Aktualizacja: '2020Pogórza, przedgórza i podgórza
Niby góry, a jednak pod nimi...Informator:


O regionie:Pogórze Karpackie (Pogórze Beskidzkie) – północny pas Karpat polskich i czeskich, są to niższe partie Zewnętrznych Karpat Zachodnich, najdalej na północ wysunięta część Karpat Zachodnich, położona pomiędzy Beskidami na południu a Podkarpaciem Północnym na północy.

Pogórze ma charakter wyżyny składającej sie z niewysokich wzniesień o wysokościach od 350, do ok. 600 m n.p.m. W trzeciorzędzie erozja wietrzna i wodna wyrównała płaskowyż, wypiętrzony wskutek ruchów tektonicznych. W czwartorzędzie, w czasie ostatniego zlodowacenia, nastąpiła inwazja lądolodu skandynawskiego. Te czynniki spowodowały zrównanie wierzchowinowe, czego rezultatem są szerokie, łagodne i obłe stoki. Skutkiem lądolodu są również doliny U-kształtne.

Pogórza beskidzkie dzielą się na:
1)Pogórze Zachodniobeskidzkie
 • Pogórze Śląskie
 • Pogórze Wielickie
 • Pogórze Wiśnickie

 • 2)Pogórze Środkowobeskidzkie
 • Pogórze Rożnowskie
 • Pogórze Ciężkowickie
 • Obniżenie Gorlickie
 • Pogórze Jasielskie
 • Kotlina Jasielsko-Krośnieńska
 • Pogórze Strzyżowskie
 • Pogórze Dynowskie
 • Pogórze Bukowskie
 • Pogórze Przemyskie

 • Góry Sanocko-Turczańskie


 • Linkownia:
  Noclegi:


  Pogórza nie są tak atrakcyjnym turystycznie regionem, jak nieodległe Beskidy. Tylko, że... kiedy otwierane są tu podwoje dla miłych gości... to goście są naprawdę mili, gospodarze uczynni, a niemal każdy nocleg to kwintesencja gościnności.

  - Jamna 46 - Chatka Włóczykija, tel: 603 811 711
  GPS N 49 46 088` E 20 49 825

  - PTSM "Rozdzielnia Wiatrów"- Głobikowa, Głobikowa 81 c, 39- 210 DĘBICA, 014 6816769, globikowa@poczta.onet.pl, Grzegorz Wadas, tel. 606 182 439 (opiekun i dobra dusza schroniska)

  Ochrona Przyrody:


  Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy  Rezerwat przyrody nieożywionej "Kamień Grzyb" znajduje się w miejscowości Połom Duży na południe od Nowego Wiśnicza, na północno-wschodnim ramieniu wzgórza Bukowiec. Zaś pomnik przyrody nieożywionej "Kamienie Brodzińskiego" stanowi grupa ciekawych kształtem skał zbudowanych z piaskowca istebniańskiego, położona na granicy Lipnicy Murowanej i Rajbrotu.
  Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy  Do najcenniejszych elementów przyrody nieożywionej należy zgrupowanie form skalnych w rezerwacie przyrody "Skamieniałe Miasto"W Ciężkowicach. W rejonie Bukowca znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej "Diable Skały" i jedna z najdłuższych jaskiń szczelinowych w Polsce tzw. "Diabla Dziura" o długości ok. 320 m, miejsce hibernacji najrzadszego w Polsce nietoperza podkowca małego. Pojedyncze twory skalne stanowią pomniki przyrody "Wieprzek"W Jastrzębi i Jar "Wodospad" w Ciężkowicach.
  Atrakcje turystyczne:


  Warto zobaczyć:


  Skansen w Sanoku

  Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Ogromnym plusem jest malownicze położenie- na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia. 38 ha powierzchni podzielone jest na 5 Sektorów. Sektory są ułożone tak logicznie i zgodnie z topografią, że jest to aż nieprawdopodobne.


  [w:] Góry Sanocko-Turczańskie

  Wisnicko-Lipnicki P.K.

  Wsie w okolicach wschodnich rubieży Beskidu Wyspowego obfitują w przepiękne sady, wiosną urzekająco białe od kwitnących drzew owocowych, latem mieniące się wszystkimi kolorami dojrzewających owoców- nie na darmo prowadzi tędy szlak Kwitnącej Jabłoni, a na początku maja obchodzone jest Święto Kwitnącej Jabłoni.
  To tutaj - w Lipnicy - w Niedzielę Palmową mieszkańcy prezentują najwyższe palmy w Polsce. To tutaj znajduje się XV wieczny, drewniany kościółek św. Leonarda, doceniony przez UNESCO. Wreszcie, tutaj możecie podziwiać dworek Matejki i zamek w Wiśniczu.


  [w:] Pogórze Wiśnicko-Lipnickie

  Trupielec i kurhany

  Nieco makabryczna nazwa wzgórza Trupielec pochodzi prawdopodobnie od istniejących w okolicy cmentarzysk kurhanowych. Z kolei jedna z legend mówi o powstałym w XIX w. na jego stokach osuwisku, które odsłoniło cmentarzysko z okresu potopu szwedzkiego. Na samym szczycie znajduje się jeden z wczesnośredniowiecznych kurhanów ciałopalnych.


  [w:] Pogórze Wielickie

  Kalwaria Pacławska

  Kiedy w XVII wieku Andrzej Maksymilian Fredro powrócił z pielgrzymki do Jerozolimy, zapragnął w swoich dobrach wybudować stacje Męki Pańskiej oraz kościół i klasztor szerzący nabożeństw kalwaryjskie. Budowę w Pacławiu rozpoczęto w 1665 r., a w trzy lata później sprowadzili się tam ojcowie franciszkanie


  [w:] Pogórze Przemyskie


  Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

  Skansen Prezentuje tradycyjną kulturę ludową Pogórzan gorlickich, grupę ściśle związaną z całym Pogórzem Karpackim. Na obszarze o powierzchni ok. 2 ha znajduje się 15 obiektów. W jego sąsiedztwie usytuowany jest dworek mieszczański przeniesiony z Gorlic, na miejsce już nie istniejącego, osiemnastowiecznego dworku szlacheckiego. Naprzeciwko dworku wznosi się szesnastowieczny dwór obronny - dawna siedziba rodu Gładyszów.  [w:] Okolice Gorlic

  Tropie

  Tropie pochodzi najprawdopodobniej od greckiego słowa „trope”, co znaczy zawrót, zakręt, zwrot, co może dotyczyć usytuowania miejscowości na zakręcie rzeki. Greckie pochodzenie nazwy można powiązać z teorią pobytu w tych stronach przedstawicieli zakonu iroszkotów około IX wi., którzy się greką posługiwali. Zgodnie z tym poglądem, nazwa Tropie musiała się tutaj utrwalić i przetrwać ponad tysiąc lat.
  Najważniejszym zabytkiem Tropia jest kościół świętych Świerada i Benedykta datowany na XI w. Podczas badań archeologicznych w latach sześćdziesiątych XX w. odkryto fragmenty starszej budowli pod obecną bryłą kościoła, ale ta zagadka jeszcze nie została wyjaśniona.  [w:] Pogórze Ciężkowicko-Rożnowskie

  Schron kolejowy w Stępinie

  Tunel schronowy wchodził w skład głównej kwatery Hitlera z II wojny światowej – kompleksu Anlage Süd. Stępińsko-cieszyński tunel (schron nr 1) jest największym obiektem kompleksu – liczy 393 m długości, blisko 12 m wysokości i ma ściany grubości ponad 2 m. Jego kształt jest łukowaty, co chroni go przed bezpośrednim atakiem bombowym. Ma on także system zabezpieczeń przed atakiem chemicznym. W 1941 r. w schronie kolejowym zatrzymał się pociąg Hitlera. Obecnie tunel schronowy stanowi miejscową atrakcje turystyczną i jest udostępniony do zwiedzania.  [w:] Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie
  Mapa pochodzi z: http://www.pogorza.pl - jedyne, pełne źródło informacji o pogórzach...