Aktualizacja: maj'2020Pieniny
Trzy Korony nie są najwyższym szczytem...Informator:


O regionie:


Pieniny stanowią część ciągnącego się na długości ok. 550 km pienińskiego pasa skałkowego, oddzielającego zewnętrzne Karpaty fliszowe od Karpat wewnętrznych tzw. krystalicznych. Od południa Pieniny graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim.

Pieniny Środkowe (Pieniny Właściwe), często określane po prostu jako Pieniny. Rozciągają się między Czorsztynem a Szczawnicą. Najwyższy szczyt Trzy Korony- 982 m n.p.m.- nie jest wbrew obiegowym opiniom, najwyższym szczytem Pienin (jest nim bowiem Wysoka- w paśmie Małych Pienin) Najatrakcyjniejszym pod względem przyrodniczym i krajobrazowym fragmentem pasma są Pieniny Właściwe. Północne zbocza opadają ku dolinom łagodnie, zaś od południa w stronę Dunajca zbocza obrywają się efektownie ścianami wapiennymi o wysokości dochodzącej do 300 m. Największą atrakcją tej części Pienin jest Spływ Dunajcem.

Małe Pieniny- wschodnia część pasma Pienin, ciągnąca się od doliny Dunajca do Przełęczy Rozdziela. Długość 14 km, szerokość 4 km, grzbietem biegnie granica między Polską a Słowacją. Najwyższy szczyt, będący jednocześnie najwyższym w całych Pieninach- Wysoka (1052 m n.p.m.).Pieniny Spiskie, między doliną Białki a przełomem Dunajca pod Niedzicą. Najwyższy szczyt Żar (Branisko)- 879 m n.p.m.
Linkownia:


- www.pieniny.org
- www.szczawnica.info
- Szlachtowa.pl
- Muzyczna owczarnia- klub muzyczny w Jaworkach

Informator noclegowo-gastronomiczny:


O ile Szczawnica oferuje bogaty wybór lepszych i gorszych lokali gastronomicznych (obowiązkowy punkt pobytu to cukiernia u Jacaka ze słynnymi lodami i drożdżówkami z kakao), o tyle w pozostałych miejscowościach trudno szukać jakiegokolwiek wyboru. W Jaworkach działa "Bacówka" z bardzo dobrą kuchnią, ale i wysokimi cenami. Ostatni sklep znajduje się w Jaworkach, kolejny dopiero w Kosarzyskach, kilka kilometrów za Obidzą.

W Krościenku istnieją dwie restauracje i bar oraz słynna karczma u Walusia, w Jaworkach zaś karczma z potrawami regionalnymi. W okolicach Niedzicy i Czorsztyna działają praktycznie tylko sezonowe bary. W Czerwonym Klasztorze, na terenie zabudowań otwarto bar z napojami i szybkimi daniami. Niemal w każdej miejscowości znajdują się sklepy spożywcze- bardzo dobrze zaopatrzone.

Księgarnia >> pienińska bibliografia

Ochrona Przyrody:


Pieniński Park Narodowy Najbardziej znanym przykładem malowniczych form skalnych jest przełom Dunajca, gdzie niemal pionowe ściany dochodzą do kilkuset metrów wysokości. Pieniny należą do gór średnich - najwyższym szczytem parku są Trzy Korony (982 m n.p.m.). .
Atrakcje turystyczne:


Warto zobaczyć:


Zamki nad jeziorem

Zamek w Niedzicy stoi na wysokosci 566 m n.p.m., 75 metrów nad dawnym poziomem Dunajca. Jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Wnętrza zwiedza się z miejscowym przewodnikiem, który opowiada m.in. historię skarbu Inków. Na dziedzińcu tak zwanego górnego zamku w Niedzicy i w pobliżu zamkowej kaplicy pojawia się w poszumie gwałtownego wichru kobieca postać w bieli, która wyrasta jak gdyby w nadnaturalnej wielkości zjawę, sięgającą sklepienia. Legenda głosi że to duch nieszczęsnej księżniczki z kraju Inków Uminy, która tu w drugiej połowie osiemnastego wieku żyła przez lat kilka jako żona jednego z właścicieli zamku.
Wąwóz Homole

wspaniały skalny wąwóz, którego ściany, mieniące się różnymi kolorami, sięgają az 120 m. Dnem wąwozu biegnie wartki strumień, tworząc liczne kaskady. Płynący dnem potok Kamionka wyżłobił w wapiennym podłożu fantastyczne turnie i strome, dochodzące do 120 m wysokości, ściany skalne. Możemy tu podziwiać wyjątkową naskalną roślinność. wąwóz już od XV w. znany był jako miejsce poszukiwania skarbów. Ponoć Józef Baczyński- zbójnik nad zbójnikami- tu właśnie ukrywał swoje łupy.Szlachtowa - cerkiew

Wzrok przyciąga bryła świątyni (na planie krzyża greckiego- równoramiennego) i charakterystyczne, kopulaste wieże. Warto zwrócić uwagę na bogactwo polichromii wewnątrz świątyni, a szczególnie na miecz św. Pawła, który- wbrew temu co się powszechnie sądzi- nie symbolizuje obrony wiary, a męczeńską śmierć, właśnie przez ścięcie mieczem.Wąwóz Homole

wspaniały skalny wąwóz, którego ściany, mieniące się różnymi kolorami, sięgają az 120 m. Dnem wąwozu biegnie wartki strumień, tworząc liczne kaskady. Płynący dnem potok Kamionka wyżłobił w wapiennym podłożu fantastyczne turnie i strome, dochodzące do 120 m wysokości, ściany skalne. Możemy tu podziwiać wyjątkową naskalną roślinność. wąwóz już od XV w. znany był jako miejsce poszukiwania skarbów. Ponoć Józef Baczyński- zbójnik nad zbójnikami- tu właśnie ukrywał swoje łupy.Małe Pieniny

Małe Pieniny ciągną się od Szczawnicy aż po przełęcz Gromadzką- najpiękniejszy ich odcinek znajduje się między Szafranówką, a Wysoką (na mapach niekiedy błędnie zaznaczoną jako Wysokie Skałki. Masyw charakteryzują długie trawiaste połoniny i liczne skałki, nagle wyrastajace wśród traw. Im dalej na wschód tym mniej skałek tym krajobraz staje się bardziej charakterystyczny dla Beskidów. Grzbietem wiedzie szlak niebieski- wspaniała trasa dla miłośników samotności i pięknych widoków. W lecie towarzyszą stada owiec- za Szafranówką i pod Durbaszką stoją letnie szałasy w których można spróbować żętycy czy oscypków.Muzyczna Owczarnia

Nigel Kennedy, Nippy Noya, Martyna Jakubowicz, Jarosław Śmietana, Marek Raduli, Wojtek Pilichowski oraz zespoły Dżem, Nocna Zmiana Bluesa, TSA, Lombard to wykonawcy, którzy zapełniają widownię wielu renomowanych klubów nie tylko w Polsce. Mało kto, widząc listę tak znamienitych artystów, byłby w stanie uwierzyć, że wszyscy koncertowali, a niektórzy nawet wielokrotnie, w mało znanym klubie gdzieś w Pieninach. A jednak!


Biała Woda

przecudowna dolina idealna na spacer, niezbyt trudną wycieczkę rowerową lub dojście w góry. Nad doliną górują wapienne skały, miedzy nimi płynie potok o białawym, wapiennym zabarwieniu.
Wchodząc w żwirową drogę, prowadzącą do rezerwatu Białej Wody, trudno uwierzyć, że nie tak dawno teren ten upstrzony był łemkowskimi chałupami. O dawnej zabudowie doliny świadczą zdziczałe drzewka owocowe i zachowane gdzieniegdzie podmurówki domów.Galerie zdjęć:


Spływ Dunajcem -

Małe Pieniny -

Czorsztyn i Niedzica -

Trzy Korony i Zamek Pieniński -

Jarabinska tesnava -
Pienińskie ciekawostki:

Trzy Królowe Pienin

Zamek Czorsztyn - polska warownia nad jeziorem

Inkowie w Pieninach

RUSINI SZLACHTOWSCY

GÓRALE PIENIŃSCY
Pienińskie drewniaki:Krościenko - Zabudowa uzdrowiskowa

Grywałd - kościół XV w. św Marcina

Sromowce Nizne - Kościół św. Katarzyny