludności góralskiej.


Góralski Karnawał:

Pierwszy "Góralski Karnawał" został zorganizowany w 1973 roku z inicjatywy ówczesnego Prezesa Zarządu Domu Ludowego, znanego twórcy ludowego, tancerza, śpiewaka i po trosze poetę Józefa Koszarka, przy współudziale miejscowych działaczy kulturalnych, a także przy wsparciu organizacyjnym Adama Sawiny. Początkowo obejmował on swoim zasięgiem jedynie teren powiatu nowotarskiego, choć i wtedy przybywali kolędnicy z województwa krakowskiego i powiatu żywieckiego. Z czasem chętnych było tak wielu, że do bukowiańskiego Karnawału zespoły i soliści kwalifikowani byli w drodze eliminacji rejonowych. W innym przypadku impreza musiałaby trwać dwa tygodnie.


Galerie zdjęć:


Zimowe Zakopane

Dolina Białego i Sarnie Skały

Pęksów Brzyzek i ulica Kościeliska
Tatrzańskie ciekawostki:

Tylko dla Orłów
Prawie wyjście na Rysy
Rzecz o Tatrach
Tatrzańskie drewniaki:Willa Atma - Zakopiańskie wille

Willa Koliba - Zakopiańskie wille

Kominiarski Wierch - nowoczesny hotel

Kościół na Pęksowym Brzyzku