Aktualizacja: grudzień'2020



Sianowska Kraina w Kratę
Między Mielnem, a Darłowem



Na wschód od Koszalina, za wzniesieniami Góry Chełmskiej znajduje się siedem ukrytych wśród lasów miejscowości. W Węgorzewie, Sownie, Przytoku, Siecieminie, Karnieszewicach, Iwięcinie i Sianowie zachowały się jeszcze ostatnie zabytkowe kościoły, domy i budynki gospodarskie "w kratkę". Wystarczy wsiąść na rower by znaleźć się wśród nich, by trafić do "Sianowskiej Krainy w Kratkę", miejsca gdzie czas się zatrzymał...

Węgorzewo Koszalińskie:

Na cmentarzu lapidarium i pomnik poświęcony mieszkańcom poległym w I wojnie światowej. Zachowały się stare aleje lipowe i piękne przykłady domów o konstrukcji szachulcowej


Przytok (dawn. Zwolfhufen):

Zachowały się pozostałości dawnego zespołu młyńskiego o konstrukcji murowano- szachulcowej z końca XIX w. Miejsce odpoczynku z wiatą nad rzeką.


Sieciemin:

Na terenie miejscowości wiele domów szachulcowych, a także potężne szachulcowe stodoły i budynki inwentarskie z galeryjką.

Sieciemińskie Rosiczki:

torfowisko na którym występują cztery gatunki owadożernych rosiczek. Rośliny te wabią ofiary do swych czułek kroplami lepkiej i błyszczacej cieczy. Po utknięciu owada następuje zamknięcie liścia trwające ok. 3 godz. Ponowne otwarcie po "strawieniu" zdobyczy następuje po 24 godz. Na miejscu drewniany pomost z platformą widokową.

Sowno (dawn. Alt Sowen):

Wieś Sowno wraz z dworem była lennem rodu von Rammel, a następnie Podewilsów z Krągu i innych. Ostatni właściciel Orwin Sambor został rozstrzelany przez sowieckich żołnierzy w 1945 r.

Pełen uroku kościół o konstrukcji ryglowej wybudowany w XIX w, otoczony jest przez potężne dęby. Obok niego pomnik poległych w I wojnie światowej.


Karnieszewice:

Wartym zobaczenia jest piękny kościół o konstrukcji ryglowej wzniesiony w 1803 r. Do kościoła przylega wieża kryta gontem. Klimatu nadaje piękna aleja lipowa.


Arboretum w Karnieszewicach:

doświadczalny leśny ogród założony pod koniec XIX w. Prowadzono w nim badania nad aklimatyzacją na Pomorzu egzotycznych drzew. Obecnie można zobaczyć tam daglezję, jodłę kaukaską, choinę kanadyjską, Dąb błotny, Dąb czerwony, kasztan jadalny, buk strzępolistny, tulipanowiec amerykanski i wiele innych. Zwiedzanie po umówieniu telefonicznym (094 318 28 28- leśniczówka Kamionka).


Iwięcino:

Wieś związana z zakonem cystersów z Bukowa Morskiego. To z ich inicjatywy powstał pod koniec XIV w gotycki kościół kryty gontem. We wnętrzu kościoła piękne rzeźby w ołtarzu i niezwykły namalowany na suficie "Sąd Ostateczny" z 1697 r. Kościelny plac jest otoczony kamiennym wałem z drewnianymi bramami. W pobliżu stare siedlisko z pięknie zrekonstruowanym domem szachulcowym.


Sianów:

Piękny wrzecionowaty rynek należy do nielicznych w Polsce. Najcenniejszym zabytkiem jest kościół św. Stanisława. Zachowana ceglana gotycka wieża. Do niej została dobudowana w XVIII w nawa o konstrukcji ryglowej. We wnętrzu interesująca ambona i renesansowy ołtarz. W Sianowie, w 1845 roku, August Kolbe założył fabrykę zapałek.


Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |