Aktualizacja: listopad'19Kujawsko-pomorskie
Bydgoszcz, Toruń i Bory Tucholskie

Informator:


O regionie:


Kujawy to charakterystyczny region, jeden z najciekawszych pod względem kultury ludowej w Polsce. Okolice te związane są także z początkiem państwa polskiego. Znajdujące się na południu województwa zabytki wczesnego średniowiecza- romańskie kolumny w Strzelnie, kolegiata w Kruszwicy czy świątynia w Kościelcu Kujawskim to najcenniejsze zabytki z tego okresu. Z kolei Ziemia Chełmińska i Dobrzyńska związane jest z powstaniem państwa krzyżackiego i jego ekspansją na ziemie polskie. Obfituje ona w średniowieczne zabytki, przede wszystkim- gotyckie zamki.

Także inne części województwa- Pałuki, Bory Tucholskie czy Kociewie obfitują w różnorodne atrakcje. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu doskonałe przestrzenie do jazdy na rowerze i akweny dogodne dla kajakarstwa i innych sportów wodnych, a miłośnicy przyrody wielkie kompleksy leśne poprzecinane czystymi i wyjątkowo bystrymi, jak na niziny rzekami, a także cenne rezerwaty przyrody.


Linkownia:Noclegi:


Okazuje się, że nie tak łatwo znaleźć nocleg dla czterech labradorów i dwóch dziewcząt...Tu można.

Agroturystyka w czterech porach roku
www.grochowo.pl, Grochowo 18 89-506 Kęsowo,
+48 600 700 785, +48 605 220 270,

Księgarnia:

Ochrona Przyrody:


Park Narodowy Borów Tucholskich Park Narodowy "Bory Tucholskie" to przede wszystkim obszar leśny (79,5% powierzchni parku stanowią lasy) umiejscowiony we wnętrzu ogromnego kompleksu Borów Tucholskich. W Borach Tucholskich doliczono się aż 300 gatunków porostów, w większości nadrzewnych, które są charakterystyczne dla tundry i stepów. Co najmniej kilkanaście z nich to relikty- gatunki, które żyły tu od co najmniej 10 tysięcy lat, właśnie wtedy, gdy na terenie borów istniała jeszcze tundra. Sporo z nich spotkać można choćby na głazach słynnych Kamiennych Kręgów w Odrach.

Warto zobaczyć:Średniowieczny zespół miejski ToruniaW jej obrębie znajdują się Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 r, Dom pod Gwiazdą, Fontanna Flisaka, Łuk Cezara, Krzywa Wieża, Dom Mikołaja Kopernika, Katedra śś. Janów, a także kościół św. Jakuba, były Kościół Trójcy Świętej w Toruniu, ruiny kościoła św. Mikołaja i zamku krzyżackiego.
Muzeum Piernika
Jedyne w Europie żywego Muzeum Piernika, czyli wciąż działającej XVI- wiecznej piernikarni. Zwiedzający będą mogli nie tylko zapoznać się z historią powstania tego sławiącego Toruń ciasta, ale również wziąć udział w jego wytwarzania i wypieku.


Najstarszy rezerwat w Polsce
Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego jest najstarszym rezerwatem w Polsce i drugim pod tym względem w Europie. Jedno z najciekawszych miejsc w Borach Tucholskich. Urzeka swoją tajemniczością, dzikością oraz niepowtarzalnym charakterem, przez co jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji Borów Tucholskich.
W 1423 roku król Władysław Jagiełło wydał zarządzenie dotyczące ochrony cisa, które głosi: "Jeśliby kto, wszedłszy w las, drzewa które znajdują się być wielkiej ceny, jak cis, albo im podobne, podrąbał tedy może być przez pana albo dziedzica pojman, a na rękojemstwo tym, którzy oń prosić będą, ma być dan."
Ziemia chełmińska:

Region ten, podobnie jak Kujawy, w całości wchodzi w skład województwa kujawsko-pomorskiego. Ziemia Chełmińska jest rdzennym terytorium początków państwa krzyżackiego, a jego stosunki z Polską przez trzy stulecia kształtowały historię tej części Europy. Zachowane do dziś podstawowe elementy dziedzictwa kulturowego regionu powstały głównie właśnie w okresie krzyżackim. Jednocześnie Ziemia Chełmińska jest najbogatszym w zabytki regionem województwa kujawsko-pomorskiego. Jest także z powodu walorów przyrodniczych i geograficznych (lasy, Jeziora) atrakcyjnym regionem turystycznym.
Galerie zdjęć:


Biskupin

Strzelno

Mogilno

Kruszwica

Ciechocinek


Kujawsko-pomorski MUWIT:

Szlak Uroczysk Brdy

Mysz kopytna

Kujawskie drewniaki:Tężnie w Ciechocinku

Trzy konstrukcje ustawione w kształcie podkowy, o łącznej długości prawie dwóch kilometrów i wysokości przekraczającej piętnaście metrów. Powstałe w latach dwudziestych XIX wieku (pierwsze dwie, bo trzecia w 1859 roku). Co to jest właściwie tężnia? Ano ustrojstwo do zwiększania stężenia soli w wodzie. Solanka pompowana ze źródła o wdzięcznej nazwie Fontanna Grzybek, przepuszczona przez tężnie z pierwotnych kilku procent soli może się szczycić na końcu ponad trzydziestoma procentami.  
Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |