Aktualizacja: grudzień'18Zachodniopomorskie
Nad zalewem Szczecińskim

Informator:


O regionie:Linkownia:- Uroki pojezierza wałeckiego

- Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

- Muzeum Narodowe w Szczecinie

- swinoujscie.uznam.net.pl - Internetowy przewodnik po Świnoujściu

Noclegi:


Okazuje się, że na pojezierzach również można znaleźć klimatyczne chatki studenckie. Oto jedna z nich.
Florianka- Brzeźniak, gmina Węgorzyno, chatka studencka OA PTTK Szczecin- 20 miejsc noclegowych na łóżkach + pole namiotowe
www.florianka.prv.pl, e-mail: florianka@wp.pl


Księgarnia:

Tutaj, dla odmiany, króluje wydawnictwo RAJD.

- Wyspa Uznam i okolice, Zamorski Marcin, Rajd

- Wyspa Wolin, Zamorski Marcin, Rajd
Ochrona Przyrody:


Woliński Park Narodowy
Wyspa Wolin, generalnie ukształtowana przez ostatni lodowiec, wciąż się zmienia. Współczesny obraz wyspy kształtował się około 10-11000 lat. Pierwotnie utwory lodowcowe modelowane były przez wiatry i wody, zalewane tereny stopniowo zamieniały się w bagna i torfowiska. Stale działały wody Bałtyku i Odry tworząc m.in. wydmowe mierzeje jak również klify. Dominującym krajobrazem jest pasmo wzniesień moreny czołowej graniczące na odcinku ok.15 km z morzem. Najwyższe aktywne klify osiągają wysokość 95m.


Drawieński Park Narodowy Tych co lubią las i wodę, ciszę i świergot ptaków, kontakt z naturą i piękne widoki zachwyci krajobraz tego obszaru. Podziwiać można atrakcyjną rzeźbę terenu, ukształtowanie linii brzegowej i kolor wód śródleśnych jezior, stare drzewa, głazy narzutowe, cenne gatunki roślin i zwierząt oraz wiele innych walorów dzikiej przyrody, a także zabytkowe miejsca. Drawieński Park Narodowy wart jest odwiedzenia głównie przez miłośników przyrody i turystyki kwalifikowanej.

leży w środkowo- zachodniej Polsce na pograniczu województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Park jest częścią kompleksu leśnego Puszczy Drawskiej, rozciągniętego na rozległej równinie sandrowej, zwanej Równiną Drawską. Park utworzony został w roku 1990 na obszarze 8 691 ha. Aktualna jego powierzchnia wynosi 11 342 ha z czego lasy zajmują 9 614 ha, a ochroną ścisłą objęte jest 368 ha. Ekosystemy wodne, które należą do jednych z cenniejszych w Parku, zajmują 937 ha.

Warto zobaczyć:Plaże nadbałtyckie:

Plaże nadbałtyckie lepiej odwiedzać poza sezonem. Ale i w sezonie można tu znaleźć arcyciekawe miejsca. Szczególnie, jeśli ma się ze sobą rower. Mielno, Gąski i Darłówek- to miejscowości znane z wakacyjnych opowiadań. Skoro już wygrzewamy się na plażach, w tłumie turystów, warto pomyśleć, co zobaczyć kiedy np. pada deszcz.


Darłowo | Mielno | 


Uznam - wspólna wyspa:

Tam, gdzie w wojennych nastrojach przybywali Wikingowie, Niemcy i Słowianie, dziś przybywają również- tylko w pokojowych zamiarach.Wolin niejedno ma imię:

Co roku, w sierpniu, odbywa się tutaj Festiwal Słowian i Wikingów. Poza sierpniem można zwiedzać skansen Wikingów, a dokładniej rzecz ujmując, rekonstrukcję osady, bo jak wiadomo grabieżcy nie zostawili suchej drzazgi po osadzie... Skansen prowadzony jest przez pasjonatów, z pomysłem, werwą i zacięciem godnym podziwu.


Wolin | 


Ostatnie drewniane domy Szczecina:

Drewniane konstrukcje więźb i stropów wykorzystywane były w większości obiektów publicznych i mieszkalnych powszechnie do połowy XX wieku, podobnie jak szkieletowe konstrukcje wewnętrznych ścian, czy wyższych kondygnacji w budynkach mieszkalnych. Obiekty drewniane lub całkowicie wykonane w konstrukcji drewnianego szkieletu, tak charakterystyczne dla przedmieść Szczecina jeszcze w XIX i pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, obecnie stanowią już niestety relikt swoich czasów.

Średniowieczna więźba kościoła św. Jana:

Udostępnienie sklepienia dla zwiedzających marzy się proboszczowi kościoła pw. św. Jana Ewangelisty. Specjaliści z laboratorium Niemieckiego Instytutu Archeologii w Berlinie w ubiegłym tygodniu ustalili, że drzewo użyte do budowy więźby zostało ścięte zimą 1368/69 r., a na dach trafiło w 1372 r. Były to ponadstuletnie sosny, które rosły w dorzeczu Odry.
- Mamy perełkę- cieszy się proboszcz parafii, ksiądz Marek Borowski. Już teraz ksiądz zastanawia się, jak średniowieczny skarb udostępnić szerszej publiczności. Więźba dachowa ma trzy poziomy, na każdym gąszcz belek. Właśnie trwa ich czyszczenie.
- Myślę o udostępnieniu sklepienia do zwiedzania- przyznaje.- Najniższy poziom nadaje się na salę wystawową, może nawet kameralną, koncertową. Można tu też wykonać coś w rodzaju szlaku turystycznego eksponującego atrakcyjniejsze fragmenty, podświetlić ciekawsze znaki.
Budowę kościoła pw. św. Jana Ewangelisty franciszkanie rozpoczęli w 1300 r. Obecnie jest to świątynia parafii rzymsko-katolickiej, a jej gospodarzami są księża pallotyni.
Poczytaj:

Za bukowymi wzgórzami

Za wzgórzami bukowymi, za strumykami jest Karasi Staw i jest Dolina Suchego Potoku. Zaczyna się jak w bajce….Zachodniopomorskie ciekawostki:

Sól ziemi:) - Kołobrzeg Cenną sól z solanek warzelnicy uzyskiwali tu od VII w. W tekstach średniowiecznych wspomina się o Cholberge in monte salis- mieście położonym na Słonej Górze. Warzelnie soli przetrwały aż do XIX w., jednak w późniejszej historii miasta większą rolę odegrały solanki, wykorzystywane do celów leczniczych. Kołobrzeg stosunkowo późno stał się znanym kurortem, gdyż od XVII w. aż do 1872 r. posiadał status twierdzy i jego rozwój podporządkowany był planom wojskowym. Potem jednak szybko przekształcił się w popularne uzdrowisko z pensjonatami, restauracjami i sanatoriami, gdzie można było zażywać kąpieli solankowych, parowych czy borowinowych. I tak pozostało do dziś.

pierwsze zaślubiny z morzem Pierwsze Zaślubiny Polski z morzem odbyły się w roku 1000, w czasie ekspansji Piastów i walki z pogańskimi Pomorzanami. W tym to roku założono w Kołobrzegu biskupstwo i pierwszy biskup Reinbern przede wszystkim "oczyścił morze zamieszkałe przez złe duchy wrzuciwszy w nie cztery kamienie pomazane świętym olejem i skropiwszy je wodą święconą". Ciekawe, czy inicjatorzy szeroko reklamowanych zaślubin z morzem w 1945, kiedy to zamoczono w morskiej wodzie sztandary I Armii, chyba też rzucono pierścień, wiedzieli o tych pierwszych zaślubinach mających miejsce prawie dokładnie w tym samym miejscu. Gesty i ceremoniał inny, a istota rzeczy ta sama.. Pierwszy ślub z morzem nie był zbyt trwały. Biskupstwo kołobrzeskie wkrótce po założeniu upadło. Miejmy nadzieję, że teraz będzie lepiej.

Zimorodek znad Drawy Doszły do nas miłe wieści z parku przyrody Orford Ness w Suffolk w Wielkiej Brytanii o stwierdzeniu w trakcie badań samicy zimorodka (Alcedo atthis). Samiczka została zaobrączkowana jako pisklę na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Nasz zimorodek pokonał odległość 971 km ! Jest to nowy rekord przelotu zimorodka dla Anglii. Wiosną i latem b.r. w ramach badań naukowych prowadzonych przez Pana Romana Kucharskiego i jego zespół w składzie: Leszek Kłosek i Beata Waśko, zaobrączkowano łącznie 113 osobników, z tego 5 samców, 4 samice oraz 100 piskląt.Czy wiesz, że:


Wydra (Lutra lutra) to herbowe zwierzę Drawieńskiego Parku Narodowego. Ten średniej wielkości drapieżnik z rodziny łasicowatych odznacza się zgrabnym kształtem ciała i pełnymi gracji ruchami. Wydry są świetnymi pływakami i nurkami. W wielu krajach zachodniej Europy wydra jest gatunkiem ginącym, jednak w Polsce jest nawet nieco częstsza niż się na ogół przypuszcza. Szacuje się, że w Drawieńskim Parku Narodowym, na Drawie i Płocicznej, żyje 14-18 wydr, z czego 7-8 to samice posiadające własny areał.

Najwyższe buki Puszczy Drawskiej rosną w uroczysku Radęcin. Do najgrubszych należą, rozgałęziające się na kilka pni, buk nad Drawą koło Bindugi Trzy Dęby (liczący 525 cm obwodu) i buk w lesie w pobliżu Osowiec (475 cm obwodu).

Ostrowiec to największe jezioro w Drawieńskim Parku Narodowym (369,87 ha). Położone w głębokiej rynnie polodowcowej ma bardzo urozmaiconą linię brzegową. W całości otoczone lasami jest jednym z piękniejszych i ciekawszych jezior pomorskich.

Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |