Aktualizacja: marzec'2023
  




Nidzica
Przewodnik z cyklu PLUS


Co zobaczyć?:


Nidzica - Zamek krzyżacki
Zamek krzyżacki w Nidzicy zbudowano w drugiej połowie XIV wieku jako siedzibę krzyżackiego prokuratora. Zbudowany został na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem. Wojny polsko-krzyżackie przetrwał w dobrym stanie, a najwięcej zniszczeń spowodowali żołnierze Napoleona Bonaparte na początku XIX wieku. W XIX wieku wykorzystywany na sąd i więzienie, w czasie II wojny światowej zbombardowany przez wojsko radzieckie. Odbudowany do 1965 roku. Dziś znajduje się tu hotel.

W okolicy:


Cmentarzysko Gotów koło Nidzicy
Zaledwie kilka kilometrów od Nidzicy, w pobliżu wioski Pielgrzymowo, znajduje się grupa kurhanów liczących sobie ponad 1500 lat usypana tu przez Gotów. Pośród nich największe wrażenie robi gigantyczny kurhan o średnicy 20 metrów tzw. kurhan książęcy. Skąd taka nazwa? Podczas badań, prowadzonych tu w 1937 roku przez niemieckich naukowców, w grobowcu znaleziono m.in. złotą bransoletę, ozdobne metalowe elementy pasa i pokrywę drewnianego naczynia, świadczącą o znajomości stosowania tokarki. Wszystko to wskazuje, że w tym ogromnym kurhanie mógł być pochowany przywódca plemienny, książę a nawet król Gotów.

Działdowo - Zamek krzyżacki
Zamek krzyżacki w Działdowie zbudowany został w 2. połowie XIV wieku, na planie kwadratu, z wewnętrznym dziedzińce, otoczony murem i fosą. Początkowo był siedzibą prokuratora, później wójta, gospodarczo był niezależny od miasta. Zamek w Działdowie "brał udział" w wielu wojnach, w 1676 roku został przebudowany w stylu renesansowym. W późniejszych wiekach rozbierany, odnawiany, w czasie II wojny światowej uszkodzony. Odbudowano jak dotychczas jedno skrzydło.

Stębark - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Muzeum dysponuje powierzchnią wystawienniczą 275 m². Eksponowana jest w nim wystawa stała "Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.", której podstawową częścią są mapy, plany, rysunki, fotografie oraz duża ilość oryginalnych egzemplarzy a także kopii broni i uzbrojenia średniowiecznego. W części archeologicznej prezentowane są zabytki odkryte na Polach Grunwaldu: groty bełtów kusz, groty strzał łuków, fragmenty mieczy, ostrogi i unikalne w polskich zbiorach muzealnych fragmenty rękawicy pancernej. Ponadto, w Muzeum, eksponowana jest wystawa "Grunwald - 600 lat chwały" ukazująca kopie dokumentów, mapy i plany dotyczące najważniejszych wydarzeń związanych z Zakonem Krzyżackim i Królestwem Polskim.



Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |