Aktualizacja: luty'18Warmia i Mazury
W krainie tysiąca jeziorOlsztyn |  Elbląg |  Kętrzyn |  Gołdap | 


Informator:


O regionie:

Głównym symbolem "mazurskości" są Wielkie Jeziora Mazurskie-licząca ok. 1700 km2 kraina, której ponad 15% powierzchni obejmują przestrzenie wodne (skupiające 1/4 zasobu wód jeziornych Polski), w tym Śniardwy i Mamry. Mazury często bywają nazywane "krainą tysiąca jezior", co jednak nie odpowiada prawdzie, bo jezior jest tu znacznie więcej - ok. 4 tysięcy. W tym największe w Polsce Śniardwy (113,8 km2), Mamry (105 km2), oraz Niegocin, Orzysz, Jagodne, Tałty.

Linkownia:- Wszystko o Mazurach

- Bunkry mazurskie

- Kapliczki Warmii


Noclegi:


Warmia i Mazury to teren baaardzo turystyczny. Stąd i noclegowni wszelakich jest tu dość dużo. Kilka sprawdzonych, bądź takich, które są unikatowe w skali regionu (np. agroturystyka propsiowa), bądź też znajdujące się w regionie niemal "wymarłym", znajdziecie w dziale "NOCLEGI". W tym momencie oferujemy agroturystykę w Puszczy Rominckiej.
Księgarnia:

W tym momencie trwa aktualizacja bazy czytelniczej - zapraszam do niewielkiego zestawienia - głównie lokalnej Agencji TD. W bliżej nieokreślonym czasie ogarnę temat bardziej :)Ochrona Przyrody:


Tu ciekawostka. Choć w regionie mnóstwo jest parków krajobrazowych, to jednak województwo warmińsko-mazurskie nie doczekało się parku narodowego. Nawet jeziora mazurskie nie mają tego statusu - choć są wybitnie unikatowe w skali kraju, a nawet Europy.

P.K. Puszczy Rominckiej
Puszcza Romincka, zwana "polską tajgą" to prawdziwy skarb natury, który budową przypomina lasy syberyjskiej tajgi. Jej unikatową wartość stanowi charakterystyczna dla krain północnych przyroda. Rzeźba terenu została ukształtowana podczas zlodowacenia bałtyckiego w fazie pomorskiej. Dominującą formą zajmującą rozległy obszar Puszczy są wzgórza morenowe porośnięte lasami. Najwyższe wzgórza przekraczają wysokość 200 m n.p.m. Powierzchnię wzgórz morenowych urozmaicają niecki oraz rynny, w których położone są jeziora, rzeki oraz liczne bagna i torfowiska.
Warto zobaczyć:


Puszcza Romincka i Kraina Węgorapy

Puszcza Romincka, zwana "polską tajgą" to prawdziwy skarb natury, który budową przypomina lasy syberyjskiej tajgi. Jej unikatową wartość stanowi charakterystyczna dla krain północnych przyroda. A w lasach nad Węgorapą ukryty jest grobowiec - piramida...

Wiadukty w Stańczykach i Kiepołciach

Północne krańce Mazur należą do najrzadziej odwiedzanych zakątków kraju. Właśnie tu, wśród uroczych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy (31km).

Mrągowo:

Mrągowo słynie z corocznie organizowanego "Pikniku Country" i jest popularnym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym na Mazurach.

Pojezierze Ełckie i Puszcza Borecka:

Pojezierze Ełckie leży we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego miejscami porośnięty zwartymi kompleksami leśnymi Puszczy Boreckiej. Powiat Ełcki jest krainą 88 jezior, wśród których dominują Jezioro Łaśmiady, Ełckie i Selmęt Wielki. Nie tylko Jeziora, ale także meandrująca w otoczeniu morenowych wzgórz, osiągających wysokość do 200 m n.p.m., rzeka Ełk z dopływami, wśród rozległych rozlewisk, łąk i lasów.


Nizina Sępopolska:

Jest to rozległa niecka z głęboko wciętą doliną Łyny, przylegającą od wschodu do Wzniesień Górowskich. Na jej powierzchni zalegają miejscami tłuste iły czerwone pochodzenia polodowcowego, na których wytworzyły się urodzajne gleby brunatne.

Pojezierza zachodniosuwalskie - Olecko:

Region naturalny w północno-wschodniej Polsce, zachodnia część Pojezierza Litewskiego, położona na południe od Puszczy Rominckiej. Przecina go kilka równoległych do siebie rynien, ze stosunkowo niewielkimi jeziorami (największe Rospuda 1,06 km2). Obszar odwadniany jest do Wisły (przez Rospudę i Legę), Pregoły (przez Jarkę i Błędziankę) oraz do Niemna (przez Czarną Hańczę). Mozaika lasów, łąk i pól uprawnych.

Puszcza Piska:

Puszcza Piska to rozległy obszar, którego zwiedzanie rozpocząć można z położonych na północnym krańcu puszczy Mrągowa i Mikołajek, leżącego na wschodzie Piszu, czy położonej w samym sercu puszczy malowniczej miejscowości Ruciane- nida. Przez ostoję przechodzi kilka znakowanych szlaków pieszych, ścieżki rowerowe, a także liczne szlaki wodne. Najbardziej malowniczy jest szlak wodny rzeki Krutyni. Warto odwiedzić Pisz, Wojnów i leśniczówkę Pranie.

Aktywne wakacje:

Na ryby:
Zarówno na Mazurach, jak i na Suwalszczyźnie na wędkowanie w parkach nie wystarczy zwykła karta wędkarska. Trzeba mieć osobne zezwolenie. Zezwolenia takie dotyczą konkretnego Jeziora bądź regionu i wydawane są w specjalnych ośrodkach.


Banie mazurskie:

Niewątpliwą atrakcją Mazur są kąpiele w łaźniach parowych. Najlepsze są te zlokalizowane tuż nad rzeką- zaraz po nagrzaniu się w łaźni biegiem należy wypaść z budynku i wpaść do wody - uczucie nieziemskie. Nie jest go w stanie zastąpić żadna sauna i żadne baseny.


Galerie zdjęć:

Wiadukty w Stańczykach

Bunkry Mazurskie

Kraina Węgorapy

Skansen w Olsztynku

Migawki z Mazur i Suwalszczyzny

Impresje nadjeziorneMazurskie ciekawostki:Żubry i róg tura w puszczach mazurskich

Piece kaflowe Warmii i Mazur


Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |