Aktualizacja: listopad'19Górny Śląsk
Perły ukryte. Między hałdami.

Informator:


O regionie:

Choć masom ludzi znany jest z kopalń i wyrobisk i kojarzony głównie z szarzyzną postkomunistyczną, to jednak wśród blokowisk skrywa naprawdę warte odwiedzenia perełki. Osobiście spotkałam się z Górnym Śląskiem w związku z koncertami i festiwalami marynistycznymi- na Porcie Pieśni Pracy odkryłam przepiękny akwenik w centrum Górnego Śląska, jezioro Paprocany. Na majową Zęzę w Łaziskach dojechałam przez Zabrze i zabytkową Kopalnię, zaś na koncercie w Pszczynie odwiedziłam cudowny zamek księżnej Daisy. Ręczę własną głową- Górny Śląsk warto odwiedzić nie tylko po drodze...

Linkownia:- Szlak zabytków techniki

Noclegi:


Przyzwoite i za całkiem rozsądne pieniądze można znaleźć noclegi w.... Krytej Pływalni przy ul. Edukacji, a przy okazji skorzystać z basenu, siłowni czy knajpki obecnej na miejscu.
Kryta Pływalnia:, ul. Edukacji 9, 43-100 Tychy tel./fax 032-227 00 59, 227 21 88,

- Jaśminowy dom - 43-100 Czułów, ul. Jaśminów 33, tel: 606 49 55 49, jasminowydom@wp.pl
Niedaleko Browarów Tyskich- właściwie można dojść na piechotę. Bardzo przyzwoita cena, przyzwoite warunki, miła obsługa- czegóż chcieć więcej?


Księgarnia:
Ochrona Przyrody:


P.K. Beskidu Małego  Park ten o powierzchni 25 770 ha został utworzony w 1998 r. Leży on w obrębie województw śląskiego i małopolskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 roku Park wszedł w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Prawie cały Beskid Mały jest zbudowany z piaskowców godulskich. Są to skały o budowie drobnoziarnistej, dość twarde i odporne na procesy wietrzenia.


Warto zobaczyć:
UNESCO na ŚląskuPogórnicze zabytki Tarnowskich Gór
Kopalnie ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach to największe i najbardziej znaczące, historyczne kopalnie tych rud w Polsce – świadectwo 500-letnich tradycji górniczych. Położone na Nizinie Śląskiej w południowej części Polski, w jednej z europejskich prowincji metalogenicznych, od średniowiecza były ważną częścią systemu metalurgicznego Europy. Tarnogórskie górnictwo wyróżniało się ponadto rozległym, zintegrowanym systemem odwadniającym i zaopatrującym ludność w wodę, jednym z pierwszych i największych tego typu rozwiązań na świecie.Oświęcim - Brzezinka - obóz koncentracyjny
Jest to jedyny obóz koncentracyjny i zagłady wpisany na Listę światowego dziedzictwa jako symbol okrucieństwa ludzi wobec ludzi w XX wieku. Obóz Auschwitz Birkenau, wytwór nazistowskiej ideologii, trudno rozpatrywać w kategoriach kulturowego dorobku ludzkości. Pozostaje on jednak częścią naszego dziedzictwa, choć nie jako dobro kultury, a symbol okrucieństwa, który musi być chroniony dla zachowania pamięci i ku przestrodze.
Właściwie znajduje się na terenie woj. małopolskiego, jednak leży tak blisko granicy z woj. śląskim, że umieszczam go w obu województwach. Przynajmniej na razie...
Tychy i browary tyskie:

Wokół Tych Tychów- wprost nie można odwiedzić Tychów, nie zaglądnąwszy do Muzeum Browarnictwa. Browar Książęcy i Obywatelski. Historia warzenia piwa ma tutaj już 380 lat. Obecnie jako browar funkcjonuje tylko książęcy choć w historii był także gorzelnią (produkowane tu trunki serwowano min. Na Wystawie Światowej w Paryżu). Można go zwiedzać w kilku wariantach – także nocnym, jednak większość wariantów ma jedną wspólną cechę – kończy się przy barze z kuflem piwa.

Śląski Wersal:
Zamek w Pszczynie, czyli najpopularniejsze śląskie muzeum (w zeszłym roku zwiedziło je ponad 180 tys. osób), przeszedł właśnie kompleksową renowację zewnętrznej bryły. Przez ostatnie półtora roku ze spowijających budynek rusztowań pod dużym ciśnieniem strumienia piasku czyszczono zabytkowe ściany. Dziś lśnią czystością i wyglądają tak samo jak w 1876 roku, gdy zakończono przebudowę zamku. Ubrano go wówczas w kostium architektury francuskiej z XVII wieku, podobnej do tej z pałacu w Wersalu.

Częstochowa - Centrum pielgrzymowania polskiego Centrum pielgrzymowania polskiego. Klasztor na Jasnej Górze, medaliki, pielgrzymi i turyści. Ale Częstochowa nie tylko z religią powinna nam się kojarzyć. Jest tu między innymi cudowne muzeum Zapałki, a w okolicy roi się od ruin zamków, drewnianych kościołów i wspaniałych tras rowerowych- wszak teren ten to jura Krakowsko Częstochowska i przebiegający czerwony szlak Orlich Gniazd. Dla spragnionych wody - zalew w Poraju, dla poszukiwaczy duchów- zamek w Olsztynie, dla poszukiwaczy nieznanych atrakcji - zespół stodół w Żarkach i organizowane tam konkursy tańca.

Żarki- szlakiem kultury żydowskiej Żarki, jako jedyne miasto w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zachowały dawną synagogę (przebudowaną na dom kultury), kirkut oraz charakterystyczną zabudowę w centrum, które kiedyś stanowiło główne skupisko obywateli żydowskich. Jeszcze dzisiaj niektórzy określają Żarki mianem "żydowskie".

Galerie zdjęć:


Lubliniec

Oświęcim - na liście UNESCO

Pszczyna - pałac i park pałacowy

Koziegłowy i Koziegłówki

Browary tyskie - jak powstaje piwo?

Żarki - miasteczko żydowskie
Śląskie ciekawostki:

Śląska zupa parzybroda

Pałac w Kończycach Wielkich

Katowickie familioki

Śląski Wersal znów wygląda jak w XIX wieku
Śląskie drewniaki:W województwie śląskim ma on 1060 km długości i obejmuje 93 obiekty oraz zespoły architektury drewnianej: kościoły, kaplice, dzwonnice, chałupy, karczmy, leśniczówki, pałacyk myśliwski, obiekty gospodarcze (młyn wodny i spichlerze) – w ich naturalnym otoczeniu. Na szlaku znajdują się też dwa skanseny: Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie i Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie.Lubliniec - kościół św. Anny

Bieruń Stary - kościół św. Walentego

Cynków - kościół św. Walentego

Jeleśnia - karczma

Promnice - Zameczek myśliwski

  
Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |