Aktualizacja: listopad'19Dolny Śląsk
Tajemnicze zamki, podziemia i kościołyWrocław | Sudety | 


Informator:


O regionie:

Pomimo silnego uprzemysłowienia regionu, przyroda śląska zachowała wiele miejsc o ponadprzeciętnej wartości. Takie miejsce to na pewno Bory Dolnośląskie. Największy w Polsce zwarty kompleks leśny (1500 km2), jeden z największych w Europie Środkowej. Urozmaicają go polodowcowe wzgórza i doliny rzek. To na Dolnym Śląsku znajdują się Sudety- wspaniałe Góry Stołowe, asfaltowe Izery i Masyw Śnieżka ze swoim Trójmorskim Wierchem. Roi się tu od zamków i tajemnic. Dolny Śląsk to epopeja sama w sobie.

Linkownia:- Zamki Dolnego Śląska

Noclegi:


I tu ciekawostka - Wrocław dużym miastem jest i miejsc noclegowych powinno być wystarczająco... Jednak tak nie jest - wciąż jest ich za mało i z własnego niekoniecznie miłego, doświadczenia zalecam rezerwowanie wcześniej :)
- Schronisko studenckie - W centrum miasta. Schronisko znajduje się w tej samej lokalizacji co Hotel Tumski. Jak dla mnie - rozwiązanie więcej niż genialne:)

Uwaga! powtarzam się:) Skoro naszesudety.pl stworzyło genialny dział noclegowy - aktualizowany na bieżąco - to ja nie będę wyważać otwartych drzwi.
- Dział NOCLEGI na NaszeSudety.pl

Ale, żeby nie było, że nic nie robię tylko korzystam z pracy redakcji wyżej wspomnianej :) poniżej zestawienie noclegów w górach Opawskich. Dane zbierałam w 2008 roku, przy ostatnim pobycie (2016) zaktualizowałam. Oznacza to mniej więcej tyle, że np. Ośrodek Leśnik zniknął z zestawienia. A miał mieć sponsora... nie udało się i teraz jego ruiny straszą mieszkańców i turystów... A poniżej to, co nie straszy. Z moimi komentarzami.
- Dział NOCLEGI w Górach Opawskich na Muwit.plKsięgarnia:

Tu królują Sudety. NaszeSudety:) Waldemar Brygier - przewodnik i krajoznawca - to człowiek, który na Sudetach zęby zjadł. W efekcie od wielu lat prowadzi fantastyczną stronę naszesudety.pl, a dostępna tamże księgarnia oferuje perełki niedostępne gdzie indziej. Oprócz perełek klasyczne, weekendowe przewodniki Bezdroży. Reprintów Orłowiczowskich tu nie znajdziecie, gdyż za jego czasów "tam były Niemce...".Ochrona Przyrody:


W Górach Stołowych fantastyczne formy skalne występują nie tylko na Szczelińcu Wielkim i Małym oraz w Błędnych Skałach. Spotkać je można również w rejonie tzw. Skalnych Grzybów (północno-wschodnia część PNGS), Radkowskich Skał (przy Szosie Stu Zakrętów) czy też w okolicach Białych Skał leżących przy Narożniku. Miejsca te są mniej znane i rzadziej odwiedzane przez turystów, przez co bardzo atrakcyjne dla osób ceniących kontakt z przyrodą.

Wyjątkowość Karkonoszy i ich niepowtarzalne walory sprawiły, że już w 1933 roku w miejscach szczególnie cennych utworzono pierwsze rezerwaty przyrody: Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł, Kocioł Łomniczki, Kocioł Małego Stawu, Kocioł Wielkiego Stawu.
Warto zobaczyć:Sudety:

Oprócz Beskidów największe skupisko gór w Polsce. Zupełnie się jednak różnią od moich rodzinnych gór - przede wszystkim największy ssak to jeleń. Jedynym wrogiem jest dla niego człowiek, więc jeleniowate rozpanoszyły się na tym terenie. Można też spotkać obcy gatunek- muflony. Sudety nie mają olśniewających połaci lasów - króluje tu świerk a i to mocno podniszczony. Kolejna różnica to dostępność- w Sudetach niejednokrotnie drogi wiodą na sam szczyt. Turystów też tu jest mnogość, choć są też tereny rzadziej odwiedzane- jak Bardzkie, Opawskie poza sezonem czy Bystrzyckie.


Czy wiesz, że:

Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese" ("Olbrzym"). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód.


Hala Stulecia (Ludowa)Hala Stulecia (Ludowa)
Hala Stulecia uznawana jest za pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia. Jest przykładem twórczego i innowacyjnego rozwoju technik budowlanych z wykorzystaniem żelbetu.Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy- Śląskie Kościoły Pokoju stanowią historyczne nawiązanie do ważnego w dziejach Europy wydarzenia politycznego, jakim było zawarcie pokoju westfalskiego w 1648 roku kończącego wojnę trzydziestoletnią. Cesarz monarchii habsburskiej w geście łaski dla pokonanych protestantów wydał zezwolenie na wzniesienie trzech świątyń na Śląsku. Obwarował je jednak zastrzeżeniem, że nie mogą to być budowle murowane z wieżami usytuowane w mieście. Kościoły zbudowano w konstrukcji ryglowej. Do dziś zachowały się dwa - w Jaworze i Świdnicy, które pełnią nadal funkcje sakralne. Obydwa kościoły, wzniesione według projektów Albrechta von Säbischa, są świadectwem wielowiekowej tradycji budownictwa drewnianego i ryglowego, a także przykładem harmonijnego przenikania się form sztuki barokowej z ideologią i teologią luterańską.Przedgórze Sudeckie:

Zamek Książ
O powstaniu zamku Książ opowiada legenda, według której warowną siedzibę wzniósł tutaj cesarski rycerz Funkenstein. Jeszcze jako młody giermek podarował on swemu władcy worek znalezionego przypadkiem w lesie węgla, co tak zachwyciło obdarowanego, że naprędce awansował chłopaka i nazwał Tym Który Przynosi Kamienie Dające Iskry. Rozkazał też udać się w pobliską okolicę, odnaleźć cenne miejsce i wybudować tam obronny gród, strzegący odtąd czarnego skarbu. Według legendy wydarzenie to miało mieć miejsce w roku 933. Pierwsza historycznie udokumentowana wzmianka podaje, że w latach 1288-91 warownię w Książu odnowił i rozbudował książę świdnicko-jaworski Bolko I, syn Bolesława Rogatki i wnuk Henryka Pobożnego.


Galerie zdjęć:


Wrocław - w stolicy Dolnego Śląska

Pstrążna - skansen Pogórza Sudeckiego

Góry Stołowe latem i zimą - z archiwum 2003

Adrspach - czeskie skalne miasto

Książniański Park Krajobrazowy


Dolnośląski MUWIT:

Zimowe Skały Błędne

Tajemnice Bunkra - Zamek w Książu

Dawnych kolei czar- Góry Sowie
Dolnośląskie drewniaki:Żaden inny region w Europie nie ma tylu drewnianych kościółków, co Dolny Śląsk. Do dziś zachowało się ok. 140 drewnianych świątyń stanowiących charakterystyczny element głównie architektury wiejskiej.Park Szczytnicki, Wrocław - modrzewiowy kościół św. Jana Nepomucena

Skansen Pogórza Sudeckiego - Pstrążna

Ciekawostki przyrodnicze:


Nad rzeką Barycz wśród pól, łąk i lasów od wieków budowano wielkie stawy rybne. Ta unikalna mozaika środowisk stała się ostoją dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Bogaty świat przyrody sąsiaduje tu z równie ciekawymi, co mało znanymi zabytkami kultury. Dolina Baryczy to największy w Polsce ornitologiczny rezerwat "Stawy Milickie" – prawdziwy ptasi raj i wymarzone miejsce do obserwacji ptaków (birdwatching). To wiekowe aleje dębowe, niedostępne olsy, kwieciste łąki i pełne życia wody, zachęcające do uprawiania turystyki przyjaznej przyrodzie.

  
Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |