Aktualizacja: listopad'19Małopolskie
Tu nie ma jedynie morza...Kraków |  Jura  |   Oświęcim  |   Babia Góra  |   B.Wyspowy  |   Gorce  |   Pieniny  |   Nowy Sącz  |   Beskid Niski


Informator:


O regionie:Linkownia:- SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ


Noclegi:


W Beskidach królują chatki studenckie i schroniska. W miastach - hotele i hostele. W pozostałej części Małopolski - różnie... W poszczególnych działach regionalnych znajdziecie całą gamę noclegów. Tutaj (i nie tylko tutaj) z całego serca polecamy nocleg gościnę w Chatce Włóczykija.
Chatka Włóczyija - GPS N 49 46 088` E 20 49 825`
Jamna 46, 32-842 Jamna, tel: 603 811 711, http://www.jamna.eu


Księgarnia:
Ochrona Przyrody:Warto zobaczyć:
UNESCO w MałopolsceOświęcim - Brzezinka - obóz koncentracyjny
Jest to jedyny obóz koncentracyjny i zagłady wpisany na Listę światowego dziedzictwa jako symbol okrucieństwa ludzi wobec ludzi w XX wieku. Obóz Auschwitz Birkenau, wytwór nazistowskiej ideologii, trudno rozpatrywać w kategoriach kulturowego dorobku ludzkości. Pozostaje on jednak częścią naszego dziedzictwa, choć nie jako dobro kultury, a symbol okrucieństwa, który musi być chroniony dla zachowania pamięci i ku przestrodze.Zabytkowe centrum Krakowa (wraz z Kazimierzem)
Otoczone Plantami, zielonym pasem wokół rynku i dochodzących ulic. Od Bramy Floriańskiej po Wawel, tak jak niegdyś wkraczali do miasta królowie.Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
Wpisana na na pierwszą listę UNESCO, jako: jedyna działająca nieprzerwanie od średniowiecza, Kopalnia soli na świecie. Jej starsza siostra, Kopalnia w Bochni,doczekała tego zaszczytu dopiero w 2013.Kalwaria Zebrzydowska
Manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej to wyjątkowy przykład wielkoprzestrzennego założenia krajobrazowego, które łączy piękno przyrody z wartościami duchowymi oraz zasadami sztuki barokowej.
Małopolskie zamki i fortalicje
Obecnie malownicze ruiny popularnie zwane "orlimi gniazdami", ze względu na trudne do zdobycia położenie, stanowią jeden z symboli Jury. Stopniowo zamki te są odbudowywane ("Ogrodzieniec", "Tenczyn", Bobolice, Korzkiew) i udostępniane do zwiedzania. Do czasów obecnych tylko jeden z zamków typowo jurajskich ocalał w całości. Zamek w Pieskowej Skale znany jest w całym kraju i z powodu swojej niepowtarzalnie malowniczej sylwetce zwany jest "perłą renesansu".

Wysoczyzna Tarnowska:

Wysoczyzna Tarnowska, region naturalny w południowo-wschodniej Polsce, część Kotliny Sandomierskiej położona pomiędzy dolinami Dunajca na zachodzie i Wisłoki na wschodzie. Powierzchnia 995 km2. Obszar zbudowany jest z osadów morskich wieku mioceńskiego, przykrytych glinami i piaskami czwartorzędowymi. Powierzchnia falista, lekko pochylona ku północy, leży na wysokości od 200 do 260 m n.p.m. W obręb regionu włączany jest też leżący nieco niżej odcinek Pradoliny Podkarpackiej, oddzielający Płaskowyż Tarnowski od Pogórza Ciężkowickiego. Przeważa użytkowanie rolnicze.
Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |