Aktualizacja: luty'18Wielkopolska
W ojczyźnie praprzodkówPoznań |  Kalisz | 


Informator:


O regionie:

Jest to najstarszy region Polski, związany z początkami państwa, dlatego został nazwany "Wielką Polską". Tu znajduje się najstarszy w kraju zabytek architektury- osiedle obronne kultury łużyckiej w Biskupinie, które powstało w latach 750-400 p.n.e. W krajobrazie Wielkopolski dominują rozległe, płaskie pola- dobrze będą się tu czuli ci, którzy lubią spokojne pejzaże i duże przestrzenie. Na terenach między Wartą i Notecią rozpościera się Puszcza Notecka, jeden z największych obszarów leśnych w Polsce (135 tys. ha).W regionie utworzono dwa parki Narodowe. Wielkopolski Park Narodowy, położony na południe od Poznania, stanowi zielone płuca miasta.

Linkownia:- Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy


Księgarnia:

Jako, że w Wielkopolsce pojawiam się rzadko, księgarnia również zbyt bogata nie jest - po prostu oprócz standardowego Rewasza i Bezdroży, nie za bardzo wiem gdzie szukać. Liczę trochę na Was :)Ochrona Przyrody:


Wielkopolski Park Narodowy - W Parku utworzono 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha. Chronią one rozmaite formy krajobrazu polodowcowego oraz najbardziej naturalne zbiorowiska roślinne, a także związane z nimi zwierzęta. Ochroną objęto także 32 drzewa pomnikowe i 1 głaz narzutowy.
Na terenie Parku znajdują się liczne zabytki. Do najcenniejszych należy drewniany kościół w Łodzi z XVII w. Inne zabytkowe kościoły o nieco mniejszej wartości możemy spotkać w Puszczykowie, Stęszewie i Wirach. W Szreniawie i Trzebawiu zachowały się do dziś dziewiętnastowieczne dwory. Ciekawym obiektem są także ruiny zameczku zbudowanego w 1827 roku przez Tytusa Działyńskiego dla swojej siostry Klaudyny Potockiej na wyspie Zamkowej na J. Góreckim.


Warto zobaczyć:


Pojezierze gnieźnieńskie:
Pojezierze Gnieźnieńskie to malowniczy region Wielkopolski, położony pomiędzy doliną Warty, a jeziorami goplańskimi. Nazwa pojezierza pochodzi od historycznej, pierwszej stolicy Polski –Gniezna, usytuowanego w niezwykły sposób na siedmiu wzgórzach, pomiędzy jeziorami. Bezcennym zabytkiem miasta jest położona na Wzgórzu Lecha Archikatedra Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha, z relikwiami świętego i słynnymi romańskimi Drzwiami Gnieźnieńskimi.

Pojezierze Gnieźnieńskie oferuje jedyne w swoim rodzaju atrakcje dla turystów o zainteresowaniach etnograficznych. W Dziekanowicach znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny, zwany Dużym Skansenem. Oglądać tam można rekonstrukcję całej wielkopolskiej wsi z obiektami pochodzącymi z XVII –XX wieku. Z kolei w Małym Skansenie w Ostrowie Lednickim, znajdującym się na największej z wysp Jeziora Lednica znajduje się M.in. Najstarszy w kraju wiatrak z XVI wieku.
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Uwagę każdego odwiedzającego Wielkopolski Park Etnograficzny zwrócą zapewne trzy wiatraki, ustawione na wzgórzu. Dwa z nich to wiatraki drewniane – tzw. partlak i koźlak, zbudowane w XIX wieku, trzeci wiatrak to murowany holender. Wszystkie trzy widać niemal z każdego miejsca muzeum. Warto też zwrócić uwagę na najstarszy obiekt muzealny – ponad czterystuletnia, bo pochodząca z 1602 roku, chałupę z miejscowości Zdrój.

Drewniane kościoły Wielkopolski
Wielkopolskie kościoły budowano przeważnie w konstrukcji wieńcowej (zrębowej) lub w konstrukcji sumikowo-łątkowej, a następnie ich ściany szalowano wertykalnie. Jednak zachowały się liczne świątynie, przeważnie protestanckie, które zbudowano w konstrukcji słupowo-ramowej z wypełnieniami z glinobitki (tzw. strychulec, szachulec), a od XIX wieku z cegły (tzw. mur pruski). Niejednokrotnie pola między belkami (czarnymi od impregnatu przeciwogniowego) tynkowano na biało, co tworzyło niezwykle dekoracyjny efekt. Wiele z drewnianych świątyń posiada osobno stojące dzwonnice, niekiedy o wymyślnych kształtach. Jeżeli zaś dzwon zawieszony jest na kościelnej wieży, to ma ona konstrukcję słupowo-ramową i nie jest zespolona z nawą, gdyż powstające drgania doprowadziłyby do jej zawalenia. Wszystkie świątynie zostały udokumentowane fotograficznie i pomierzone. Niestety, od tego czasu 7 z nich spłonęło (m.in. szachulcowy w Szlichtyngowej i drewniany w Tuchorzy). W dniu dzisiejszym na terenie województwa wielkopolskiego istnieją 152 drewniane katolickie świątynie i 5 protestanckich; szachulcowych- katolickich 13 i protestanckich 21. Do rejestru zabytków wpisano 193 kościoły, w tym 29 z nich posiada cenną polichromię (m.in. Słopanowo, Tarnowo Pałuckie, Słupca, Sokolniki, Bralin, Zakrzewo, Brokęcino, Buczek Wielki, Kicin).
  
Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |