Aktualizacja: styczeń'2021Wysowa
Przewodnik z cyklu 10+

GÓRY HAŃCZOWSKIE - sąsiadują od zachodu z Przełęczą Tylicką, położone są pomiędzy rzeką Białą i rzeką Ropą z jej dopływem Zdynią. Od północy ogranicza je linia Uście Gorlickie- Smerekowiec- Wysowa a od południa- granica polsko- słowacka. Region umownie zwany Górami Hańczowskimi jest bardzo zróżnicowany i ze wszystkich części Beskidu Niskiego najbardziej "górski". Tutaj znajdują się najwyższe szczyty całego pasma przekraczające często 900 metrów (Lackowa 997 m), Ostry Wierch (930 m) a tuż za granicą polsko- słowacką znajduje się Busov- najwyższy szczyt całego Beskidu Niskiego- przekraczający granicę 1000 metrów o całe 2 metry. Cały teren to szereg malowniczych i często zamieszkałych dolin biegnących z północnego-zachodu na południowy wschód.

Co zobaczyć?:


I schodziłem na ziemię za kwestą. Przez skrzydlącą się bramę Lackowej
- Wojciech Belon, Pejzaże harasymowiczowskie


Sanktuarium na Górze Jawor


Na narty do Wysowej?

Wysowa- W uzdrowisku Wysowa znajdują się dwa krótkie wyciągi talerzykowe, przeznaczone dla początkujacych i mniej wymagających narciarzy.

W bezpośredniej bliskości znajdują się kolejne 2 wyciągi:
* Wysowa- Wyciąg "Na Wirchnem" znajduje się przy drodze do Krzywej, około 1,5 kilometra od skrzyżowania w Gładyszowie z drogą Konieczna- gorlice.
* w Smerekowcu koło Uścia Gorlickiego (14 km) otwarto wyciąg narciarski o długości 600 m.

cerkiew w Kwiatoniu

Jest to jedna z najlepiej zachowanych świątyń zachodniołemkowskich, uważana za jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce. Od 2013- wraz z 15 innymi- na liście UNESCO

Cerkiew w Skwirtnem
Dziś wieś to kilka ciekawych, łemkowskich chat oraz bardzo ciekawa, pochodząca z 1837 roku, drewniana cerkiew p.w. śś. Kosmy i Damiana. Przy cerkwi, ogrodzony cmentarz z ciekawymi, kamiennymi nagrobkami a całość otacza rząd rozłożystych lip.

Cmentarz wojskowy na Rotundzie
Stromy i zalesiony szczyt nad Regetowem Wyżnym i Zdynią. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa rotundus=okrągły o oddaje dokładnie kształt wierzchołka. Na szczycie znajdują się resztki jednego z piękniejszych cmentarzy wojennych w Beskidzie Niskim.

Cerkiew w Bielicznej
Cerkiew-prześliczna, bielona. W dolinie zdziczałe sady pełne pysznych owocówCopyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |