Aktualizacja: styczeń'19Beskid Makowski (Myślenicki)
Kontrowersyjny Beskid

Pcim  |  


Informator:


O regionie:


Grupa Koskowej Góry stanowi większą, zachodnią część Beskidu Makowskiego. Składa się z trzech pasm, z których głównym i największym jest Pasmo Koskowej Góry (866 m). Grupa Koskowej Góry oddzielona jest od Beskidu Małego i Pasma Babiogórskiego doliną Skawy, natomiast od Pasma Lubomira i Łysiny- środkowym biegiem Raby i doliną Krzeszowskiego Potoku. Do niedawna roztaczał się stamtąd widok "okólny", teraz brzeziniak na szczycie jest coraz wyższy...

Masyw Kotunia- Formalnie należy do Grupy Koskowej Góry- jednakże możliwości turystyczne sprawiają że niejednokrotnie traktowany jest osobno. Od Pcimia przez łąki zawadczańskie aż po stoki Parszywki nad Więcierzą i Więciórką. Główny- żółty szlak- nie należy do najciekawszych, ale istnieje mnogość nieoznakowanych wariantów trasy.

Lubomir, Klimas i Zębolowa
Formalnie należą, ze względu na charakter wyspowy do Beskidu Wyspowego, który za naturalną granicę obrał sobie rzekę Krzczonówkę. Jednakże... wędrując po Makowskim z trudem daje się nie zauważyć, ze turystycznie region należy ten jednak do Makowskiego:) Takie przynajmniej jest nasze stanowisko:) Uzasadnienie takiego stanowiska znajduje się w artykule "Kontrowersyjny Beskid" i fakcie ze granice Makowskiego i wyspowego są płynne i każdy autor wykazuje w tym temacie pełną dowolność.Linkownia:Noclegi:


Tu króluje agroturystyka, choć np. w Skomielnej otwarto niedawno centrum SPA (SIC!)

- Jolinkowo- Noclegi w prawdziwej agroturystyce na Jaworzynach


Księgarnia:Czy to dlatego, że do końca nie wiadomo, do którego regionu należy ta okolica... czy też dlatego, że tak naprawdę nie ma tu nic... nie wiadomo. Królują zatem wydawnictwa regionalne (uporczywie wyszukiwane przez Piotra Sadowskiego - zatem głównie historyczne). Ale również kilka perełek ogólnych się znajdzie.Atrakcje turystyczne:


Warto wiedzieć:


Rzecz o nazwie- pierwszy problem krajoznawcy

Gdzie leży Beskid Makowski? Jakie są jego granice? Co oferuje przeciętnemu turyście, a co wykwalifikowanemu krajoznawcy? Wiadomości na ten temat próżno szukać w internecie. Próżno też ich szukać w publikacjach naukowych oraz turystycznych. Przez długi okres czasu zastanawiałam się dlaczego tak jest?

Kultura ludowa Beskidu Makowskiego - pióra Piotra "BeBe" Drzewskiego

Ubodzy Kliszacy nie byli szanowani ani przez jednych ani przez drugich sąsiadów. Nikt też nie uważał ich za "swoich", ponoć nazywano ich pogardliwie "gaciorzami". Przezwisko wzięło się stąd, iż głównym elementem stroju ludowego Kliszaków były białe lniane spodnie, poszarpane na końcach. Jednak do dnia dzisiejszego nie zachował się ani jeden egzemplarz takich "gaci". Najdalej na północ wysunięte wsie o charakterze góralskim to Bieńkówka, Trzebunia, Pcim i Stróża. Oczywiście podział ten opiera się na badaniach etnograficznych z okresu międzywojennego. Obecnie owe różnice nie są już tak widoczne, a kultura ludowa powoli zatraca swą odrębność i wyrazistość.

Galerie zdjęć:


Jordanów - Chrobacze - dworek
Ciekawostki:

Droga na Zawadkę

Kalwaria Tokarska

Historia starej szkoły w Bystrej

Czarownica ubija masło... polana Bania

Obserwatorium na Lubomirze
Drewniaki w Makowskim:Tokarnia - kościół (dziś w skansenie w Zubrzycy)

Trzemeśnia

Krzeczów

Łętownia