Spis treści:


z archiwum MUWIT.pl
Było - nie ma... Pożegnanie z MUWITem >>

W dzisiejszych instagramowych czasach, witryny krajoznawcze nie mają racji bytu. Zmieniło się nie tylko podejście do turystyki, ale też do zabytków. O technologii już nawet nie wspominam...

Na MUWIT było mnóstwo informacji, których dziś się tak łatwo nie znajdzie, nie zamierzam ich wyrzucać. Na różnych "appkach" część informacji jest - ostatnio znalazłam taką z mapami Szkocji południowej. Ale trzeba wiedzieć którą "appkę" do czego użyć. Dlatego MUWIT zostaje - ale będzie egoistycznie mój". Powiązania z regionami i cyklami - póki działają, to są. Linki działają i prowadzą do zawartości dawnego MUWITu, ale info, linki itd. już na tych stronach - niekoniecznie.

czytaj dalej >>

Słynny niegdyś szlak domów podcieniowych na Żuławach jest właściwie nieznajdywalny w sieci, a nawet w terenie. To znaczy - jak już tam się jest, to zabytki są oznaczone tabliczkami, ale "to by było na tyle". Cerkiew w Powroźniku, która stała zniszczona w kępie drzew, dziś jest perłą na szlaku UNESCO. Ma swojego przewodnika-pasjonata i wielki parking dla autobusów. Chcąc wyjechać na urlop bądź weekend - wystarczy użyć dowolnej przeglądarki. Internet jest wszędzie.

Z archiwum MUWIT-u - Domy podcieniowe na Żuławach
Z archiwum MUWIT-u - UNESCO drewniane cerkwie >>

Czasy się zmieniły, ale podstawowe problemy ludzkiej egzystencji pozostają takie same. (nie wiem skąd to zdanie pochodzi - ale jest to cytat. Użyty na mojej maturze lat temu... dawno. Ponad ćwierć wieku. Zarówno zdanie, jak i problemy pozostają aktualne.) Dlatego - MUWITu już nie ma. Staje się moją stroną prywatną. Czyli to co JA, egoistycznie chcę zobaczyć, abo chcę nie zapomnieć, albo znalazłam w sieci - i nie chcę zobaczyć (rzadko, ale się zdarza - np. tak mam z Malborkiem. Wolę inne zamki krzyżackie, które nie mają na drugie imię komercja.)

Z archiwum MUWIT-u - Zamki krzyżackie >>

Ale to w Malborku dałam się zamknąć w celi Kiejstuta, bo chciałam znaleźć skarb Templariuszy. Miałam wówczas lat niecałe osiem. Byłam pod przemożnym wpływem lektury Pana Samochodzika (Pan Samochodzik i Templariusze, Zbigniew Nienacki - można guglać :) super lektura dla dzieci i młodzieży z czasów słusznie minionych. Choć nieco tendencyjna (bardzo nawet. Ale inaczej autor by jej wtedy nie wydał).

Z archiwum MUWIT-u - Malbork, przewodnik plus >>

Inna sprawa, że gdybym się dała zamknąć w tej celi w czasach dzisiejszych to co najmniej kilka osób miałoby problemy. Moi rodzice, że mnie nie dopilnowali, pani przewodnik, że nie sprawdziła celi przed zamknięciem, mój tata - bo zapewne mnie molestuje i chciałam uciec... I tak dalej i tak dalej. Tego wszystkiego wtedy nie było (PS. Zasięgu w Celi Kiejstuta nie ma do dziś, takie przekorne info), dzięki temu miałam kapitalną przygodę, choć krótkotrwałą. I cała rodzina wspomina to z uśmiechem do dziś. Tata wykazał się daleko idącą wyrozumiałością i nie dostałam ani klapsa, ani OPR, tylko informacje jak solidnie zbudowane są mury i że mogłabym sobie krzyczeć i i tak by to nic nie dalo... I gdyby nie zauważono, że mnie nie ma, to wyszłabym stąd dopiero przy otwarciu drzwi dla następnych zwiedzających.

Podsumowując - ponieważ na MUWIT było mnóstwo informacji, których dziś się tak łatwo nie znajdzie, nie zamierzam ich wyrzucać. Ale robię to już "pod siebie". Nie będą też powiązane z regionami, miniregionam i innymi ciekawymi. Inaczej rzecz ujmując - linki działają i prowadzą do zawartości dawnego MUWITu, ale info, linki itd. już na tych stronach odnośnikowych - niekoniecznie.

Zdjęcie ilustrujące tą notkę pokazuje zamek w Ciechanowie na Mazowszu. Który nie jest zamkiem krzyżackim, a zamkiem biskupów. I to nie warmińskich, jak te na Mazurach i Warmii, a chełmińskich. Ergo - jest nieguglalny w ramach prostych poszukiwań zamków na północy Polski. Zresztą - nie leży na północy :). Ale to insza inszość.

Z archiwum MUWIT-u - Ciechanów, przewodnik plus >>

© MUWIT.pl