Aktualizacja: listopad'19Beskid Niski
Urok opuszczonych dolin

Wysowa  |   Gładyszów  |  Dukla  |  Barwinek  |  Rymanów  |  


Informator:


O regionie:


Góry leżące pomiędzy Beskidem Sądeckim (Krynica), a Bieszczadami (dolinami Osławy i Osławicy), Kartografowie spierają się co do dokładnego przebiegu granicy. Turyści nie mają wątpliwości- oba te masywy są tak fascynujące, że przebiegi granic nie mają tu znaczenia. Beskid Niski to przede wszystkim piękne, opuszczone dolinki, naznaczone krwawą historią i wysiedleniami ludności łemkowskiej. W krajobrazie dominują niewysokie, zalesione szczyty, przepiękne ciągi dolin, ślady dawnej bytności człowieka i ... drewniane cerkwie... Beskid Niski sąsiaduje od zachodu z Przełęczą Tylicką, położone są pomiędzy rzeką Białą i rzeką Ropą z jej dopływem Zdynią. Od wschodu zaś doliny Osławy i Osławicy. Od południa- granica polsko słowacka, od północy zaś główna droga między Gorlicami,a Przemyślem.
Oświadczenie: Jest taki portal... Portal http://www.beskid-niski.pl/, Bartka Wadasa. Zawiera tak dużo informacji, aktualności oraz innych wartych odnotowania materiałów, że osobiście nie widzę sensu kopiowania części tekstów, nawet za zgodą zainteresowanych. Dlatego pozwalam sobie zamieścić krótką informację oraz link do strony. Lwia część materiałów pochodzi właśnie z beskid-niski.pl, duża część to jednak materiały autorskie Muwit.pl

Linkownia:


- www.beskid-niski.pl

Noclegi:


W Beskidzie Niskim królują chatki studenckie (niestety czynne głównie w sezonie letnim). Dla nieco bardzie wymagających: całkiem liczne gospodarstwa agroturystyczne. Niektóre na poziomie prawie hotelowym, inne - jak za starych dobrych czasów" "ja Panu szopę otworzę..." Tu też znajduje się kultowa bacówka w Bartnem, która niestety stała się zwykłym schroniskiem i z kultem nie ma już nic wspólnego.

- Gościniec Banica,
Krzywa-Banica 2,
0 508 352 554, 018 351 00 43,
gościniecbanica@op.pl, www.banica.com.pl


Księgarnia:

Ochrona Przyrody:Magurski Park Narodowy
Krajobraz parku to typowy krajobraz gór średnich i niskich. Dominują nieodporne skały fliszu karpackiego płaszczowiny Magurskiej. Miejscami wypiętrzone są synkliny twardego, odpornego na erozję piaskowca Magurskiego, tworząc bardzo urozmaicone wychodnie (z najciekawszych: Diabli Kamień pod Foluszem, czy Kornuty nad Bartnem).


        


Warto zobaczyć:


Cmentarz wojenny nr 51 - Rotunda:
Cmentarz z I wojny światowej, usytuowany na szczycie góry Rotunda w Beskidzie Niskim w miejscowości Regietów. Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Założenie cmentarza zaprojektował Dušan Jurkovič. Pochowano tu 42 żołnierzy austro-węgierskich oraz 12 rosyjskich poległych w lutym i marcu 1915 roku.  >>


Cmentarze wojenne  |   Zdjęcia z Rotundy  |  


Pasma i szlaki:


Pasmo graniczne - Z widokiem na słowackich Łemaków:
PASMO GRANICZNE obejmuje tereny pomiędzy doliną Biełczy i przełęczą Beskid nad Czeremchą (581 m n.p.m.) od zachodu, a Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) od wschodu. Od północy granicą jest Droga Karpacka biegnąca doliną Wisłoka, a jest to granica polsko- słowacka. W zachodniej części pasma, króluje masyw Kamienia nad Jaśliskiami (857 m), którego partie szczytowe objęte sa powstałym w 2000 roku rezerwatem "Kamień". Masyw ten to miejsce szczególnie ciekawe ze względu na ukryte i trudnodostępne wyrobiska po dawnych kamieniołomach, oraz stopniowo odkrywane cmentarze pochodzące z czasów I wojny światowej.

Barwinek  |  


Warto zobaczyć:
Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej:
Jedno z nielicznych muzeów kultury Łemkowskiej znajduje się w Zyndranowej nad rzeką Panną. Dzisiejsze, coraz bogatsze w eksponaty muzeum, prowadzone przez ponad 30 lat przez Fedora Gocza, przechodziło w swej historii różne koleje losu. Usiłując ocalić od zapomnienia kulturę, język, tradycję i wszelkie ocalałe pamiątki powracających na swoje ziemie z wypędzenia Łemków, w 1968 roku Fedor Gocz, z pomocą grona działaczy społecznych, urządził w zabytkowej zagrodzie Izbę pamiątek Kultury Łemkowskiej.
Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej- na beskid-niski.pl

Galerie zdjęć:


Cmentarz wojenny nr 70 - Owczary (Rychwałd)

Cmentarze wojenne -nr 49 i 50 - Wysowa

Jawor - święta góra Łemków

Wiosna w Wysowej i Blechnarce
Ciekawostki z Niskiego:

Nocne brzmienie ektenii - artykuł Marcina Żyły

Wysowa - uzdrowisko w cieniu Krynicy

HISTORIA 24- GODZINNEJ SZARLOTKI

Urok Opuszczonych Dolin

NIEZNAJOWE UJŚCIE ZAWOI

WIEŻA NA BARANIM

Cmentarz nr 50 – Wysowa
Bieszczadzkie drewniaki:Cerkiew w Kwiatoniu - UNESCO

Skwirtne

Jawor - święta góra Łemków

Wysowa - cerkiew

Wysowa - kościół

Sękowa - UNESCO

Owczary (Rychwałd) - UNESCO

Zdynia

Konieczna

Gładyszów
Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |